Haber

Sinekleri Zombileştiren İki Yeni Mantar Türü Keşfedildi

Sinekleri Zombileştiren İki Yeni Mantar Türü Keşfedildi

Kopenhag Üniversitesi’nde yürütülen bir araştırmada sineklerin zombiye dönüşmesine yol açan iki yeni mantar türü keşfedildi. Bu mantarlar, maruz kalan sinekleri yavaşça sömürerek içerilerinde mantar sporundan diğer hiçbir şey kalmayana kadar canlı tutmaya devam ediyor. 

Kuşkusuz sinekler, filmlerden izlediğimiz türdeki zombilere dönüşüp diğer sinekleri canlı canlı yemeye başlamıyor. Bu benzetmenin yapılmasının sebebi; mantarın, konakçı olduğu canlının bir vakit daha yaşamasına müsade vermesinden kaynaklanıyor. Mantar, bu vesile ile üretmiş olduğu sporları diğer sineklere de bulaştırabiliyor. 

Yeni keşfedilen mantarları yiyen sinekler, hayatlarına kısa bir vakit daha devam edebiliyor

zombi sinek

Yeni keşfedilen bu iki mantarın adları Strongwellsea tigrinae ve Strongwellsea acerosa olarak belirlendi. Bu mantarlar, bir sineğin vücudunu işgal ettikten sonradan üreme organlarından kaslarına dek her şeyi yavaş yavaş tüketiyor. Sinek bu sırada canlı olduğu için mantarın üretmiş olduğu binlerce spor, diğer sineklere de bulaşıyor. 

Bilim insanları, bu mantarların doping tarzında sporlar ürettiğini düşünüyor. Çünkü bu sporlar, öteki mantarların aksine enfekte ettiği canlıyı hayatta bırakarak, çoğalmaya devam ediyor. Araştırmayı yürüten uzmanlara tarafından mantarın sineği öldürmesi yaklaşık olarak 1 hafta sürüyor. 1 hafta sonunda sinek, sırt üstü pozisyonda saatlerce spazmlar geçirerek can veriyor. 

Yapılan araştırmalara kadar bu mantar türü, sinek popülasyonunun yalnızca %3 ila %5’lik kısmını korkutma altında bırakıyor. Araştırmanın başında profesör Jorgen Eilenberg ödev alıyor. Eilenberg, sineklerin enfekte olduktan sonra alışılagelmiş bir şekilde davranmaya devam etmelerinden dolayı, mantarı saptama etmenin şiddet olduğunu belirtiyor. Ayrıca, bu mantarlarla son derece benzerlik bildiren Massapora adlı bir mantar türünün, ağustos böcekleri üstünde benzer etkiyi yarattığını da ekliyor. 

Comments
To Top