Haber

Son Dakika: Fahrettin Koca, BioNTech ile 4,5 Milyon Dozluk Aşı Anlaşmasının İmzalandığını Duyurdu

Son Dakika: Fahrettin Koca, BioNTech ile 4,5 Milyon Dozluk Aşı Anlaşmasının İmzalandığını Duyurdu

Geçtiğimiz aylarda klinik denemelerin son aşamasında başarılı olduğu açıklanan ve yüzde 90’ın üzerinde bir etkinliğe sahip olduğu saptama edilen Pfizer / BioNTech aşısı, bir süredir gündemde. Özellikle sosyal medyada Türkiye’nin bu aşıdan neden temin etmediği ya da ne vakit temin edeceğine dair o kadar fazla soru soruluyordu.

Dün yaptığı bir paylaşımda BioNTech aşısıyla ilgili anlaşmanın imzalanmak üzere olduğunu söyleyen Afiyet Bakanı Fahrettin Koca, bugün akşam saatlerinde yaptığı yeni bir paylaşımla anlaşmanın imzalandığını duyurdu.

Türkiye, sene ardına kadar 550 bin doz aşı alacak:

BioNTech aşı

Bakan Koca, sosyal ağ hesabından konu hakkında yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

“BioNTech aşısı ile ilgili anlaşmanın imzalanmak üzere olduğunu dün sizlerle paylaşmıştım. Bu gece 04.30 itibariyle uzlaşma imzalandı. Yapılan anlaşmaya kadar bu sene için ayrılan, depolarda hazırlanmış beklediğini Prof. Dr. Uğur Şahin hocamızın açıkladığı doz miktarı 550.000 dozdur.

Bu miktarın Türkiye’ye yıl sonuna kadar ya da ocak ayı başında gelmesi beklenmektedir. bununla birlikte mart ayı ardına kadar 4,5 milyon doz aşı ülkemize teslim edilecektir. Anlaşmamıza göre tarafların mutabakatı ile 30 milyon doza kadar aynı şartlarda aşı temin edilebilecektir.

Gecikmenin nedeni üreticinin aşının üretiminden kaynaklanabilecek sorunlarla ilgili yükümlülük kabul etmek istememesiydi. Bu konuda üreticinin sorumluluğunun sözleşmenin mali büyüklüğü ile sınırlı tutulmasında anlaşıldı. Bu aşıyı uygulamak için vatandaşlarımızdan onaylama alınacak.

Bu anlaşmanın hayata geçmesinde engellerin ortadan kalkmasında Prof. Dr. Uğur Şahin hocamızın büyük emekleri vardır. Türkiye için yaptığı imtiyaz unutulmayacaktır. Kendisine milletimiz adına bir defa daha teşekkürler.”

Koca, geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada, BioNTech ve Pfizer’ın sözleşmeye “aşının üretimiyle ilgili yükümlülük taşımadıklarına” dair bir madde koydurmak istediğini ama kendilerinin bunu kabul etmediğini belirtmişti.

Comments
To Top