Haber

Sosyal medya gerçekten “vücut pozitif” olabilir mi?

Sosyal medya gerçekten "vücut pozitif" olabilir mi?

2020’nin başında Morayo Ogunbayo, kadınların büyük çoğunluğunun Kendall Jenner’a benzemediğinin farkındaydı. 19 yaşında bir üniversite öğrencisi olarak, Amerikan kültürünün beden standardını karşılamanın ya kalıtımsal piyangoyu vurmak ya da ikna edici şekilde taklidini yapmake için tatmin edici paraya sahip edinmek olduğunu biliyordu. Bu idealin kökeninin kadınlığa dair cinsiyetçi ve Avrupa merkezli inançlardan kaynaklandığını, birçok kadının bunu başarmaktan çok uzak kaldığını ve bunun adamakıllı olağan olduğunu biliyordu.

Arkasında salgın atak başladı ve fazla para harcamaya başladı. TikTok’ta gezinirken daha çok süre alıyor.

“Her insan şaşırtıcı derecede güzeldi” diyor. “Herkesin bir kum saati figürü varmış gibi görünüyor ve ben de hiç sahip olmadığım için kendimi doğrusu acayip hissettim.”

Ogunbayo, görünürde çoğu insanın model olmadığını biliyor. TikTok For You konut beslemesinde gördüğü mükemmel, cılız kadınların, milyarlarca minik ekran dokunuşunu değerlendiren ve sonuçta toplumun sıradan önyargılarını ve zevklerini yansıtan son derece karışık algoritmaların ürünü olduğunun haberdar. Bir düzeyde, çoğu genç bunu biliyor.

Biliyorlar, oysa bu gerçekten asistan olmuyor. Kendinizi okuldaki en güzel kızla karşılaştırmak daima berbat olmuştur, ama dünyadaki diğer herkesin okuldaki en hoş kız olduğunu hissetmek çok daha artı berbattır.

Instagram Keşfet sayfasında, Ogunbayo Başlıca kızların “fitness yolculuklarını” tartıştıklarını, kilo verme tavsiyesi verirken “karoser pozitifliği” yazısının yanına tebessüm eden ve poz veren kadınların, kıskanılacak vücutlarını daha pozitif görüntü çabasıyla mide yağlarını vurgulamak için kendilerini büktüğünü söyleyen kadınlar ilişkilendirilebilir.

Çoğunlukla Kendin Yap fikirleri ve saç eğitimleriyle tanınan web sitesi için “Pinterest değin masum bir şey bile” diyor, “tüm beslemem Bella Hadid gibi. Demek istediğim, 19 yaşındayım, cisim imajım konusunda epeyce iyi bir yerdeyim, ama yine de tekrar tekrar bakmak şahane değil. ”

Fakat adeta değişmez olmanın başka bir etkisi daha var. gittikçe daha açıkgöz algoritmaların mucizevi kültürel gücünün yarattığı hoş yüzler ve mükemmel vücutlardan oluşan baki bir atlıkarıncaya maruz kalma. Yüzbinlerce Amerikalının koronavirüsten ölmesine müsade veren bir siyasi sistemin başarısızlıkları ve ABD’nin tarihteki en büyük protesto hareketlerinden biri haline gelen olayda patlayan ırksal yargı hareketleri gibi, uygunsuz da olsa geniş çapta bir hesaplaşma geliyor. , “vücut pozitifliği” internet olarak adlandırıldı. anlaşılan çelimsiz halk nihayet aktivistlerin onlarca yıldır söylediklerini duymaya başlıyorlar: Dünyamız her fırsatta kilolu insanlara eşsiz bir şekilde düşman olacak şekilde kuruluyor ve bunun için şişman ahali suçlanıyor.

Sorun, bu konuşmaların büyük ölçüde sosyal medyada, geçmişte konunun gerektirdiği incelikli ve içeriye doğru bireysel tartışmalara konut sahipliği yerine getirmek için ciddi şekilde donanımsız olduğu kanıtlanmış platformlarda gerçekleşiyor olmasıdır.

Benzer şeyi bedenleri en fazla çözümleme aşağıda olan ahali için de yapabilir mi?

