Haber

SpaceX’in Crew-1 Göreviyle Uzaya Götürdüğü Astronottan İlk Paylaşım Geldi

SpaceX'in Crew-1 Göreviyle Uzaya Götürdüğü Astronottan İlk Paylaşım Geldi

Geçtiğimiz hafta, uzay taşımacılık şirketi SpaceX’in “Crew-1” isimli görevinden bahsetmiştik. Şirket, bu atama zarfında dört astronotu ISS’e, yani Milletlerarası Uzay İstasyonu’na götürmüştü. 27 saat süren seyahat sonunda üç NASA bundan başka JAXA astronotu, tayin yerlerine ulaşmışlardı. Şimdiyse o astronotlardan biri, tayin yerinden çekilmiş ilk fotoğrafı yolladı.

Fotoğraf, NASA astronotlarından Victor Glover göre çekildi. Dünyadan takriben 400 kilometre yüksekte çekilmiş olan fotoğraf, gezegenimizi bütün ihtişamıyla gözler önüne seriyor. Glover göre çekilen fotoğraflar, dünya tarihinde bir ilk olmasa da SpaceX için büyük bir ağırlık arz ediyor. Çünkü şirketin Crew-1 isimli uzay görevi, ilk kez “operasyonel” olarak kayıtlara geçmişti.

İşte NASA astronotunun çektiği o fotoğraf

ISS'ten Dünya fotoğrafı

SpaceX için tarihi olan bu görevle ISS’e dışarı giden astronotlar, uzayda 6 ay kalacaklar. Bu işlem içerisinde de detayları açıklanmayan bilimsel çalışmalar yapılacak. 6 aylık alıştırma sonucunda da astronotlar, güvenli bir şekilde gezegenimize getirilecekler.

Dört astronotu uzaya götüren SpaceX, bu görevde Falcon 9 roketi kullandı. Roketin başında ise “Crew Dragon” isimli küçük uzay aracı bulunuyordu. Falcon 9’la birlikte yola çıkan ve içinde dört astronot içeren Crew Dragon, ISS’e vardığında ise hiçbir müdahaleye ihtiyaç duymadı. Yani astronotlar, gezi sonunda ilk elden ISS’e bağlanmış haldelerdi. Daha öncelerde ise astronotların bir takım işlemler yaparak, uzay aracını ISS’e bağlamaları gerekiyordu. Yaşanan gelişmeler, uzay taşımacılığında manâlı yollar kat edildiğinin açık bir göstergesi.

Comments
To Top