Haber

Sosyal Medya Devlerine Türkiye’ye Temsilci Atamazlarsa Martta Erişim Kısıtlaması Gelebilir

Sosyal Medya Devlerine Türkiye'ye Temsilci Atamazlarsa Martta Erişim Kısıtlaması Gelebilir

Veri Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), 1 Ekim itibarıyla yürürlüğe giren Sosyal Ağ Yasası gereğince Türkiye’de hala bir vekil bulundurmayan Facebook, Instagram, Twitter, YouTube, Tiktok, Periscope gibi sosyal medya platformlarına geçtiğimiz ayın başlarında 10’ar milyon TL para cezası kesmişti.

Bloomberg’ün üstteki düzey bir hükümet yetkilisine dayandırdığı haberine kadar bu sosyal ağ platformları dün itibarıyla hala Türkiye’de resmi bir delege bulundurmadıkları için 30’ar milyon TL daha suç oluşturan aldılar. Peki sosyal ağ platformları Türkiye’ye resmi bir temsilci bildirmekten neden geri duruyorlar?

sosyal ağ devlerine 30’ar milyon TL canice “henüz” kesilmedi

sosyal medya

Habertürk’ün sosyal medya devlerine yakın kaynaklarına dayandırdığı haberine kadar sosyal medya platformları, Türkiye’de bulunacak bir temsilcinin “yargı, yetki, mesuliyet ve cezası” ile ilgili bir takım hukuki belirsizlikler olduğu için Türkiye’ye bir vekil atamayı düşünmüyorlar. Ayrıca söz konusu platformlar “tanıdık olmayan şirket” statüsü altında olduklarının dikkat alınmasını istek ediyor.

Habertürk, Bloomberg’ün aksine 30’ar milyon TL’lik cezanın hemen şimdi kesilmediğini, yönetmelik gereğince sosyal medya şirketlerine belli sürenin gelecek hafta dolacağını aktarıyor. sosyal ağ şirketlerine yakın kaynaklara tarafından 30’ar milyon TL’lik suç oluşturan da şirketlerin Türkiye’ye bir delege bildirme konusundaki kararını değişim potansiyeline sahip değil.

Mart ayında sosyal ağ devlerine bant genişliği daraltma cezası gelebilir

sosyal medya yasası

Herhangi bir sürpriz gelişme yaşanmadığı takdirde şirketler önümüzdeki hafta ikinci ceza ile karşılaşacaklar. İkinci cezadan sonradan yasal yükümlülükleri gerçekleştirmek için yine 30 jurnal bir vakit tanınacak. Bu süre de dolduktan sonra üçüncü cinayet devreye girecek ve sosyal medya platformlarının Türkiye’deki reklam faaliyetleri 3 ay süreyle engellenecek. 3 aylık zaman zarfında yükümlülükler tekrar yerine getirilmezse 4. aşamada sosyal medya platformlarının bant genişliği yüzde 50 azaltılacak. 

Bant genişliğini daraltma cezasının devreye girebileceği dönemin mart ayı olacağını ifade eden kaynaklar, “İlgili yönetmelik gereğince bant genişliğinin daraltılması konusunda sulh suç oluşturan hakimleri karar verecek. İdari bir karar ya da dilekçe laf konusu olmayacak. Süreci defalarca birlikte göreceğiz.” ifadelerini kullandı. Eğer sosyal ağ devleri tüm cezalara rağmen delege atamaya yanaşmazlarsa son aşamada bant genişliği yüzde 90 azaltılacak. Bu Nedenle söz konusu platforma erişim fiilen engellenmiş olacak.

Comments
To Top