Haber

Son Kale de Yıkıldı: Koronavirüs, İlk Kez Antarktika Kıtasında Görüldü

Son Kale de Yıkıldı: Koronavirüs, İlk Kez Antarktika Kıtasında Görüldü

2020 yılını büsbütün etkisi altına alıp dünya geneline yayılan koronavirüs salgınının bugüne kadar görülmediği tek bir kıta vardı. Yaşayan insan sayısının da oldukça eksik olduğu bu kıta, tahmin edebileceğiniz üzere Antarktika‘ydı. Oysa gelen son haberler, koronavirüsün o kıtaya da ulaştığını gözler önüne seriyor. Edinilen bilgilere tarafından bilimsel araştırma için Antarktika’da bulunan 36 Şilili, koronavirüse yakalanmış durumda.

Salgının Antarktika’ya ulaştığı bilgisi, öncelikle İspanyol basınında yer aldı. sonradan dünya genelinde duyulan olay, devlete ait kaynaklar göre da doğrulandı. Şilili yetkililer, zamanında yapılan önleyici tedbirler sayesinde salgının daha da yayılmasını önlediklerini, durumun yoklama aşağı olduğunu ifade ettiler.

Koronavirüs salgını, yerleşik nüfusun olmadığı Antarktika’ya nasıl ulaştı?

Antarktika

Antarktika; Asya veya Avrupa gibi yerleşik bir nüfusa sahip değil. Kıta genelinde değişik ülkelerin araştırma yapmalarını sağlayan üsler var. Bu üsler de sürekli faal değil. Ayrıca bu kıtaya ulaşmak da oldukça engebeli bir işlem. Koronavirüsün kıtaya ulaşmasınaysa Şilili ekibe lojistik takviye karşılayan bir gemi neden oldu. 3 mürettebat üyesinin pozitif çıkması üstüne yapılan detaylı testlerde, 36 kişinin COVID-19’a yakalanmış olduğu saptandı.

Şilili yetkililer tarafından yapılan açıklamalara kadar koronavirüs testi fazla çıkan 36 personel, doğrudan karantina altına alındı. Karantina sürecinde de afiyet durumları yakından takip edilen personel, yoğun tedbirler aşağıda Şili’deki Punta Arenas isimli kente gönderildi. Böylelikle salgının kıta genelinde yayılması önlenmiş oldu. öte taraftan, lahza itibarıyla Antarktika’da yer alan diğer araştırma ekiplerinden hiçbiri, şu esas kadar pozitif vaka bildirmedi.

Comments
To Top