Haber

Sony CEO’su, Üretilen Her Bir PlayStation 5’in Satıldığını Açıkladı

Sony CEO'su, Üretilen Her Bir PlayStation 5'in Satıldığını Açıkladı

Uzun zamandır yolunu gözlediğimiz yeni tür oyun konsollarının sonuncusu olan PlayStation 5‘e de artık kavuştuk. Sony, konsolu Japonya ve ABD gibi seçili bölgelerde piyasaya sürdükten sonradan dün de tüm dünyada satışa çıkardı. PlayStation 5 satışa çıkar çıkmaz öyle fazla yerde tükendi.

Sony’nin PlayStation 5’in çıkışında aldığı bu yoğun ilgi elbette bekleniyordu. Bu koşul, Sony Interactive Entertainment CEO’su Jim Ryan tarafından da ele alındı. Jim Ryan, Rusya’nın en büyük haber ajansı TASS’la mülâkat yaptı. Jim, röportajında her şeyin tükendiğini ifade etti.

“Her şey tükendi”

playstation 5

Jim Ryan, TASS tarafından kendisine yöneltilen “Seçili pazarlardaki çıkışın üstünden geçen bir haftanın ardından satışlar nasıl gidiyor?” sorusunu şu şekilde cevapladı:

Her şey tükendi. Muhakkak her şey tükendi ve hiç şüphe yok ki Rusya’da da her şey tükenecek. Son yılın çoğunluğunu mahsul için yeterli istek oluşturmaya çalışarak harcadım ve acilen bu talebi karşılamak için stoku artırmaya fazla artı süre harcıyorum.”

Sony, PlayStation 5’in elde ettiği satmak başarısıyla ilgili derhal bir basın açıklaması yapmadı. Fakat Jim Ryan’ın açıklamasına kadar şirket, ürettiği her bir PlayStation 5 konsolunu satmayı başardı. Şirketin şu anki en büyük sorunuysa talebi karşılayabilmek için çok daha pozitif PlayStation 5 üretmek.

Jim Ryan’ın öteki açıklamaları:

sony ceo jim ryan

Jim Ryan, TASS ile yaptığı röportajda sadece satışla ilgili konuya parmak basmadı. Ryan, bu yılki zorlu koşullardan, oyun fiyatlarının artışından ve diğer konulardan da bahsetti.

COVID-19 olmasaydı PS5 bambaşka olur muydu?

“Ürün ve özellikleri konusunda muhakkak hayır. PS5’i pazara sürmemiz olur ya azıcık öbür olabilirdi fakat ürün benzer olurdu. Birkaç şey daha satabilirdik ancak fazla artı olmazdı. Imal kısmındaki çocuklar mucizeler yarattı.”

Microsoft’la konsol savaşları devam ediyor mu?

“Konsol savaşları terimi sevdiğim ya da kullandığım bir terim yok. Benim için bir rekabet olması daha iyi. Bence bu bizi daha artı çalışmaya itiyor. Bizi boşvermekten kaçındırıyor. Tüketicinin tercih yapabilmesi epeyce hoş. Neye sahip olduğumuzla mutluluk ve kibir duyuyoruz.”

playstation 5

Konsol oyunlarının yükselen fiyatı hakkında ne düşünüyorsunuz?

“Konsol oyunlarının fiyatlarındaki artışın tarihine bakarsanız bu nispeten daha makul bir artış. Fiyatlarda uzun zamandır bir yükselme olmamıştı. PS5 ve diğer yeni konsollar için bir oyun yapma maliyetindeki artışları dengelemek için bazı yayıncılarda gördüğümüz akım bana mantıksız gelmiyor. Eğlence kategorimize ziyafet bazında bir dolar ya da ruble üzerinden bakarsanız video oyunları çok ucuz görünüyor. Rusya’da bile yalnızca ABD doları fiyatını alıp döviz kuruna kadar ayarlamıyoruz. Rus oyun topluluğu için dürüst olanı yapmaya çalışıyoruz.”

Microsoft’un Game Pass’ine nasıl karşılık vereceksiniz?

“Bugün değil fakat yakında haberler gelecek. hemen bazı pazarlarda PlayStation Now abonelik hizmetimiz var.”

Comments
To Top