Haber

SpaceX’in Crew Dragon Uzay Aracı, “Uzaya İnsan Taşıyan İlk Özel Araç” Oldu

SpaceX'in Crew Dragon Uzay Aracı, "Uzaya İnsan Taşıyan İlk Özel Araç" Oldu

Elon Musk’ın CEO’luğunu yaptığı uzay taşımacılığı şirketi SpaceX, günümüzden takriben 5 ay önce tarihi bir tahsis gerçekleştirerek iki NASA astronotunu Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) taşımış ve uzaya astronot götüren birincil özel şirket olarak tarihe geçmişti. 

Dün gece, SpaceX için tarihi bir fırlatma daha gerçekleşti. Crew-1 adlı uçuşta üç NASA astronotu ve bir JAXA (Japon Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı) astronotu, Crew Dragon adlı kapsülün içinde ISS’e fırlatıldı. Bu SpaceX’in uzaya insan taşıdığı birincil uçuş olmasa da ‘atama’ olarak kabul edilen birincil operasyonel uçuş oldu. Zira geçtiğimiz  aylarda gerçekleştirilen uçuş bir deneme niteliğindeydi.

Crew Dragon’un dünyanın ilk uzaya insan taşıyan özel arabulucu olduğu lahza

crew dragon

Dün gece gerçekleştirilen fırlatmayla başlayan ve bu gece astronotların ISS’e ulaşmasıyla sona erecek olan uçuş, Crew Dragon uzay aracının birincil operasyonel görevi olarak kabul ediliyor çünkü uzay ajansları, bu görev ile birlikte uzaya astronot gönderme çalışmalarında yeni bir çağa girmiş oluyorlar.

Bir diğer deyiş ile dün gece gerçekleştirilen fırlatma, SpaceX’in uzaya insan götürdüğü ikinci görevi olsa da Crew Dragon uzay aracının birincil gerçek uzun süreli görevi oldu. Çünkü geçtiğimiz aylarda gerçekleştirilen fırlatma, temelde bir testti ve Crew Dragon’un insanları uzaya taşıyabileceğinin bir kanıtı niteliğindeydi. Dün gece gerçekleştirilen fırlatma ise Crew Dragon’u resmi olarak insanları uzaya içeren birincil özel araç haline getirdi.

spacex

NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden fırlatılan Crew Dragon kapsülü, içerisindeki mürettebatın hiçbir müdahalesine gerek kalmadan otomatik bir şekilde ISS’e bağlanabilecek. Ayrıca Crew Dragon’u uzaya taşıyan Falcon 9 roketi, fırlatma tamamlandıktan daha sonra Atlantik Okyanusu’ndaki iniş rampasına geri döndü. Her şey yolunda giderse benzer Falcon 9 roketi, Crew-2 adlı bir sonraki görevde de kullanılacak.

SpaceX’in Crew-1 görevinin naklen yayın tekrarı

Comments
To Top