Haber

Sony Duymasın: Xbox Series X ve S’te PlayStation 2 Oyunları Oynanabiliyor

Sony Duymasın: Xbox Series X ve S'te PlayStation 2 Oyunları Oynanabiliyor

Sizlere geçtiğimiz hafta aktardığımız bir haberimizde, Microsoft’un yeni cins konsolu Xbox Series X ve Xbox Series S’in geliştirici modu sayesinde yeni cins konsollarda retro oyunların oynanabileceğinden bahsetmiştik.

Bu konsollarda geliştirici mod aktifleştirildikten sonradan RetroArch‘ı kurarak GameCube, Dreamcast, PSP, Nintendo Wii ve PlayStation 1 de dâhil almak üzere çoğu retro konsolun oyunlarının oynanabileceğini aktarmıştık. Acilen bu retro konsollara bir yenisi daha eklendi: PlayStation 2.

Xbox Series X ve Series S’te PlayStation 2 oyunları da oynanabiliyor

Oyun konsolları tarihinin gelişmiş geçmiş en başarılı konsollarından bir tanesine olarak kabul edilen PlayStation 2, Xbox Series X ve Series S kullanıcılarının ayağına geldi. RetroArch’a gelen PCSX2 desteği baştan sona PlayStation 2 oyunları yeni Xbox konsollarında oynanabiliyor.

Natürel her şeyin bu dek sorunsuz olmadığını da anlatmak gerekiyor. Yukarıdan videosunu da izleyebileceğiniz Modern Vintage Gamer, PC SSX2’nin halen geliştirme aşamasında olduğunu ve dolayısıyla bir takım sorunlar ve hatalarla karşılaşılabileceğini ifade ediyor.

Çağdaş Vintage Gamer, kurulumu yapıp oyunları oynamak için azıcık ummak durumunda kaldığını söylüyor. Ayrıca tekrar YouTuber’ın belirttiğine göre ROM boyutunu 2 GB ya da daha düşük olması gerekiyor fakat bu da bir takım PlayStation 2 oyunlarının en azından şu lahza için emülatör ile oynanamayacağı anlamına geliyor.  

Bir Xbox Series X veya Series S sahibiyseniz ya da olmak istiyorsanız, emülatörle ilgili ufak bir kötü haberimiz daha var. Emülatör kurabilmek için zorunlu olan geliştirici modu açabilmek için Microsoft’a 20 dolarlık (156 TL) bir aidat ödemek gerekiyor.

Comments
To Top