Haber

Sinovac, Türkiye’ye de Gelecek CoronaVac Aşısının Etkinlik Oranı Hakkındaki Açıklamayı Yalanladı

Sinovac, Türkiye'ye de Gelecek CoronaVac Aşısının Etkinlik Oranı Hakkındaki Açıklamayı Yalanladı

Sağlık Durumu Bakanı Fahrettin Koca’nın, Türkiye’ye 50 milyon doz adet geleceğini ve ücretsiz olacağını söylediği Çin merkezli koronavirüs aşısıyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Aşının denendiği ülkelerden bir tanesine olan Endonezya’daki yetkililer, aşının etkinlik oranının yüzde 97 olduğunu açıkladılar. Bu izah etme üzerine yeni bir açıklama yapan Sinovac yetkilileri, yapılan açıklamayı yalanladılar. Yüzde 97’lik bir oran vardı oysa bu oran, aşının etkinliğini temsilcilik etmiyordu.

CoronaVac isimli koronavirüs aşısıyla ilgili açıklamalarda yer alan Sinovac yetkilileri, yüzde 97’nin faaliyet yok, serokonversiyon oranı olduğunu açıkladılar. Aşının etkinlik oranına dair resmi bir veriye sahip olmadıklarını belirten yetkililer, bu bilgi için aşının denendiği Brezilya’dan bilgi gelmesi gerektiğini söylediler. Sinovac, Brezilya‘dan alacağı veriler doğrultusunda, CoronaVac’ın etkinlik oranını açıklayacak.

Peki ‘serokonversiyon’ oranı ne anlama geliyor?

Çinli koronavirüs aşısı CoronaVac

Aslına bakacak olursak serokonversiyon ibaresi de aşının etkinlik oranı dek önemli. Çünkü bu açıklama, bir vürüsün ceset içine girdikten daha sonra ölçülebilir seviyede antikor oluşması anlamına geliyor. Yani başarılı bir aşılama ya da vücuttaki bir enfeksiyon, vücudun özgül antikor üretmesine muavin oluyor ve bu antikorların üretiliyor olmasına da serokonversiyon deniyor. Endonezyalı bilim insanları, önemli bir veriye ulaşmışlardı fakat bu verinin anlatımı böylece de dürüst değildi.

Afiyet Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamalarına kadar Türkiye’nin büyük bir bölümüne, CoronaVac aşısını vurulacak. Imal sürecinde “inaktif virüs” kullanılan bu aşı, vücuda zararsız koronavirüs enjekte edilip vücudun antikor oluşturmasını sağlıyor. Hem bu aşı, Koca’ya kadar bağlı etkisi olmayan, tehlikesiz bir aşı. Aralık ayı sonunda uygulanmaya başlaması beklenen aşının, pandemiye karşı kayda değer bir silah olacağına inanılıyor.

Comments
To Top