Haber

Sosyal Medya Fenomenlerinin Vergisiz Kazancına Karşı İmza Toplanıp CİMER’e Gönderilecek

Sosyal Medya Fenomenlerinin Vergisiz Kazancına Karşı İmza Toplanıp CİMER'e Gönderilecek

Son yılların en popüler mesleklerinden bir parça başına de sosyal ağ fenomenliği. İnternet kullanımının yaygınlaşıp, sosyal medyanın hayatımızın bir parçası haline gelmesiyle birlikte ortaya meydana çıkan sektör, bugüne kadar onlarca ismin yoktan var olmasını sağladı. Bu isimlerden bir tanesi de Hakan Hepcan‘dı. Ancak Hepcan şu anda, içinde olduğu sektörle çok ters düşen bir çalışmanın içerisinde.

sosyal ağ fenomenliğinde ne kadar çok para olduğu, büyük bir sır değil. Ürettikleri içerikler ve yaptıkları iş birlikleriyle dudak uçuklatacak türden gelirler elde eden internet fenomenleri, bu gelirler için herhangi bir aidat ödemiyorlardı. Zira şu an için bu konuyla ilgili bir yasal düzenleme yok. İşte bu konuyla ilgili olarak harekete geçen Hepcan, “change.org” üzerinden bir kampanya başlattı.

Hepcan, hileli gelir ve ödenti kaçırılmasını önüne geçilmesi gerektiğini savunuyor

Hakan Hepcan

Hakan Hepcan, oluşturduğu imza kampanyasında “sosyal ağ (instagram, tiktok vb) mecralarında bulunan içerik üreticileri (influencer) kendi sosyal ağ kanallarında yapmış/toplamış/edinmiş olduğu gaye kitlesine markaların isimlerini geçirerek, bu markalar aracılığıyla herhangi bir sözleşme, yazılı açıklama olmaksızın ücret ödemekten kaçarak reklam yapmaktadırlar.” ifadelerini kullanıyor. Yani Hepcan’a göre sosyal ağ fenomenleri, aidat kaçırıyor.

change.org’da bulunan kampanyanın muhatabı, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER). Yani buradan elde edilen yardım, ilk elden devletin devlete ait kanalına gönderilecek. İlk etapta 7.500 kişinin destek vermesi hedeflenen kampanya, arkasında 10.000 kişiyi hedefledi. Şu sıralar 8.400’den pozitif destekçiye sahip olan kampanya, her saniye daha artı destekçi kazanıyor. Eğer sizler de bu kampanyayı incelemek ve yardım tahsis etmek isterseniz, burada bulunan bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Comments
To Top