Haber

Son Steam Raporlarına Göre AMD, Intel’in Pazar Payını Alıyor

Son Steam Raporlarına Göre AMD, Intel'in Pazar Payını Alıyor

Çok uzun yıllar boyunca Intel, işlemci pazarını az kalsın tek başına elinde tuttu. Hatta bir dönem insanların aklına diğer bir işlemci üreticisi adı gelmiyordu. Ta ama AMD yeni mimarisiyle ortaya çıkana kadar.

Son yıllarda AMD ayrıca sunucu pazarlarında ayrıca de kişisel müşterilere karşın ürünlerde Intel’i epeyce zorlamaya başladı. Intel pazar payı anlamında sektörün tartışmasız lideri olsa da şimdiye kadar kimsesiz yediği pastayı bundan böyle AMD ile paylaşmaya başlamış durumda. Steam’in son araştırması da bu durumu kanıtlıyor.

Kullanıcılar AMD’ye geçiyor

amd intel

Geçtiiğimiz Eylül ayında, AMD’nin payı birincil kere %25’in üzerine çıkmıştı. Steam kullanıcı veritabanından gelen aktüel rakam ise %26,51 olarak açıklandı. Geçen yıldan bu yana firmanın payı %6 yükselirken Intel’in payı da aynı oranda düştü. 

AMD’nin yaşadığı bu yükseliş sahiden pek de sürpriz sayılmaz. Ryzen işlemciler hali hazırda Intel işlemcilerden daha iyi fiyat performans oranına sahip. Intel 14 nm Rocket Lake serisini satışa sunmaya hazırlanırken AMD ise 7 nm Ryzen 5000 serisi ile öne geçti. Firmanın 5 nm Zen 4 çipleri ise 2021’de gelecek.

GPU pazarında ise AMD’nin payı çok da değişmedi ve %16,5’te kaldı. yine de geçen yıla tarafından %1’lik de olsa bir yükselme yaşandı. Pazarın hakimi ise hiç de şaşırtıcı olmayan şekilde Nvidia oldu. GTX 1060 ise en popüler kart olmaya devam etti.

AMD yukarıya baskı uyguluyor

amd

Nvidia’nın RTX 3000 serisi grafik işlemcileri Steam listelemelerine başta girmeye başladı. Kartın payı yüzde 0,23 olarak açıklandı. Genel tabloda AMD’nin en popüler GPU’su ise AMD Radeon RX 580 oldu ve %2,14 uygulama oranına erişti.

çoğunlukla baktığımızda ise AMD ürünlerinin daha üstteki sıralara baskı yaptığını ve pazarda kavgacı bir yaklaşma izlediğini görüyoruz. Bu durumun faydası şirketlerden çok teknoloji severlere olacaktır. 

Comments
To Top