Bilim

Singapur, Türkiye’de Koronavirüs ‘ün Ne Zaman Biteceğini Açıkladı!

koronavirüs

Singapur Teknoloji ve Tasarım Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışmaya göre Türkiye’de koronavirüs salgınının ne zaman biteceği açıklandı!

Tüm dünya genelinde koronavirüs salgını ile mücadele hız kesmeden devam ederken, birçok ülkede salgın ile ilgili çeşitli araştırmalar ve çalışmalar yapılmakta. Yapılan bu çalışmalardan bir tanesine göre Türkiye’de salgının tam olarak ne zaman biteceği açıklandı. Singapur Teknoloji ve Tasarım Üniversitesi’nde yapılan araştırma oldukça ilginç veriler içeriyor. Üniversitede geliştirilen yapay zeka algoritması, epidemiyolojik modelleri ve istatistik bilimini kullanarak ülkelerin salgın durumları analiz edildi. Günlük vaka, ölüm sayısı, ülkelerdeki aktif vaka sayısı ve birçok tıbbi değeri değişken olarak algılayan sistem sonuç olarak salgının o ülkede kaç gün sonra tamamen sona ereceğini tahmin ediyor.

Koronavirüs Salgınının Bitmesine 4 Ay Daha Var!

Singapur’da yapılan araştırmaya göre Türkiye’de koronavirüs salgınının tamamen bitmesi için daha 120 gün olduğu ortaya çıktı. Araştırmacılar algoritmada kullanılan verilerin 6 Mayıs 2020 tarihine ait olan veriler ışığında hesaplandığını açıkladı. Yapay zekaya sahip modellemenin hesaplamalarına göre Türkiye’nin korona salgınından kurtulacağı tarih 8 Eylül 2020 olarak görülüyor.

Her ne kadar bilimsel bir araştırma olsa da açıklanan bu verilerin doğruluk oranı oldukça tartışılır bir durum. Nitekim salgının gidişatının hiçbir zaman %100 olarak belirlenmesi imkansızdır. Uzmanlara göre yapılan bu araştırmalar yalnızca bir öngörü olarak değerlendirilmeli ve bu çalışmaların rehber olarak kullanılması görüşünde.

Comments
To Top