Bu noktada, sosyal medyanın bizi kendimiz hakkında fena hissettirdiğini açıkça belirtmek bile bir klişe. Bir dizi çalışma, Instagram’da gezinmek ve negatif cisim imajı gibi aktiviteler aralarında bir ilişki olduğunu göstermiştir. 2020’de lisans öğrencisi kadınlarla yapılan bir araştırma, Instagram’da gezinmeleri istenenlerin – ama metni fotoğraflardan daha artı vurgulayan Facebook’un değil – gövde memnuniyetinin tersini yapması istenenlere kadar manâlı ölçüde azaldığını gösterdi. Eşcinsel erkekler için Instagram, queer kültürün sadece “yırtık, heykelsi erkekler” için olduğu fikrini de güçlendirebilir.

TikTok hala böyle bir akademik çalışmanın konusu olamayacak kadar yeni olmasına rağmen, anekdotsal etkiler kullanıcılarının ceset imajı, bazı hesaplara göre şiddetli olmuştur. Bu yaz, NBC News, gerçekte görüntüledikleri içeriğin “onları diyetlerine ve çalışma rejimlerine tehlikeli ölçüde daha artı odaklanmaya ittiğini” söyleyen genç ve 20’li yaşlarındaki yedi kadınla konuştu. TikTokers arasında sıklıkla “gövde hedefleri” olarak gösterilen 16 yaşındaki oyuncu ve sosyal medya yıldızı Sissy Sheridan, bu yılın başlarında “TikTok’u indirmeden önce vücudumu beğendim” tweetini attı.

TikTok ve Instagram, genç kadınların gövde imajı için toksik olduğu kanıtlanan birincil internet alanlarından uzak.

yine de 2010’ların başlarında Tumblr, bununla birlikte belli başlı akıntı öz sunum normlarına aleyhinde ilk kez maruz kaldı: daha büyük bir vücuda sahip olduğunu bildiren stillerini ve kıyafetlerini belgeleyen şişman ve vücuda pozitif blog yazarlarının yükselişi. fotojenik bir yaşam yaşamak için bir engel olmak zorunda değildi. Genç bir gençken, tükettiği içeriğin çoğu tipik internet alımlılık standardı açık havada arada bir herhangi bir şeyi içeriyordu: “Bu, birincil defa gibiydi, millet büyük ve bu doğal ve sıradan bir şeydi” diyor.

Sosyal medyada bu cins bir görünürlük, belirtilen bir Dove reklamının başarısının peşinde ortaya çıkan “cisim pozitifliği” kavramının çoğalan kurumsal bir versiyonuyla birlikte, sonunda bir dizi moda ve medyada kozmetik değişiklikler. 2010’ların başlarında, daha fazla marka, kampanyalarda büyük cisim modelleri belirlemeye (gerçekte onlara uyacak kıyafetleri yapıp yapmadıkları ara sıra tartışmaya açıktı) veya cisim aralıklarını genişletmeye (ama gerçi çoğu kez giyen kadınların büyük yüzdesini görmezden geldi. 20 vücut üstü).

Vogue, Ashley Graham’ı 2017’de” beden çeşitliliği “çekimine dahil ettiğinde, onu süsleyen birincil büyük gövde kadın oldu örtmek.Vogue

Dergiler bu arada, daha farklı alanlara yönlendirilmiş bedenler göstererek “daha iyisini yapma” sözü verdiler, fakat Vogue’un Ashley Graham’ı altı öteki ince modelle kenarlı “çeşitlilik” konusunun kapağına koyduğu zamanki gibi, birçok vakit haberi dağıttı. ya da Glamour, büyük ceset giymeyen Amy Schumer’i, ona sormadan büyük beden sorununa koyduğunda. Geçtiğimiz on yılda, “kilo vermeyi” kavga etmek modası geçmiş ülkü geldi; pratik olarak genelde benzer anlayış gelmesine karşın, terim büyük ölçüde daha genel bir terim olan “sağlık durumu” ile değiştirilmiştir.

Bu tür bir performatif aktivizm ve daha büyük bedenler için daha pozitif görünürlük, bazı insanların kendileri hakkında daha iyi hissetmelerine niçin oldu mu? Muhakkak. Ancak “karoser pozitifliği” terimi asıl akıntı haline kazanç gelmez, başarısızlıkları, en azından onları ciddiye alanlar için çoktan aşikardı. Birincisi, terim orijinal bağlamından ayrılmıştı. Cisim pozitifliği, 1960’ların sonlarında başlayan ve savunucuların kapitalizmi protesto ettiği ve anti-şişmanlık ve ayrımcılıktan gelir karşılayan bir diyet endüstrisini protesto ettiği radikal bir kilolu aktivist hareketinin yalnızca bir parçasıydı.

