Haber

SpaceX’e Yeni Rakip: Uzaya Uydu Fırlatacak Dünyanın En Büyük Drone’u Tanıtıldı

SpaceX'e Yeni Rakip: Uzaya Uydu Fırlatacak Dünyanın En Büyük Drone'u Tanıtıldı

Uzaya uydu fırlatmak söz konusu olduğunda hepimizin aklına bir platform üzerinde düşey kalkış gerçekleştiren devasa roketler kazanç. Anca ABD merkezli bir işyeri olan Aevum, uydu fırlatmaya yepyeni bir perspektif getirecek olan “dünyanın en büyük drone’u” olarak tanımladığı Ravn X adlı devasa insansız hava aracını tanıttı.

24 metre uzunluğa, 5,5 metre yüksekliğe ve 18 metre kanat açıklığına sahip bir insansız hava arabulucu olan Ravn X, standart bir uçak ile aynı jet yakıtını kullanmasının yanı sıra 743 metrekarelik bir hangarda muhafaza edilebiliyor ve iniş için 1,6 km uzunluğunda bir pist yeterli oluyor. Peki Ravn X, uydu fırlatma görevlerinde nasıl bir buluş vadediyor?

Ravn X filosu, 180 dakikada bir uzaya ağırlık taşıyabilecek

ravn x

Ravn X, ufak uyduları yörüngeye ulaştırmak için hain Dünya yörüngesine doğru otonom bir şekilde yükseliyor ve uyduları yerden fırlatmak yerine gökyüzündeyken fırlatıyor. Dahası Ravn X, standart roketlerin aksine hava şartlarından bağımsız bir şekilde yükselebildiğinden negatif hava şartları sebebiyle fırlatma erteleme gibi durumların de önüne geçmeyi muhtemel kılıyor.

Aevum’un açıklamalarına göre Ravn X araç filosu tamamlandığında her 180 dakikada bir uzaya önem taşımak olası olacak. Dahası Ravn X’in ilk modelleri zeka yüzde 70 tekrar kullanılabilirliğe sahip ve şirket, ilerleyen dönemde iyice baştan kullanılabilir bir insansız hava aracı sunmayı hedeflediğini belirtiyor.

Aevum

Aevum kurucusu ve CEO’su Jay Skylus, Ravn X ile ilgili yaptığı açıklamada, “Aevum uzaya erişimi ayrıntılarıyla bitmiş tasarlıyor. Roket biliminin şu anki tanımı bizim için geçersiz. Aevum ile cümbür cemaat ‘Bu roket bilimi ve bunu yapabilirim’ diyebilecek. Aevum, yazılım ve otomasyon teknolojileriyle lojistik sektörünü gelecek nesle taşıyor.“ ifadelerini kullandı.

Aevum, uzay taşımacılığı sektöründe az önce yeni olsa da çoktan 1 milyar dolarlık uzlaşma yapmış durumda. Bundan Başka Ravn X sistemini kullanacak kuruluşlar arasında ABD Uzay Kuvvetleri de bulunuyor. Ravn X’in neler yapabileceğini ve SpaceX’e nasıl bir karşı taraf olacağını ilerleyen dönemde göreceğiz.

Aevum Ravn X videosu

Comments
To Top