Haber

Sosyal medya ve telekomünikasyon şirketleri Capitol saldırısından kanıtları korumaya çağırdı

Sosyal medya ve telekomünikasyon şirketleri Capitol saldırısından kanıtları korumaya çağırdı

Sen. Senato İstihbarat Komitesi’nin yeni başkanı olan Mark Warner (D-Virginia), mobil operatörlerden ve sosyal medya platformlarından, ABD Kongre Binası’na yapılan hamle ile bağlantılı olabilecek “içeriği ve ilgili meta verileri” korumalarını istiyor. Warner, Cumartesi günü yaptığı açıklamada, AT&T, T-Mobile, Verizon, Apple, Facebook, Gab, Google, Parler, Signal, Telegram ve Twitter’ın CEO’larıyla temasa geçtiğini söyledi.

Warner mektuplarında “Birleşmiş Devletler Kongre Binası artık bir suç mahalli” diye yazdı. FBI ve öteki kolluk kuvvetleri şimdi o günün olaylarını araştırıyor ve olanları ve olaya karışan failleri bir araya getirmeye çalışıyor. Kargaşanın kurbanları adına dava açılması ihtimali de oldukça olası. Bu ayaklanmaya katılmış ya da bu ayaklanmaya katılan abonelerinize yardım etmiş olabilecek abonelerinize ve onlardan gelen mesajlaşma verileri – ve ilgili abone bilgileri – bu isyancıların adalete teslim edilmesine muavin olan manâlı kanıtlardır. “

Warner, Beş kişinin hayatını kaybettiği 6 Ocak saldırısına katılanların birçoğu sosyal medyada görüntüler paylaştı ya da ayaklanma devam ederken ve ardından bunları metin ve mobil mesaj platformlarında paylaşarak “demokratik sürecimizi küçümsemelerini kutladılar.”

Adı geçen tüm şirketler, cezai soruşturmalar esnasında çıkarılan duruşma kadar verilen koruma emirlerine rutin olarak uyar. Ama Warner’ın mektubu, suç oluşturan koruma emrinin hukuki gücü olmayan gayri devlete ait bir taleptir ve şirketlerin nasıl yanıt vereceği belirsizdir. Mahkeme kadar bahşedilen koruma emirleri genelde mühür aşağı verilir, bu nedenle başkent baskınını soruşturan çoğu kurumdan birinin zaten böyle bir dikte vermiş olması da mümkündür.

Nasıl olduğunu sormak için şirketlere ulaştık. ve Warner’ın talebini yerine getirmeyi planlıyorlarsa ve onlardan haber alırsak güncelleme yapacaklar.

Warner, Politico’ya Çarşamba günkü saldırının arkasından Kongre’nin bunu yapamayan sosyal medya platformlarından “intikam alarak geri döneceğini” söyledi. platformlarındaki güç içeriklerini ve tehditleri dizginlemek. “Bu geri gelip onları ısıracak,” dedi.

Comments
To Top