Haber

SpaceX’in 4 Astronotu Uzaya Taşıyacağı Crew-1 Görevi Bu Gece Başlıyor

SpaceX'in 4 Astronotu Uzaya Taşıyacağı Crew-1 Görevi Bu Gece Başlıyor

Geçtiğimiz aylarda Uluslararası Uzay İstasyonu’na 2 NASA astronotunu yollayarak tarihe adını yazar SpaceX, bu hafta sonu yeni bir göreve daha imza atacaktı. Uzay şirketi, Crew-1 isimli yeni göreviyle bu kere uzaya 3 ABD’li 1 de Japon almak üzere toplamda 4 astronot gönderecekti.

SapceX’in Crew Dragon uzay aracını ve Falcon 9 roketini kullanacağı tayin, normal şartlarda dün akşam gerçekleştirilecekti. Oysa SpaceX, rüzgar ve hava koşullarının göreve kullanışlı olmaması sebebiyle görevi bu akşama kaydırmıştı. Saatler geçtikçe göreve yaklaşırken bizler de devir hakkında bazı detayları sizlerle paylaşalım.

Crew-1 görevinin detayları:

spacex

Crew-1 görevi, SpaceX’in Resilience ismi bahşedilen Crew Dragon uzay aracıyla gerçekleştirilecek. Uzay aracının içinde Michael Hopkins, Victor Glover, Shannon Walker ve Soichi Noguchi isimli dört astronot bulunacak. Falcon 9 roketiyle uzaya gönderilecek astronotlar Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki görevlerine başlayacaklar.

Milletlerarası Uzay İstasyonu’na varan dört astronot buraya daha önce Soyuz MS-17 göreviyle gönderilen 3 astronotla birlikte çalışacak. Her iki astronot grubunun bir araya gelmesiyle ISS Expedition 64 görevi başlatılacak. Soyuz MS-17 ve üç astronot Nisan 2021’de geri döndükten sonradan dört astronot Expedition 65 görevine yönlenecek. Astronotların 6 ay her tarafında ISS’de kalması planlanıyor.

SpaceX’in Crew-1 görevi nasıl izlenir?

spacex

SpaceX’in dört astronotu Crew Dragon aracıyla Milletlerarası Uzay İstasyonu’na göndereceği Crew-1 görevini canlı olarak SpaceX’in YouTube kanalından izleyebilirsiniz. SpaceX’in YouTube kanalının yanı sıra NASA da kendi YouTube kanalı ve internet sitesi üzerinden görevi yayınlayacak. Falcon 9 roketi, Crew Dragon aracıyla TSİ 03.27’de fırlatılacak.

Comments
To Top