Haber

Sony’nin Gizli Şirket İçi Belgeleri, Bir PS5 Özelliğinin Arkasındaki Planı Ortaya Çıkardı

Sony'nin Gizli Şirket İçi Belgeleri, Bir PS5 Özelliğinin Arkasındaki Planı Ortaya Çıkardı

Japon teknoloji devi Sony, yeni tür oyun konsolu Playstation 5’te oyunculara “Etkinlikler” olarak adlandırılan yeni bir özellik sunuyor. Bu özellik baştan sona oyuncular; oyundaki belirli görevlere, modlara ya da yan görevlere zaman kaybetmeden ulaşabiliyorlar. Peki Sony, teknik olarak oyunların “oynanış” zamanını kısaltan böyle bir özelliği niçin yayınladı?

Kısa zaman önce ismi açıklanmayan bir kaynak tarafından Vice.com’a ulaştırılan Sony’nin şirket içi belgelerine göre Faaliyetler özelliği, PlayStation 5’in en kayda değer özellikleri arasında yer alıyor. Zira Sony’nin düşüncesine göre Faaliyetler, tek oyunculu oyunların yükselişinde anahtar niteliğine sahip.

PlayStation 5’in etkinlikler özelliği, tek oyunculu oyunların yükselişinin anahtarı olabilir

PS5 etkinlikler

Söz konusu belgelerde birçok oyunseverin bir işi, okulu, ilgilenmesi gereken bir çocuğu ya da ayrı bir uğraşı olduğunu açıklayan Sony, herkesin oyunlara ayırabilecek “anlamsız” saatlere sahip olmadığının altını çiziyor. 

Böyle bir durumda ırk için başladıkları görevin ne değin uzun süreceğini bilmenin ya da ödev esnasında takıldıkları bir noktadan nasıl ilerleyeceklerini bilmenin önemli olacağını bildiren şirket, Etkinlikler özelliğinin tam da bu durumlar için düşünüldüğünü belirtiyor. Bir diğer deyişle Sony, Faaliyetler özelliği ile oyun oynayacak saatleri olmayanların da tek oyunculu oyunlar oynayabilmesini hedefliyor.

PS5 spider-man

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Faaliyetler özelliği, oyunseverlerin uzun uzun oyun içi sinematikler izlemelerinin, atama için haritanın bir ucundan diğer ucuna dek koşmalarının önünde geçmeyi hedefliyor. Böylece yatmadan önce ya da boşluk bulduğu herhangi bir kısa zamanda azıcık oyun oynamak isteyen bir kişi, aracısız oynanışa geçebiliyor.

Etkinlikler özelliğinin bir öteki kritik özelliği ise oyunculara söz konusu içeriğin süresi hakkında bilgi vermesi. Mesela; Faaliyetler menüsünden ilgili oyunun bir mod veya görev kartının üzerine geldiğinizde, kartta atama veya modla ilgili bilgilerin yanı sıra ne değin süreceği de gösteriliyor. Böylece görevi bitirecek değin zamanınız olup olmadığını bilebiliyorsunuz. 

Her şeye karşın Faaliyetler özelliğinin PS5’in varsayılan özelliklerinden olmadığını, oyun stüdyolarının Etkinlikler kartlarını isterlerse yayınladıklarını da unutmamak gerekiyor. Yani bir oyun stüdyosu tüm görevleri sırayla yapmanızı ve oyun içi sinematikleri izlemenizi istiyorsa, bu konuda Faaliyetler özelliğinin kimsesiz bir faydası olmayacak.

Comments
To Top