Amanda Mull’in makalesinde yazdığı gibi. 2018’de Vox için “Beden Pozitifliği Bir Aldatmacadır”:

Şüphesiz bunların hiçbirinin hitap ettiği şey, birinin vücudundan neden korku edebileceğidir.

Kendimizden nefret ettiğimiz şartlar sosyal olarak inşa edilmiştir, oysa pratik anlamda çok gerçeklerdir.

İnsanları kendi bedenleri hakkında daha iyi sezdirmek zahmetsizce pazarlanabilir bir hedeftir çünkü bu bir dişsiz olan: Şişman aktivistlerin daima kabul ettiği gibi, mesele, marjinalleştirilmiş insanların kendilerini yeterince sevmemeleri yok. Şişman bir insan olmanın getirdiği öteki her şey: 3-6 yaşındaki kızların az kalsın yarısının fazla şişman olmaktan endişelendiklerini ve benzer yaş aralığındaki öteki çocukların daha büyüklerini tanım ettikleri bir çocuklukta başlayan damgalanma. derslik arkadaşları “aptal” ve “durağan”; yalnızca sokaktaki veya internetteki yabancılardan yok, aile ve romantik partnerlerden gelen yaygın despotluk; adayları yalnızca kiloya göre indiren işe alma yöneticilerinden ve bir hasta kilo verene dek acele tıbbi sorunları ciddiye almayan doktorlardan gelen önyargı.

Sorun, şişman insanları şişmanlatan tek şeyin, 60 yıllık tıbbi çalışmalar diyetlerin hemen hemen kategorik olarak işe yaramadığını gösterdiğinde, kendi irade eksikliği olduğunun ısrarıdır. Michael Hobbes’un obezite hakkındaki yaygın varsayımları kapsamlı şekilde çürütmesine kadar, kilo ve sağlık durumu, olduklarını varsaydığımız çok iyi eşanlamlılardan fazla uzaktır.

İronik olarak, hiçbir şey bu mesajların yayılmasına, şişman insanların çoğunlukla hoş karşılanmadığı bir yer olan sosyal medyadan daha fazla asistan olmadı.

Bu gönderiyi Instagram’da görüntüleyin

Şişman Arkadaşınız Aubrey Gordon göre paylaşılan bir gönderi ( @yrfatfriend)

Aubrey Gordon böyle bir aktivist; Kuzeybatı Pasifik’te bir kalabalık organizatörü olarak 12 sene çalıştıktan sonra, 2016’da Your Fat Friend takma adıyla Medium için yazmaya başladı. O zamanlar, bedenler etrafındaki internet konuşmalarının tipik olarak şirketleşmiş, pazar odaklı versiyonu arasında bölündüğünü hatırlıyor. “Karoser pozitifliği” (veya onun tanımladığı gibi, “Her türden vücudu göstereceğiz ve” her türden beden “derken, beyaz ila açık tenli, dinç vücutlu insanları kast ediyoruz 14 ve altı” ), vücutları toplumsal idealini çok bakımlı bir şekilde daha alçak üstteki eden kadınlar için “özgüven” etrafında artan tartışmalar ve LiveJournal gibi şişman insanların başka yerde bulması şiddet olan alışveriş ipuçlarını ve öteki kaynakları paylaştığı platformlardaki daha ufak topluluklar.

Gordon, “O zamanlar bu üç konuşmada köprü kuran, kuvvetsiz insanlara ulaşarak kilolu insanların deneyimlerini daha az cezalandırmaya asistan olan böylece bir şey görmedim” diyor.

O halde Şişman Arkadaşınızın amacı, kilolu bir vücutta yaşamanın gerçeklerini, kilolu arkadaşınıza “Nasıl ‘kilo ver!’ gibi denemelerle, hiç şişman olmamış insanlara asistan olmaktı. , “” Kilolu ayıplamaktan bahsederken lütfen ‘sıska utançtan’ laf etmeyin, “ve” Uçaktaki yanınızdaki şişman kişi almak nasıl bir duygu, “Gordon’un dediği sonuncusu, Yayınlandığından beri 2 milyon kişi.

