Haber

SMS Ölmedi: Google, RCS Mesajlaşma Özelliğini Tüm Dünyada Kullanıma Sundu

SMS Ölmedi: Google, RCS Mesajlaşma Özelliğini Tüm Dünyada Kullanıma Sundu

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Google, Mesajlar uygulaması için Varlıklı İletişim Servisleri (RCS) mesajlaşma özelliğini resmi olarak yayınladı. Şu lahza için sadece beta katılımcılarının erişimine açık olan özellik, birkaç istisna haricen bütün ülkelerdeki Android kullanıcıları kadar deneyimlenebiliyor.

Aslına bakacak olursak Google’ın RCS mesajlaşma özelliği üzerindeki çalışmaları iki yıl öncesine uzanıyor. RCS tabanlı mesajlaşma girişimi ile Google, kullanıcılara data tabanlı bir çözüm yerine eski moda SMS yarı bir mesajlaşma çözümü sunmayı hedefliyor. Google’ın Evrensel Profil tabanlı mesajlaşma çözümü, bir anlamda ölmekte olan SMS teknolojisini her tarafta diriltme potansiyeline sahip de diyebiliriz.google rcsYukarıdaki haritada da görebileceğiniz üzere Google’ın RCS mesajlaşma özelliği, Türkiye dahil dünyanın adeta tamamında kullanıma sunulmuş durumda. Ama bazı durumlarda operatör kaynaklı olarak RCS mesajlaşma servisinin kullanılamadığı da belirtiliyor.

Google Mesajlar uygulamasında RCS mesajlar özelliği nasıl kullanılır?

#Adım 1: Buraya tıklayarak Play Store’daki Mesajlar uygulamasına gidin. #Adım 2: Sayfanın en altındaki “Beta programına katıl” seçeneğine dokunun. #Adım 3: Uygulamayı yükleyin, yüklüyse güncelleyin.

Google’ın RCS mesajlaşma özelliğindeki en büyük eksiklik uçtan uca şifreleme olarak gösteriliyordu fakat Google, bu ay içinde uçtan uca şifrelemenin de uygulamaya ekleneceğini duyurdu. Nitelik yayınlandıktan sonra ne Google ne de mobil operatörünüz aktarılan mesajları okuma imkanına sahip olmayacak.

Comments
To Top