Haber

Sosyal Medyayı Ayağa Kaldıran Bir Ürünün Satışı Sonrası Trendyol’dan Açıklama

Sosyal Medyayı Ayağa Kaldıran Bir Ürünün Satışı Sonrası Trendyol'dan Açıklama

Türkiye’nin en büyük e-ticaret platformlarından biri olan Trendyol, bir defa daha eleştirilerin odak noktasında kalmış durumda. Trendyol’da da faaliyet bildiren “Hediyehanem” isimli bir mağaza tarafından satışa sunulan ürünler, yayınlanır yayınlanmaz kullanıcıların tepkisini çekti.

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz hafta yaşanan korkunç İzmir depreminin gerisinde o kadar fazla yapı yıkılmış, onlarca vatandaşımız yıkılan binaların aşağıda can vermıştı. Onlarca saat süren çalışmaların ardındaki ilgi çekici altından çıkarılan Elif Perinçek’in, kendisini kurtaran itfaiye erinin elini tuttuğu resim ise taşıdığı anlam nedeniyle kısa sürede viral ülkü gelmişti.

trendyol kupa

Hediyehanem adlı mağaza, Elif Perinçek’in itfaiye erinin elini tuttuğu fotoğrafı kullanarak “Umudunu Katiyen Kaybetme” yazar özel bir kupa tasarladı ve tasarlamış olduğu bu kupayı Trendyol mağazası üzerinden satışa sundu.

Laf konusu ürünü gören Trendyol kullanıcıları, fazlasıyla anlamlı bu fotoğrafın ticari bir üründe kullanılmasını pek güzel karşılamadı ve sosyal medyada hem Trendyol’a ayrıca de Hediyehanem’e az kalsın tepki yağdı.

Söz konusu kupa tasarımı için Trendyol ve Hediyehanem’e gelen tepkilerden bazıları

twitter 1

twitter 2

twitter 3

twitter 4

twitter 5

Trendyol, tepki çeken kupa tasarımı için tanımlama yaptı

Gelen tepkiler üstüne laf konusu fotoğrafın kullanıldığı kupanın mahsul sayfası yayından kaldırıldı. Trendyol, bilhassa Twitter kullanıcıları kadar fazlasıyla sert bir dille eleştirilen mahsul ile ilgili yapmış olduğu açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Kamuoyunda hassasiyet yaratan bir ürünün platformumuzda yer alması bizim için kabul edilemez. Laf konusu ürünleri platformumuzda yer aldığını saptama ettiğimiz anda derhal satıştan kaldırdık. Ürünlerin satıcısıyla ilgili zorunlu tüm işlemler yapılarak platformumuzdaki satışları durduruldu. Aynı hassasiyeti paylaştığımız bütün müşterilerimize uyarıları için teşekkür ederiz.”

trendyol açıklama

Sizlerin de bildiği üzere Trendyol, tek başına bir marka haline gelmiş olsa da doğrusu içinde öyle fazla üçüncü taraf satıcının bulunduğu bir sanal pazar yeri. bu nedenle Elif Perinçek’in itfaiye eri ile fotoğrafının bulunduğu kupa gibi algoritmaların filtresine takılmayan ürünler, bir Trendyol çalışanı ya da kullanıcısı fark edene kadar gözden kaçabiliyor.

Konu İzmir depremi ve Trendyol’dan açılmışken; e-ticaret platformunun İzmir depreminden daha sonra Türk Eğitim Vakfı ile birlikte “Trendyol Kalpten Kalbe Burs Fonu”nu kurduğunu ve 1 milyon TL kaynak ile depremden etkilenen çocukların ve gençlerin eğitimine devam edebilmeleri için yardım sözü verdiğini hatırlatalım.

()

Comments
To Top