Haber

SpaceX’in Crew Dragon Resilience Uzay Aracı, Fırlatılacağı Bölgeye Taşındı

SpaceX'in Crew Dragon Resilience Uzay Aracı, Fırlatılacağı Bölgeye Taşındı

ABD merkezli özel uzay taşımacılığı şirketi SpaceX, astronotları yörüngedeki Milletlerarası Uzay İstasyonu’na taşıyacağı tarihi Crew-1 görevi için hazırlıklarına devam ediyor. Tayin için kullanılacak olan Crew Dragon “Resillience” adındaki uzay aracının önümüzdeki günlerde astronotlarla birlikte Milletlerarası Uzay İstasyonu’na fırlatılması bekleniyor.

Bu hafta başlarında Kennedy Uzay Merkezi’ndeki hangara teslim edilen uzay arabulucu, önümüzdeki günlerde Falcon 9 roketine bağlanacak. Planlarda herhangi bir değişim olmazsa ticari mürettebat kapsülünün, 14 Kasım günü dört astronotla birlikte Milletlerarası Uzay İstasyonu’na içten yola çıkacak.

Crew Dragon “Resillience”, fırlatılmak üzere Kennedy Uzay Merkezi’ne taşındı:

Crew-1

Crew-1 görevi, SpaceX’in Crew Dragon uzay aracının bu yılın başlarında NASA astronotları Doug Hurley ve Bob Behnken’i 64 günlük test süreci dahilinde uzay istasyonuna taşımasının arkasında şirketin ilk operasyonel uçuşu olacak.

Kapsülün “Resillience” takma adı, Binbaşı Mike Hopkins tarafından seçildi. Hopkins, bu görevin birlikte çalışıldığında nelerin muhtemel olduğu konusunda herkese ilham vereceğini umduğunu söyledi ve “Resillience” takma adının tanımının stres vaktinde iyi işleyiş ya da olumsuz olayların üstesinden ulaşmak anlamına geldiğinin altını çizdi.

NASA ve SpaceX, birincil etapta dört astronotu yörüngeye taşıyacak Crew-1 görevinin eylül ayında düzenleneceğini duyurmuş ancak tahsis 31 Ekim tarihine ertelenmişti. ABD’den üç ve Japonya’dan bir astronotu taşıyacak ve altı ay sürecek tahsis, son olarak geçtiğimiz ay tekrardan ertelenerek 14 Kasım tarihinde karar kılınmıştı.

NASA, yapılan son ertelemeye bahane olarak Falcon 9 roketinin birinci seviye motoru gaz jeneratörlerindeki sorunları çözmek için ek süreye gereksinim duyduklarını göstermişti.  

Comments
To Top