Daha iyi zamanlanmış olamazdı: İnsanlar bu tartışmalara her zamankinden daha fazla ilgi gösteriyor gibi görünüyor ve Google’ın “gövde pozitifliği” gibi terimlere yönelik arama ilgisi geçen Mart ayından bu yana fırladı. Evde sıkışıp kalırken, endişe ya da bıkkınlık sebebiyle yiyip içerken “karantina 15” almakla ilgili şakalar bol oldu. Çok az sosyal etkileşimle evden çalışanlar için, kişinin düşüncelerinin baki monologu sıklıkla takıntılı bir özeleştiriye dönüşebilir.

Pandemi diğer bir şey daha yaptı: Amerikan toplumunun işçi sınıfıyla birlikte yok edici eşitsizliklerini vurguladı ABD’nin koronavirüsü yoklama altına alamamasının en kötü etkilerine karşısında insanların, beyaz olmayanların ve göçmenlerin savunmasız olma olasılığı fazla daha yüksektir. Kadınları işgücünden çıkarmaya zorladı, Siyah ve Latin kadınları işsizlikten asla iyileşemeyecek dek daha artı etkilendi. Çalışan anneleri aynı anda iki işi yapmak gibi imkansız bir duruma soktu.

Bu hesaplamalar, 2020 seçimlerinin Demokratlara devredilmesine asistan olan şeyin bir parçası ve bunların birçok sistemli bir başkalaşım platformunda koşuyor.

Sosyal ve hesaplı adaletin yayılmasına asistan olan güçlerin aynı zamanda şişman aktivizmin daha iyi anlaşılmasını dağıtmak için de işe yaraması mümkün müdür? 2020’deki viral TikTok videolarının, Instagram paylaşımlarının ve tweetlerin barajı herhangi bir gösterge olsaydı, o vakit belki. Konuştuğum kilolu aktivistler, pandemi sırasında takipçilerinde ve angajmanlarda büyük bir sıçrama gördüklerini söylediler. Gordon, şişman kabulü konusundaki söylemde bir değiştirme fark etti: “Gövde imajıyla ilgili kendimize veya yakın çevrelerde sakladığımız tüm bu konuşmalar artık çok daha halka açık bir şekilde gerçekleşiyor” diye açıklıyor. “Pandemi sırasında gördüğümüz siyasi değişimlerle birleştiğinde, bence o kadar çok insan dünyanın nasıl işlediği ve kendi önyargıları hakkında bildiklerini düşündüklerini her yerde düşünmeye daha hevesli.”

Şüphesiz, milyonlarca insan bir gün bir anda uyanmadı ve bütün yaşamları boyunca içselleştirilmiş fatfobi barındırdıklarını ayrım etmedi – Amerikan kültüründe yetişmiş herhangi birinin olasılıkla sahip olmasına rağmen. Bunun yerine Gordon, süreci, nüfusun minik bir kesiminin yakında esas eğilim haline gelecek olanı erken benimseyenler olarak davrandığı yaygın büyüyen teknolojiler teorisine benzetiyor.

Tıpkı 15 yaşındaki Charli D’Amelio’nun çocukluk yatak odasında nispeten basit TikTok dansları yayınlamaya başlaması ve aylar içinde bir Super Bowl reklamında rol alması gibi, Sienna Mae de kayda değer bir istisna dıştan, sevimli ve saçma danslar ve skeçler yayınlıyor: Bazen midesini dışarı çıkarır.

@siennamae

♬ Onur Kırıcı kızlarım için POV – Joychar

Sienna Mae’nin videoları hakkındaki yorumlar genellikle yeme bozuklukları ile uğraş eden hayranların içeriğinin onları o gün öğle yemeği yemeye teşvik ettiğini söyleyen gerçekten acıklı mesajlardan ya da karoser tiplerinin en yüksek kademeleri aralarında temsilcilik edilen birini gördüklerinde rahatlayarak acıklı kızlardan oluşur. TikTokers.

