Haber

SpaceX, 7. Kez Fırlattığı Falcon 9’la Yeni Bir Rekora İmza Attı

SpaceX, 7. Kez Fırlattığı Falcon 9'la Yeni Bir Rekora İmza Attı

Kurulduğu günden bu yanlamasına uzay taşımacılığı üstüne fazla manâlı işler yapmayı başaran SpaceX, yeni bir Starlink projesi daha başlattı. Şirket bu proje zarfında, 60’tan artı uyduyu daha uzayın derinliklerine gönderdi. Bu gelişme, SpaceX’in dünya geneline yüksek hızlı internet sunma hayallerine azıcık daha yaklaşmasını sağlarken, diğer bir kayda değer gelişmeye daha sahne oldu. Şirket, bu projeyle birlikte 7. kez, aynı Falcon 9 roketini kullanarak yeni bir rekora imza attı.

SpaceX’in en büyük amacı, her yerde kullanılabilir uzay araçlarıyla taşımacılık yapabilmek. Şirket, Starlink projeleri kapsamında daha önce 6 kere, benzer Falcon 9’u kullanmıştı. Aslına bakacak olursak o da bir rekordu. Şirket, yedinci fırlatmayla yeni bir rekora daha imza atmış oldu. sırası gelmişken, uzay taşımacılığında aynı roketlerin daima kullanılmasının, SpaceX’e milyonlarca dolarlık tasarruf sağladığını belirtelim.

SpaceX, yeni rekorunu Florida’da kırdı

Falcon 9 roketi

Uzay taşımacılığı devi, 60’tan pozitif Starlink uydusunu,ABD’nin Florida eyaletinde bulunan “Cape Canaveral” isimli merkezden fırtlattı. Saniyeler içerisinde gerçekleşen kalkışta hiçbir sorun yaşanmadığı gibi, Falcon 9’un dünyaya dönüşü sırasında da herhangi bir olumsuzlukla aleyhinde karşıya kalınmadı. 

SpaceX, maliyeti devirmek için yaptığı çalışmalara devam edeceklerini söylüyor. Bunun çok da yerinde bir karar olduğunu söylemek lüzum. Çünkü bir görevde kullanılmış olan roketi hurdaya ayırmak, her fırlatma için yeni bir rokete gereklilik duyulacağı anlamına geliyor. İşte SpaceX, bu durumu ortadan kaldırıyor. Yalnızca birkaç parça üzerinde çalışan şirket, aynı roketi her yerde kullanılabilir ülkü getiriyor. Şirket, bu konuda resmi bir açıklama yapmadı ama Falcon 9’un her her tarafta kullanılışı, maliyetin daha da düşmesine yol açıyor. Muhtemelen son fırlatma, SpaceX’in bugüne dek gerçekleştirdiği en yerinde maliyetli fırlatmaydı.

Eğer SpaceX’in nasıl kurulduğunu ve bu günlere nasıl geldiğine dair daha ayrıntılı bilgi sahibi almak isterseniz, sizleri burada bulunan haberimize bekliyoruz. Hem, saatler önce gerçekleştirilen Starlink görevinin yayınını bakmak isterseniz de, aşağıdaki videoya göz atabilirsiniz.

Comments
To Top