Haber

SpaceX, Uzay İstasyonuna İkinci Dragon Aracını Gönderecek

SpaceX, Uzay İstasyonuna İkinci Dragon Aracını Gönderecek

Uzay havacılık çalışmalarının özel şirketlere teslim edilmeye başlamasının arkasından SpaceX roketleri hemen hemen uzayla Dünya aralarında mekik dokumaya başlamıştı. Firma şimdi de Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) için bir kargo görevine hazırlanıyor.

ISS’e ikinci defa bir Dragon kapsülü gönderecek olan firmada araştırmalar son hızla devam ediyor. Daha önce astronot içeren kapsüller yeni tahsis için yenilendi ve kargo taşımaya uygun ülkü geldi. 

Crew Dragon’dan ikinci atama

iss

SpaceX aslında 2012 yılından bu yandan istasyonun ikmal görevlerinde yer alıyor. Şimdiye değin gerçekleşen 20 görevde orijinal Dragon kapsülü kullanılmıştı. O araç sadece siklet taşıması için üretilmiş olan bir kapsül idi. Crew Dragon ise mürettebat da taşıyabiliyor.

Yeni Dragon 2 ya da tanıdık adıyla Crew Dragon ilk olarak Mayıs ayında astronotları Uluslararası Uzay İstasyonu’na taşırken kullanılmıştı. Yeni versiyonun başarısıyla birlikte SpaceX, eski Dragon kapsülünü kullanmayı bitirmişti. Yeni araç keza mürettebat hem de kargo taşımakta kullanılıyor.

Firmadan gelen açıklamaya tarafından yeni vasıta selefine kıyasla %50 daha pozitif tartma taşıyabiliyor. Ayrıca bu araç otomatik olarak istasyona kilitlenebilme becerisine de sahip. Önceki versiyon istasyona yanaştığında bir astronot kadar robotik kol ile yakalanarak çekilmek durumundaydı. 

Uzayda korona ilacı çalışması

crew dragon

Görevde istasyona hem ikmal malzemeleri ve astronotlar götürülecek hem de yeni deney düzenekleri sağlanacak. Avrupa Uzay Ajansı’nın biyomadencilik deneyi Bioasteroid ve uzayda yapılacak birincil Covid-19 araştırması da bu görevle birlikte istasyona gönderilmiş olacak. 

Kapsül istasyona vardığında ISS’e kenetlenmiş tek Dragon olmayacak. 15 Kasım’da SpaceX bir diğer Dragon kapsülü ile 4 astronot istasyona gitmişti. Bu Nedenle tarihte ilk olarak benzer anda iki SpaceX arabulucu birden Uluslararası Uzay İstasyonu’na kilitlenmiş olacak. Görevler 2021 her tarafında da devam edecek.

Comments
To Top