“Memleketimden en iyi arkadaşlarımdan biriyle yiyecek topluyordum ve bir grup genç kız gözlerinde yaşlarla yanıma geldi ve beni kucaklayarak ne aramak istediğimi söylediler Onlara daha özgüvenli olmaları ve insanların onlar hakkında ne düşündüklerini çok önemsememeleri için ilham verdiğim için bana teşekkür etti ”dedi. Bu etkiye sahip olabileceğimi bilmiyordum. Milyonlarca genç kız için Sienna Mae bir ilham kaynağı, dans ederken midelerinin titremesine müsade vermeyi veya vücutlarının kötü hissetmeleri için eğitildikleri bölümlerini öne çıkarmayı iyi hissettiren ve hatta açlık uyandıran biri.

Instagram influencer’ları, Instagram’da ve doğrusu nasıl göründüklerini kullanmak için sıkça yan yanlamasına görüntülerini paylaşırken, bikinili bir kadın kadar TikTok’ta yeni bir viral trend başlatıldı ve vücudunun kibir verici ve nahoş pozisyonlarda nasıl göründüğünü gösterdi. . “Buna eş vücutlar,” diyor dikey otururken, “bununla beraber böyle görünüyor” diye ekliyor, mide yuvarlamalarını vurgulamak için otururken ekliyor.

Bu nesil içeriklerin bir takım izleyiciler üzerinde olumlu etkileri olduğuna kesin olmama değil. yine de, 4, 6 ya da 8 bedenini gururla belirten bir kadının, ortalama bir Amerikalı kadın 16 vücut giydiğinde uzak radikal hissediyor olması, medyadaki ceset çeşitliliğinin durumuna ilişkin son derece üzücü bir referandumdur. Ve bazı yaratıcılar için, bu cins gövde-fazla içeriğin çok fazla olması, sadece hangi cins insanların vücutlarına güven duyduğunu ve bunun için övgü alacağını pekiştirir.

Eylül ayında TikTok’ta bir bayan “Daha fazla kızı daha gizli ışık halkası getirmesine sevindim, ancak kilolu kızlara benzer enerjiyi vermemenizin yolu beni aşıyor” dedi ve Sienna ya da Charli gibi kızlar kilolu olsaydı, muhtemelen benzer miktarda ilgiyi göremezlerdi.

“Karoser pozitif hareketinin fazla beden siyah kadınlar tarafından büyük karoser erkekler ve kadınlar için başlatıldığını biliyorum ve takdir ediyorum. Bunun öneminden yürüyüp gitmek ya da benim gibi birini kapsaması amaçlanmayan bir şeyin “yüzü” almak istemiyorum “diye açıklıyor. “Ceset güvenini daha çok seçim ederim çünkü gerçekte anlatmaya çalıştığım şey bu – ister benden küçük ister benden büyük olsun, sahip olduğumuz karoser ölçüsü konusunda hepimiz kendimize güvenebiliriz.”

Aralık ayında “buna benzeşen bedenler” trendi TikTok’u devralmaya başladıktan sonra, yaratıcılar onun doğasında var olan çifte standart hakkında konuşmaya başladılar. TikToker @sheismarissamatthews, “Buna benzeyen bedenler hala böyle görünüyor” dedi. “Birçok kilolu insanın 7/24 ruloları var. Vücudunuzu, doğal olarak sahip olmadığınız zamanlarda atmanız için bükmek yardımcı olmaz ve size karşın olmayan bir hareketin yüzünü olmak da muavin olmaz. ” Lizzo trende atladığında, @ jordxn.simone yinelemesinin neden bilhassa manalı olduğunu açıkladı. Bu akım, “hala çok iyi ve kusurlu vücutlar olduğu fikrine katılıyor” diyor. “Uzun lafın kısası, cılız ırk kabullenmekten bahsediyor, kilolu halk kurtuluştan bahsediyor.”

Bir danışman ve şişman kurtuluş savunucusu olan Hannah Fuhlendorf, 2020 yılının Haziran ayında halka açık sosyal adaleti yapmaya başladığında TikTok ve Instagram’daki içerik.

