Haber

Sosyal Medyaya Reklam Yasağı İhtimali, Şirketleri Tedirgin Etmeye Başladı

Sosyal Medyaya Reklam Yasağı İhtimali, Şirketleri Tedirgin Etmeye Başladı

1 Ekim itibarıyla yürürlüğe giren sosyal medya yasası, Türkiye’de 1 milyonun üzerinde etkin kullanıcıya sahip olan sosyal ağ platformlarına “resmi Türkiye temsilcisi” bildirme zorunluluğu getiriyordu. Ancak aradan geçen 2 aydan pozitif süreye rağmen büyük sosyal ağ platformlarının hiçbiri Türkiye temsilcisi bildirmedi.

Platformların, yasa yürürlüğe girdikten sonraki 30 gün içerisinde delege bildirmemeleri sebebiyle geçtiğimiz ay YouTube, Twitter, TikTok, Instagram gibi sosyal medya devlerine 10’ar milyon TL para cezası kesilmişti. Şirketler, aradan geçen 30 günlük sürede hala vekil bildirmedikleri için bu ayın başlarında 30’ar milyon TL daha para cezasına çarptırılmışlardı. Şirketler, önümüzdeki 30 jurnal sürede temsilci bildirmemeleri durumunda ise 3 ay vakit baştan başa Türkiye’de reklam çalışmalarını durdurma cezası alacak.

sosyal medya platformlarına gelecek reklam çalışmalarını askıya alma cezası, Türk işletmelerini de etkileyecek

sosyal medya

Varsayım edebileceğiniz üzere reklam çalışmalarını askıya alma cezası sadece sosyal medya platformlarını yok, bu platformlarda yayınladığı reklamlar ile tüketicilere ulaşan işletmeleri de etkileyecek. Bloomberg’in haberine tarafından bu durumun farkında olan sektör temsilcileri, geçtiğimiz hafta Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay’ı ziyaret ederek konuyla ilgili görüşlerini dile getirdiler.

Laf konusu ziyarete katılanlar arasında bulunan Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği Başkan Yardımcısı Hakan Çevikoğlu, mümkün reklam çalışmalarını askıya alma cezası ile ilgili olarak şu ifadeleri kullandı:

“sosyal medya platformlarında yurt dışı reklamları bağımsızlık bırakılsın”

sosyal medya platformları

“İnternette satışın olmazsa olmazı dijital reklam ve sosyal medya reklamları. Biz bir ülkede mahsul satış istiyorsak, orada da sosyal medya mecralarını kullanıyoruz. Aksi takdirde millet Türk ürünlerini tanıyamıyorlar. Biz her ne dek kan kaybedecek olsak da eğer bu şirketler delege bulundurma zorunluluğuna uymuyorlarsa ve gerekiyorsa cezalar kesilsin, fakat bizim şirketlerimizin de hasar görmemesi noktasında adımlar atılabilir.”

Hakan Çevikoğlu, reklam çalışmalarını durdurma cezasının işletmeleri mağdur etmemesi namına Türk şirketlerinin Türkiye’de söz konusu sosyal ağ platformlarına reklam vermelerinin engellenmesi, buna rağmen yurtdışı reklamlarının özgür bırakılması önerisinde bulundu.

Comments
To Top