Haber

SpaceX, Yeni Starship Prototipini Fırlatma Rampasına Çıkardı

SpaceX, Yeni Starship Prototipini Fırlatma Rampasına Çıkardı

Geçtiğimiz haftalarda sizlerle paylaşmış olduğumuz bir haberde SpaceX’in çabuk numarası 8 olan Starship roketiyle bir yüksek doruk uçuş testi gerçekleştirdiğini, roketin testin sonunda yere çakılarak infilak ettiğini, buna karşın Elon Musk’ın testi “başarılı” olarak kabul ettiğini aktarmıştık.

SpaceX, Starship SN8’in ihtişamlı bir şekilde patlamasından yalnızca iki hafta sonra Starship SN9’u yüksek tepe uçuş testine hazırlamaya başlamış durumda. NASASpaceflight.com’dan Michael Baylor’a kadar SpaceX, yeni Starship prototipini fırlatma rampasına çıkarmış ve bir sonraki deneme için hazırlıklara başlamış durumda.

SpaceX, Starship SN9’un testleri için geri sayıma geçiyor

starship sn9

Elon Musk, Starship SN8’in patlamasından sonradan testin başarılı olduğunu ifade ederek “İhtiyacımız olan bütün verileri aldık” ifadelerini kullanmıştı. Görünen o ki SpaceX, sahiden de nerede başarılı oldukları ve nerede sorun yaşadıkları konusunda tüm bilgilere sahip ve artık bir sonraki deneme için geri sayım başlatıyor.

Her şeye karşın SpaceX’in Starship SN9’un yüksek yükseklik uçuş testini ne vakit gerçekleştireceğine dair belirli bir tarih bulunmadığını belirtelim. Oysa ABD’de sıkılaşan COVID-19 tedbirleri nedeniyle testin yeni yıldan önce yapılmasının düşük olanak olduğu ifade ediliyor. Starship, insanoğlunun Mars’a gitmesinde anahtar bir rol üstleneceğinden yeni devasa roket ile ilgili incelemeler NASA ilk önce elde etmek üzere tüm uzay ajansları göre yakından peşine düşüp takip ediliyor.

Comments
To Top