Fuhlendorf, “Zayıf insanların şişman kabul hareketinde şahane müttefikler olabileceğini düşünüyorum” diye ekliyor. “Bunun fazla daha büyük olduğunu anlamaları için; Bu, şişman insanların esas afiyet hizmetlerinden mahrum bırakıldığı taciz ve ayrımcılık sistemleriyle ilgili ve bunun sadece bir öz imaj meselesinden çok daha fazlası olduğu. “

TikTok’un politika direktörü Tara Wadhwa yaptığı açıklamada, : “Hayatta kalanlar ve uğraş eden ve topluluğumuzda yardım arayan diğerleri için yeme bozuklukları gibi zorlu konuları şefkatle yönlendirmeyi amaçlıyoruz. bununla birlikte, istenmeyen yorumları otomatik olarak filtrelemekten Sizin İçin akışlarındaki videolarda “ilgilenmiyorum” deme yeteneğine kadar, insanların TikTok deneyimlerini yönetmelerine asistan olacak araçlar geliştirmeye devam ediyoruz. Bu, hikayelerini paylaşmak ve başkalarının tetikleyici bulabileceği konularda farkındalık yaratmak için seslerini uygulamak isteyen insanları destekleme çabalarımızda özellikle önemlidir. “

yine de Fuhlendorf için sosyal medyanın diğer bir nedeni daha var. genellikle cehennem gibi olabilir, bu, vahşi yorumcular ya da trollerle algoritmaların kendisinden daha eksik işi vardır. “İnternette” şişman “kelimesini rahatça kullananlar için, Instagram’da kesintisiz kilo verme ve perhiz reklamlarıyla bombardımana tutuluyoruz” diyor.

İçeriğin, kullanıcıların geçmiş etkileşim alışkanlıklarına göre önerildiği Keşfedin sayfasında, konuştuğum kadınlar vücut odaklı yayınlarda manâlı bir artma ayrım ettiklerini söylüyorlar. Sezgisel yemek yeme ve kendini sevmeyi özendirme eden kadınlar gibi kavramlar etrafında tonlarca açıklayıcı görecekler, oysa çoğu vakit ilk elden plastik cerrahiye, diyet ipuçlarına ve asla bilinçli olarak cazibeli olmalarına karşın zayıflıklarını bildiren güçsüz insanlara yakınlar. ilgili içerikle.

şu anki instagram keşif sayfam, kadınların etrafta dans eden / muhabere eden beden tipimle şaşırtan bir karışımı. “böyle gözükmek sorun yok !!!” ve hem çok sayıda plastik cerrahi öncesi ve sonrası

– monicaheisey (@monicaheisey) 13 Aralık 2020

Instagram bana yeme bozukluklarını özendirme eden ya da teşvik eden içeriği kaldırdığını ve 2019’da kısıtlandığını söyledi belirtilmiş zayıflama ürünleri ve kozmetik prosedürlerle ilgili içerik. Geçmişte “göğüs sıkma” ve çıplaklık ile ilgili kurallarının büyük vücut kadınları orantısız bir şekilde sansürlediğini, ama moderatörler için bu yönergelerin ayarlandığını kabul ediyor.

İroni şu ancak, Instagram Explore sayfanız sizin vücudunuz hakkında endişeli olduğunuzu düşünüyor, çünkü yaklaşık olarak herkes kendi bedeniyle ilgileniyor, çünkü doğuştan olan bu kadar teşvik ediliyoruz. Instagram, oturup vücutlarını gösteren güzel kadınlardan oluşan bir atlıkarıncaya görmek istediğinizi düşünüyor çünkü herkes daima oturup vücutlarını gösteren hoş kadınlara bakmak istemiştir.

Sosyal medyada ne yapacağımızı ve görmediğimizi kıskanılacak şekilde vücuttan egemen robotların belirlediği sosyal medyada ne yapacağıma dair duyduğum en göze çarpan nokta belki de aptal bir Instagram memesinden geliyor. Instagram logosunun bir fotoğrafına sarışın bir kızın karikatürü “Hayatımı mahvettiğin için teşekkürler” diyor. Instagram logosu şöyle yanıt verir: “Ben bütün anlamıyla, davranışlarınızdan öğrenerek ve bilinçli olarak sizi ve içinde hareket ettiğiniz sosyal dünyaları büyüleyen o geri dönüşü yansıtarak dikkatinizi devam etmek için planlanmış bir algoritmayım. Şimdiye değin yaratılmış kolektif ve bireysel gölge çalışmaları için bütün anlamıyla en büyüleyici araçlardan biriyim – yani, sadece sosyal medyadan rahatsız olmadığınızı ayrım etmeyi öğrenirseniz, kendi düşüncenizden rahatsız olursunuz. “

Bunu okuduğumda fazla güldüm.

