Haber

Spider-Man: Miles Morales’te Telif Hakkı Nedeniyle Chrysler Binası Bulunmuyor

Spider-Man: Miles Morales'te Telif Hakkı Nedeniyle Chrysler Binası Bulunmuyor

Sony’nin geçtiğimiz hafta ülkemizde piyasaya sürülen yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5, beraberinde birçok yeni tür oyunu da getirdi. Türkçe dil desteğinin yer almamasıyla oldukça eleştirilen Spider-Man: Miles Morales de PlayStation 5 ile birlikte piyasaya sürülen bu yeni tür oyunlardan biri.

Oyunu deneyimleme fırsatı yakaladıysanız, New York City’nin simgesel yapılarından biri olan Chrysler Binası’nın şehirde yer almadığını ayrım etmişsinizdir. Benzer yapı, 2018 yılında piyasaya sürülen Spider-Man ve bu oyunun elden geçirilmiş ‘remaster’ versiyonunda bulunuyordu. Bu da oyuncuların, Chrysler Binası’nın niçin yeni oyunda yer almadığını merak etmesine neden oldu.

Chrysler Binası, telif hakları sebebiyle Spider-Man: Miles Morales’te yer almıyor:

Spider-Man: Miles Morales

Aktarılanlara göre Spider-Man: Miles Morales’in geliştiriciliğini üstlenen Insomniac Games, telif hakkı yasasıyla korunan bu binayı oyundaki sanal New York şehrine dahil etmek istedi fakat binanın adalet sahibiyle yapılan görüşmeler negatif sonuçlandı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Insomniac Games Topluluk Direktörü James Stevenson, “Şehrin temsilini oluştururken daldırma hissine olabildiğinde çok kent simgesi eklemek istedik. Bazen bu yerleri uygulamak için yapılan görüşmeler işe yaramadı, Marvel’s Spider-Man: Miles Morales’teki Chrysler Binası’nda şart buydu” ifadelerini kullandı.

Bayağı bir binaya eş tasarımlar oyunlarda kullanıldığı süre herhangi bir sorun teşkil etmiyor. Oysa Chrysler Binası gibi özel ve keskin mimari eserler telif hakkıyla korunabiliyor ve bu nedenle geliştiricilerin bu cins yapıları ticari başvuru formu için baştan oluşturmasına izin verilmiyor.

Chrysler Binası’nın Miles Morales’te görünmemesi çoğu oyuncu için hüsran olabilir fakat binanın yokluğu, Insomniac’ın ortaya koyduğu sanal Manhattan’ın kalitesini düşürmüyor. Hatta oyunu yeni nesilde deneyimleme fırsatı yakalamış çoğu oyuncu, yapımdan övücü sözlerle bahsediyor.

Comments
To Top