Haber

SpaceX’in Kargo Göreviyle ISS’ye Kenetli Dragon Sayısı 2 Oldu

SpaceX'in Kargo Göreviyle ISS'ye Kenetli Dragon Sayısı 2 Oldu

Amerika Birleşmiş Devletleri merkezli özel uzay şirketi SpaceX, son yıllarda fazlasıyla kayda değer gelişmelere ev sahipliği yaptı. Uzay görevlerini baştan şekillendiren başarılı şirket, son olarak Crew Dragon aracıyla dört astronotu Uluslararası Uzay İstasyonu’na göndermişti. SpaceX’in bir sonraki göreviyse geçtiğimiz gün başlamıştı.

Uzay şirketi, Falcon 9 roketinin fırlatılmasıyla başlayan görev zarfında Milletlerarası Uzay İstasyonu’na teçhizat, yiyecek ve yakacak taşıyacaktı. Fırlatış ve uzay aracının istasyona olan yolculuğu başarıyla tamamlandı ve Dragon uzay aracı, uzay istasyonuna kilitlendi. Böylece SpaceX tarihinde bir birincil daha gerçekleşmiş oldu.

2 Dragon arabulucu da istasyona kenetli durumda:

spacex dragon

Kargo görevi yapan Dragon uzay aracının Milletlerarası Uzay İstasyonu’na kilitlenmesiyle birlikte uzay istasyonundaki Dragon uzay arabulucu sayısı ikiye yükseldi. SpaceX’in birbirinden 4,5 metre arayla istasyona kenetlenen Dragon araçları, uzay istasyonundaki tüm girişleri doldurdu. Dragon uzay arabulucu, bu ilkin yanı sıra ayrı bir ilkin daha gerçekleşmesine aracı oldu.

SpaceX’in kargo görevlerinde önceden kullandığı diğer araçlar uzay istasyonundaki robotik kolla kenetlenebiliyordu. Fakat daha iyi özelliklerle donatılan yeni Dragon arabulucu, NASA’nın Kennedy Uzay Merkezi’nden yaptığı kalkışın arkasından uzay istasyonuna dış müdahale olmadan kenetlendi.

spacex

SpaceX, kargo görevlerinde kullanılacak uzay araçlarını her tarafta tasarlamıştı. Şirket, bu araçları mürettebat kapsülleri kadar geniş bir hacme sahip ayla getirmişti. Bu sayede uzay araçlarının istasyona taşıyacakları ekipmanın miktarı da artırılabilecekti. Yeni Dragon aracı, istasyona 2.900 kilogramlık malzeme taşıdı.

SpaceX’in başarıyla Uluslararası Uzay İstasyonu’na kenetlenen uzay aracı Dragon, önümüzdeki dört ay baştan başa istasyona kenetlenmiş bir şekilde kalacak. Bu sürenin arkasında araç, Atlantik’e dürüst paraşütleriyle inecek. Uzay aracı, Dünya’ya dönüşünde bilimsel çalışmaların örneklerini de getirecek.

Comments
To Top