İnsanlardan öğrenen bir algoritma, öğrettiğimiz cinsiyetçi ve ırkçı davranışları her tarafta yaratmaktan diğer ne yapabilir? Sorunu çözmek için Instagram ve TikTok gibi şirketlerin konunun gerektirdiği nüansları anlayarak insan moderatörlere yatırım yapmaları ve manzara odaklı platformların reel ceset pozitifliğinin bizim hakkımızda düşünmeme özgürlüğü olduğu şeklindeki paradoksal sonuca varması gerekir. tüm vücutlar.

Bu, Instagram ve TikTok’un kullanıcılarının platformlarında gördükleri içerikten sorumlu olmadığı anlamına gelmez. Her sosyal ağ platformu en ince ayrıntısına kadar algoritmaya dayalı bedava bir platform olsaydı, tüm internet onun mutlak en büyük kısımlarına benzeyecekti: dehşet “kaide yok” mesaj panosu 8chan (derhal 8kun) ya da tıklama tuzağı chumbox’ları Her haberin sonunda “acayip bir numara!” kilo belirlemek. Platformların ve onları düzenlediği ölçüde hükümetin sorusu, sitelerini insanların sahiden gezmek istedikleri yerler haline getirmek için insanların en kötü dürtülerine nasıl ve ne süre müdahale edeceğidir.

Bu bizi nerede bırakıyor, medyada daha artı cisim çeşitliliğinin temsilcilik edilmesini fiilen isteyenler ve anti-yağ ayrımcılığının en kötü ihtimalle aktif olarak insanları öldürdüğünü ve en iyi ihtimalle herkesi fena hissettirdiğini anlayan halk müziği kendileri zamanın yüzde 99’unu? Bu, sosyal medyaya girmek isteyen, oysa asistan olmaktan ziyade çoğunlukla sadece kadınların bedenlerinin tüketilmek için var olduğu fikrini pekiştirmeye yarayan, edilgen-saldırgan “vücut artı” içeriğinin aralıksız barajından kurtulmak isteyen insanları nerede bırakıyor? Algoritmalar bize ne kadar cisim pozitifliği savurursa, görünüşümüze ne dek ağırlık vermemiz gerektiğini pek fazla hatırlatırız.

Sosyal medyanın vücutlarıyla ilişkileriyle çaba eden kadınlar için yarattığı sorunların bu değin iyi farkında olan birinin Instagram’da yeniden bambaşka bir kariyer kurmayı nasıl başardığını merak ettim.

yine de Rose onunla konuşurken Müşterilere karoser imajı sorunları hakkında, son oyun mutlaka bir gün kendilerini öyle muhteşem hissetmeleri için zorunlu değildir ki, aniden yeni mesh edilmiş vücutlarının fotoğraflarını yayın arzusuyla aşılırlar, yeni keşfedilen güven parıltısıyla yüzleşirler. “Gaye aynaya bakıp” Bedenim hoş “diye göz önünde bulundurmak yok” diyor. “Amaç, kendilerini bakılacak bir vücuttan çok daha fazlası olarak görmektir.” Bunun bir Instagram fotoğrafında nasıl görünebileceğini hayal etmeye çalıştım ve hayal ettiğimin farkına vardım. hiç fotoğrafı yoktu.

vox-mark

The Goods haber bültenine kaydolun

Bültenimizi haftada iki defa gelen kutunuza alın.

E-posta (zorunlu) Gönderen kaydolarak, Mahremiyet Bildirimimizi ve Avrupalı ​​kullanıcılar veri aktarım politikasını kabul etmiş olursunuz. Daha artı haber bülteni için haber bültenleri sayfamıza göz atın. Abone olun

Vox’un açıklayıcı gazeteciliğini destekleyin

Vox’ta her gün, en kayda değer sorularınızı yanıtlamayı hedefliyoruz ve size ve dünyanın her yerindeki izleyicilerimize kuvvet veren bilgiler sunmayı amaçlıyoruz anlayarak.

Mali katkınız bir bağış teşkil etmeyecek, oysa personelimizin ihtiyacı olan herkese ücretsiz makaleler, videolar ve podcast sunmaya devam etmelerini sağlayacaktır. Lütfen bugün Vox’a 3 $ gibi düşük bir katkı yapmayı düşünün. .

Comments
To Top