Haber

SpaceX Starship Roketi, Başarılı Uçuş Testinin Sonunda Görkemli Bir Şekilde Patladı (Video)

SpaceX Starship Roketi, Başarılı Uçuş Testinin Sonunda Görkemli Bir Şekilde Patladı (Video)

SpaceX’in üstünde çalışmakta olduğu Starship adlı roket, Elon Musk’ın insanoğlunu Mars’a götürme planlarında lokomotif görevi göreceğinden büyük yük taşıyor. SpaceX, hızlı numarası 8 olan Starship roketiyle dün gece yeni bir yüksek doruk uçuş testi gerçekleştirdi. Testin sonunda ihtişamlı bir şekilde patlayan bir roket ile karşılaşmış olsak da ayrıca SpaceX keza de Elon Musk, testi “başarılı” kabul ediyor.

SpaceX’in Teksas’taki Cameron County fırlatma rampasında gerçekleştirilen testte Starship SN8, başarılı bir fırlatma sonucunda gökyüzüne yükseldi. Roket, gökyüzündeyken yakıtını değiştirdikten sonra dikey iniş yerine getirmek için üç minik nahoş roketini ateşledi. SpaceX’in açıklamasına göre iniş sırasında yakacak tankındaki düşük basınç, roketin yere istenilenden daha sert şekilde “konmasına” niçin oldu ve SpaceX SN8, kimseye hasar vermeden harikulade bir patlama ile yıkım oldu.

Starship prototipleri, daha önceki testlerde daha yerden bile ayrılmadan patlamışlardı

starship

Peki SpaceX, roketin yere sert bir şekilde çarparak patladığı bir testi niçin görece “başarılı” kabul ediyor. Bunun en temel nedeni, deneme edilen daha önceki prototiplerin ultra soğuk akışkan itici gazların roketin tanklarına pompalandığı testler esnasında daha yerden ayrılmadan patlamış olması. Yani dün gece gerçekleştirilen test, SpaceX’in önceki testlerde patlamaya neden olan sorunu çözdüğü ve roketi Dünya’ya başarılı bir şekilde indirme safhasına kadar ilerlediğini göstermiş oldu.

SpaceX’in CEO’su Elon Musk, testin tamamlanmasının ardındaki Twitter’dan kısa bir tanımlama paylaştı. “İniş esnasında yakıt başlığı tankında basınç düşüktü ve konma hızının yüksek olmasına niçin oldu” diyen Musk, testin başarılı olduğunu, “Ancak ihtiyacımız olan tüm verileri aldık. Tebrikler SpaceX ekibi” ifadeleri ile açıkladı. Aşağıdaki videonun 1:48:09 bölümüne ilerleyerek Starship SN8’in fırlatılma anını izleyebilirsiniz. Hem videonun 1:54:50 kısmında da roketin patlama anını görebilirsiniz.

SpaceX Starship roketinin havaya uçtuğu yüksek yükseklik uçuş testinin videosu

Comments
To Top