Haber

SpaceX, GPS III Uydusunu Başarıyla Yörüngeye Götürdü

SpaceX, GPS III Uydusunu Başarıyla Yörüngeye Götürdü

Uzay havacılık alanındaki ilk özel şirketlerden biri olan SpaceX, son dönemde oldukça yoğun çalışıyor. StarLink uydularını ve daha öyle çok diğer ekipmanı atmosfere içeren firma, hava koşulları ve teknik aksaklıklar sebebiyle ertelenen kalkışların da eklenmesiyle epeyce yoğun bir takvime girmiş durumda.

5 Kasım’da işyeri başarılı bir atama daha gerçekleştirdi ve GPS III Uzay Aracı 04’ü yörüngeye götürmeyi başardı. Bu görevde de şirketin her tarafta kullanılabilir roketi Falcon 9 görev aldı. Fırlatma Florida’dan gerçekleştirildi.

Roket başarıyla geri döndü

spacex gps görevi

Falcon 9 roketi, GPS III uydusunu yörüngeye kadar götürdükten sonradan okyanusa iniş yaptı. SpaceX’in Of Course I Still Love You adlı gemisi tarafından yakalanan roket, firmanın tesislerine geri götürüldü. 

Bu görevle birlikte SpaceX, ABD’nin yeni kurulan Uzay Kuvvetleri için ikinci defa göreve çıkmış oldu. Daha önce de Haziran ayında Uzay Kuvvetleri ve SpaceX birlikte çalışmıştı. İki taraf arasındaki anlaşma uyarınca SpaceX önümüzdeki beş takvim dönemde de GPS uydularını yörüngeye taşımaktan sorumlu olacak.

Yörüngede yerini bölge GPS III bir uçtan bir uca daha önceki modellerden daha iyi olarak coğrafi konum belirlenebilecek. Ayrıca bu uydu daha gelişmiş koruma sistemlerine de sahip olacak. GPS sistemlerinin bilhassa engelleme ya da sızma gibi tehditlere karşı korumalı olması, ayrıca askeri keza de sivil amaçlarla GPS kullananlar için büyük siklet taşıyor. 

SpaceX takvime yetişmeye çalışıyor

SpaceX, son dönemde birbiri ardında kalkışlar gerçekleştirmeye başladı. Koronavirüs pandemisi nedeniyle bir süre çalışmalarına duraklamak zorunda kalan firma, Starlink projesinin de ilerlemesiyle birlikte hemen her hafta yeni bir kalkış gerçekleştirmeye başladı.

Starlink şu anda ABD’de bazı bölgelerde uydu üzerinden genişbant internet hizmeti vermeye başlamış durumda. Kendi uydularını atmosfere taşımak dışında farklı alanlara yönlendirilmiş firmalara da hizmet veren SpaceX, Uluslararası Uzay İstasyonu’na da teçhizat taşımıştı.

Comments
To Top