Haber

SpaceX’in İnsanlı Uzay Görevi, Olumsuz Şartlar Nedeniyle Ertelendi

SpaceX’in İnsanlı Uzay Görevi, Olumsuz Şartlar Nedeniyle Ertelendi

Son yıllarda uzay çalışmalarında özel firmalar da yer almaya başladı. Bu firmaların en önemlilerinden biri de hiç kararsızlık değil oysa SpaceX. Amerikalı işyeri daha önce astronotlu bir atama zeka gerçekleştirmişti.

Işyeri bugün gerçekleştireceği ikinci insanlı görevini ise rüzgar ve hava koşullarının uygun olmaması nedeniyle tecil etmek zorunda kaldı. SpaceX son dönemde roketlerini oldukça yoğun şekilde kullanıyordu.

Sorun roket yok, gemi

spacex

SpaceX’in araçları uzaya götürmek için kullandığı Falcon 9 roketleri her tarafta kullanılabilir yapıya sahiptir. bir defa fırlatma işlemi yapıldıktan sonradan, Of Course I Still Love You adlı bir uzakta erişim gemisi de geri dönen roketleri yakalayarak baştan kullanılmak üzere getirir. Yüksek rüzgar hızı ve yağışlı hava sebebiyle geminin zamanında belirlenen noktaya gidemeyeceği ortaya çıktı.

Geçtiğimiz günlerde firmanın CEO’su Elon Musk’ın Covid-19 testleri karışık sonuçlar vermişti. Sıradan koşullar altında proje görevlileri Covid-19 riski taşıyorsa görevler erteleniyor oysa bu ekibin Musk ile teması olmadığı belirtildi. 

öte taraftan Musk’ın deneme sonuçları olumsuz bile gelse Kennedy Uzay Merkezi’nde yapılacak olan kalkışa kabul edilmesi beklenmiyor. Bu konuda oldukça ciddi kısıtlamalar ve düzenlemeler bulunduğu biliniyor.

SpaceX’in ilk 4 astronotlu görevi

spacex

Ertelenen göreve Crew-1 adı verilmişti. Bu atama, SpaceX’in tarihinde 4 astronotun yer alacağı ilk tahsis olarak tarihe geçecek. Dört astronot, işyeri göre tasarlanan araçlar ile Uluslararası Uzay İstasyonu’na gidecek.Göreve katılacak dört astronottan biri Japon, diğer üçü ise Amerikalı olarak açıklandı.

Bu devir öncesinde SpaceX, NASA astronotları olan Bob Behnken ve Doug Hurley ile aylar süren çalışmalar gerçekleştirdi. Ekip tarafından geliştirilen birincil safha iticilerinin sonra baştan kullanılması planlanıyor. Bir aksama olmaması durumunda fırlatma birkaç gün içinde gerçekleştirilecek.

Comments
To Top