Haber

Şimdi herkesten daha fazla paraya sahip olan Elon Musk yeni bir zorlukla karşı karşıya: Nasıl dağıtılır

Şimdi herkesten daha fazla paraya sahip olan Elon Musk yeni bir zorlukla karşı karşıya: Nasıl dağıtılır

Dünyanın en zengin insanı, milyarlarca dolarını affetmek için yardımınızı isteyecektir.

Tesla’nın kurucusu ve CEO’su Elon Musk’ın zirveye çıktıktan sonra yaptığı ilk şeylerden biri Geçen hafta Amerikan kapitalizmi, iyilikseverlik saflarına nasıl tırmanılacağı konusunda herhangi bir nasihat isteyecekti. Bundan Böyle gezegendeki herkesten daha fazla paraya sahip olduğuna tarafından, Musk muhtemelen onu nasıl dağıttığı veya vermediği konusunda sahip olduğundan çok daha fazla incelemeye emrindeki tutulacak.

Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, Musk’ın üst sıralardan ayrıldığı, daha zengin ve daha varlıklı ayla geldikçe kuruş kıstıran hayırseverliğine gitgide artarak daha fazla negatif uyarı çekti ve Musk olasılıkla aynı bir dinamikle karşılaşacak. Bu tahlil arttıkça Bezos, öğüt olmak için Twitter’a döndü ve Musk aynı oyun kitabını peşine düşüp takip ediyor.

Btw, kritik geri bildirim tekrar tekrar fazla takdir edilmektedir ve aslında bir ayrım yaratan (göründüğünden çok daha şiddet) para bağışlama yolları

– Elon Musk (@elonmusk) 8 Ocak 2021

Musk’ın tweet’i çıplak iki reel: Milyarder hayırseverliğin zorlama olduğu konusunda kuşkusuz haklı – çoğu teknoloji devi, paralarını etkin bir şekilde dağıtmakta zorlandı.

Musk, servetinin nispeten minik miktarlarını verdi, tweet’inin ve en iyi milyarder statüsüne yükselişinin vurguladığı bir tarih.

Musk’ın ana yardım aracı 2002’de kurduğu Musk Vakfı oldu. Iyiliksever şovmenlik çağında, Musk Vakfı sadeliği ile adeta eğlencelidir ve yine de çarpıcı bir şekilde opaktır: Web sitesinin tamamı, hiçbir temas, personel bilgisi ya da iletişim formu içermeyen bir düz metin Yahoo sayfasında 33 kelimedir (“Bunu yazdım HTML 1.0’da şaheserim, ”dedi Musk bir noktada.) Tüm bunlar, vakfın desteklediği alanların başlıca hatlarını çizen beş madde işareti.

Musk ayrıca Verme Taahhüdü’nü de imzaladı – verme taahhüdü. kişinin parasının asgari yarısı hayır kurumuna – ancak vaat mektubunu programın web sitesinde kamuya açık hale getirmeyen birkaç imzacısından biri.

Musk’ın tartışmasız olduğu esas yer, doğal olarak Twitter’da, ona hediyeler veya ayrıntılar için yalvaran Tesla hayranlarına faydalı düşüncesi hakkında ahenkli olarak haberler veriyor. Bazen vakıftan kendisine tweet atan takipçilerine para vereceğine laf verir.

Vakıfların ödenti beyannamelerine tarafından Musk, 2016 yılına dek vakfına nispeten eksik para verdi ve sonra kâr amacı gütmeyen kuruluşlara fazla az para verdi. dosyalamalı.

Vakfın 2002’deki kuruluşuyla 2018’in ortası arasındaki 16 takvim dönemde, dosyadaki son sene, iyilikseverlik aracısız kâr amacı gütmeyen gruplara sadece 25 milyon dolar verdi ve bunun 10 milyon doları kar amacı gütmeyen OpenAI’yi destekleyecek. Musk ve girişimci Sam Altman göre kuruldu.

2016’dan sonradan vakıf, bağışlarını ifşa etmeyen ve bununla birlikte vakıfların bağış yapmasına izin veren bambaşka iyiliksever araçlar olan bağışçı tavsiyeli fonlara (DAF’lar) takriben 50 milyon dolar harcadı. her sene varlıklarının yüzde 5’ini diğer bir yere gönderme zorunluluğunu geçirmek. Bir Musk sözcüsü geçen yıl Forbes’a, bu DAF’ların yaşamları boyunca kar amacı gütmeyen kuruluşlara toplam 75 milyon dolar bağışta bulunduğunu söyledi.

