Haber

Sony, PlayStation 5’in Çıkışında SSD Yükseltmesine Sahip Olmayacağını Açıkladı

Sony, PlayStation 5'in Çıkışında SSD Yükseltmesine Sahip Olmayacağını Açıkladı

Sony’nin yeni cins oyun konsolu PlayStation 5, 12 Kasım ABD ve diğer seçili ülkelerde satışa sunulacak. Oyun konsolunun bizimle ve bütün dünyayla buluşacağı günse 19 Kasım olacak. Yeni oyun konsolu, yeni cins grafiklere sahip oyunları oynatabilecek yüksek donanıma ev sahipliği yapacak.

Oysa Sony PlayStation 5 oyun konsolunun ola ki de en üzücü yanı depolama alanı olacak. Sony, PlayStation 5 konsoluna yalnızca 825 GB’lık depolama alanı koymuştu. Üstelik yeni çıkan bilgiye göre bu depolama alanının 667 GB’lık kısmı kullanılabiliyordu. Bu da oyuncuların PlayStation 5’in depolama alanını artırıp artıramayacaklarını merak etmelerine niçin olmuştu.

Depolama alanını yükseltme şimdilik olmayacak:

sony playstation 5

Oyuncuların bu sorusuna devlete ait bir yanıt bugün Sony tarafından verildi. Sony ile iletişime geçen The Verge, PlayStation 5’in SSD depolamasını yükseltme seçeneğinin konsol çıkış yaptığı süre mevcut olmayacağını belirtti. Sony, bu özelliği ‘gelecek bir güncelleme için‘ sakladığını açıklama etti.

Peki Sony’yi özelliği sunmaktan geri tutan şey neydi? PlayStation ekipman mimarı Mark Cerny, mart ayında yaptığı konuşmada doğrusu bunun bir açıklamasını vermişti. Cerny, her M.2 SSD’nin PlayStation 5’e yetecek değin çabuk ve ince olmadığını ya da Sony’nin I/O kontrolcüsüyle düzenli olmadığını belirtmişti.

ps5

Sony, bu yılın sonlarına doğru M.2 SSD’lerle uyumluluk testleri yapacağına dair laf de vermişti. Dolayısıyla PlayStation 5 oyun konsolunun sınırlı depolama alanından kurtulmak için azıcık daha beklememiz gerekecek. Yeni SSD’ler çıkıncaya dek olasılıkla oyunları bir bir oynamak zorunda kalacağız.

Sony’nin yeni cins oyun konsolu PlayStation 5, bundan üç gün önce Amazon Türkiye’de ön siparişe açılmıştı. 8.299 TL’lik fiyat etiketiyle ön siparişe açılan konsolun stokları dakikalar içinde tükenmişti. Bu da konsolun fiyatına rağmen oyunseverlerin ilgisinden mahrum kalmayacağını gösteriyordu.

Comments
To Top