Haber

Şimdiye Kadarki En Detaylı Güneş Lekesi Fotoğrafı Çekildi

Şimdiye Kadarki En Detaylı Güneş Lekesi Fotoğrafı Çekildi

Bilim insanları, şimdiye değin çekilmiş en detaylı Güneş lekesinin çarpıcı ve bir öyle da ayrıntılı görüntüsünü yayınladı. Hawaii’ye alt Maui adasında bulunan Daniel K. Inouye Güneş Teleskobu ile 28 Ocak tarihinde çekilen görüntü, Güneş’in yüzeyindeki 20 kilometreye kadar olan ufak manyetik yapıları gösteriyor.

Güneş’i gözlemlemek için şimdiye değin üretilmiş en büyük teleskop olan Inouye Güneş Teleskobu, Ulusal Bilim Vakfı (NFS) tarafından işletiliyor. 2013 yılında inşasına başlanan teleskobun inşası demin tamamlanmamış olsa da çoktan etkileyici görüntüler sunmaya başladı. Bilim insanları, teleskobun gelecekte Güneş hakkında çok daha pozitif detayı ortaya çıkaracağını söylüyor.

Şimdiye kadarki en ayrıntılı Güneş lekesi görüntüsü:

Güneş lekesi

Kaydedilen gösterme, Güneş’in yalnızca minik bir bölümünü oluştursa da takriben 16.100 kilometrelik genişliğiyle Dünya’yı zahmetsizce içine alabilecek dek büyük. Güneş lekesine baktığınızda dış bölgelerin daha aydınlık, merkezin ise karanlık olduğunu fark edebilirsiniz.

Karanlık alan, Güneş’in içindeki ısının yüzeye ulaşmasını engelleyen manyetik alan yoğunlaşmasını gösteriyor. Bu karanlık alanın sıcaklığı, lekenin parlak kısımlarına kıyasla daha düşük olmasına rağmen gerçi bu alanın 4.100 santigrat dereceden daha fazla olduğunu ve dolayısıyla ölümcül olduğunu unutmamak gerekiyor.

NSF’ye tarafından karanlık bölgeden uzanan çizgiler, yoğun manyetik alanların ve aşağıdan kaynayan sıcak gazların bir araya gelmesiyle oluşan sıcak ve soğuk gaz parçalarını gösteriyor.

Konu hakkında konuşan Astronomi Araştırma Üniversiteleri Birliği Başkanı Matt Mountain, dünyanın en gelişmiş Güneş teleskobu bir uçtan bir uca artık inanılmaz derecede ayrıntılı görüntüler yakalanabileceğini ve bu sayede Güneş’in aktivitesi hakkında daha detaylı bilimsel çalışmalar yapılabileceğini söyledi.

Comments
To Top