Haber

Sosyal Medya Üzerinden Kazanç Elde Edenlere Uyarı: Reklam Olduğunu Belirtin, Büyük Cezası Var

Sosyal Medya Üzerinden Kazanç Elde Edenlere Uyarı: Reklam Olduğunu Belirtin, Büyük Cezası Var

Son dönemde tüketicinin reklamlara en fazla maruz kaldığı yer, sosyal ağ platformları oluyor. Influencer ya da sosyal medya fenomeni adı aşağı binlerce takipçisi bulunan ünlüler, markalar ile yapmış oldukları işbirliği sonucunda bilhassa Instagram gibi mecralardan ürün tanıtımı yapıyor. Bu ürünlerin tanıtımı, genellikle “link profilimde” ya da “yukarı kaydır” gibi ibarelerle yapılıyor. 

Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’nin yapmış olduğu bir açıklamaya tarafından, reklam ya da sponsorlu içerik olduğu belirtilmeden yapılan ürün tanıtımları, haksız kazanca giriyor. Hukukçular, bu tarz içerik sahiplerinin cezai yaptırımla karşılaşabileceğini belirtirken, yaptıkları şeyin ücret kaçakçılığına bile girebileceğinin altını çiziyor.

sosyal ağ üzerinden yapılan tanıtımlar, ticari etkinlik kategorisine giriyor

akıllı telefon

Sosyal medyada, markaların ünlü Instagram kullanıcıları ile işbirliği yapmasında kanunen hiçbir sakınca yok. Oysa Instagram’da reklam amaçlı yapılan her içeriğin izah etme kısmında, bunun bir sponsorlu içerik veya ürün tanıtımı olduğu belirtilmesi gerekiyor. Avukat Emre Avşar, bu hususun kanunda belirtilmesine rağmen kimsenin bu yasaya uymadığını, reklam içeriklerinin güya normal gündelik içeriklermiş gibi paylaşılmaya devam ettiğini belirtti. 

sosyal ağ üzerinden yapılan reklamların ticari faaliyet kategorisine girdiğini bildiren Avşar, bu paylaşımları yapan kişilerin vergiye alt tutulması gerektiğini söylüyor. Paylaşılan içeriklerin üzerinden elde edilen kazançlar vergilendirilmediği takdirde, sosyal medya fenomenleri aidat kaçakçılığı elde etmek üzere çoğu cezai yaptırımla karşısında karşıya kalabilir. 

Comments
To Top