75 milyon dolar, vakfının 2018 yılına dek 25 milyon dolarlık doğrudan armağanıyla birleştirildiğinde, Musk anlamına kazanç vakfı ve DAF’ları yoluyla hayır kurumuna yaklaşık 100 milyon dolar bağışladı (Bu rakam, olasılıkla vakfının 2018’den daha sonra bağışladığı parayı veya bir vakıf ya da DAF aracılığıyla bağışlanmayan parayı içermiyor.) Musk’a yaklaşık yüzde 0.05 bağış yapan matematik işe yarıyor. şimdiye kadarki net değerinin hayır kurumuna Bu sayı, Musk’ın kamuoyuna söylediklerini de takip ediyor – 2018’de, hayır kurumunu finanse etmek için takriben 100 milyon dolarlık Tesla hissesi sattığını söyledi.

Bu azıcık kasıtlı: Musk, bağışlarının “(yaklaşık olarak her zaman) anonim” olduğunu söyledi, ancak bu teknik olarak yalnızca vakıf duvarlarının dışından gelen bağışlar için dürüst olacaktır (Musk, hatalı bir şekilde vakıf bağışlarının da “anonim” olduğunu söylemiş olsa da .)

Gerçi, bağış alanlardan manâlı hediyelerle ilgili bazı duyurular yapıldı. Vakıftan OpenAI’ye 10 milyon dolara ek olarak Musk, suni zekada güvenliği araştıran Future of Life Enstitüsü’ne minimum 10 milyon dolar bağışta bulundu; Küresel okuryazarlığı teşvik etmeye odaklanan bir ödül için 10 milyon dolar; ve Sierra Club’a 6 milyon dolar, ilk olarak adsız olan ve Musk’ın organizasyonu teşvik etmesinden sonra halka açıklanan bir bağış. Musk ayrıca belirlenmiş bir tedarik açıklamadan Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği’ne “en iyi bağışçılardan biri” olduğunu söyledi.

Fakat bu bağışların tümü Musk’ın mal varlığı tarihinde daha gürültüsüz bir zamanda gerçekleşti. Yalnızca bir yıl önce Musk, yaklaşık 20 milyar dolar değerinde olduğuna yemin ederek şahitlik ediyordu, ancak öteki milyarder teknoloji kurucuları gibi, bu paranın birçok, bir CEO’nun çoğunlukla satmaya isteksiz olduğu likit olmayan stokta bulunuyor. Şu Anda, Bloomberg net değerinin bunun 10 katından fazla olduğunu tahmin ediyor.

Ve dünyanın en zengin insanı olarak, her hareketinde daha fazla gözcü olacak.

Ancak milyarderler, hayırseverliklerini, eşitsizliği kapatacak daha yüksek vergilere aleyhinde bir aleyhinde argüman olarak kullandılar ve bugün dünya için servetle yaptıkları iyiliğe dikkat çekici ediyorlar.

Musk, ” milyarder ”ve yakın zamanda kendisini ve vakfını Teksas’a taşıdı, büyük hayırsever yatırımlarının hala onlarca yıl uzak olduğunu ve bu durumun solu düş kırıklığına uğratabileceğini söyledi. Girişimci, hayırseverlik için “birkaç yılda bir” daha fazla Tesla hissesi satarken, hayır kurumlarından “büyük ödemelerin” oysa “Tesla değişmez durumda olduğunda” takriben 20 yıl içinde geleceğini söyledi. Musk 70 yaşına yaklaştığında böyle olurdu.

Ama o noktada servetini nasıl harcamak istediğine dair net bir fikri var gibi görünüyor. Zenginliği için halihazırda iki geniş kova özetledi: Yarısı Dünya için ve yarısı Mars için.

“Bunu, yaşamı fazla gezegenli yerine getirmek, temelimle Dünya üzerinde eğitime ve çevreye yardımcı olmak için kullanacak. Gelecek için üzülmemizi istemeyin, ”dedi 2018’deki serveti için.“ Paramın yaklaşık yarısı Dünya’daki problemler için, yarısı ise Mars’ta kendi kendine yeten bir şehir kurmaya yardımcı olmak için planlanıyor. Yaşam bir meteor çarpması ya da 3. Dünya Savaşı olması durumunda kendimizi yok edersek, ”dedi birkaç ay sonra başka bir takipçisine.

Çoktan daha fazla hediye vermeye başladı.

Musk’ın gösterme açısından biriktiriyor.

Geçen ay bir röportajcıya “Mars’ta bir şehir yapı etmek fazla artı kaynak gerektirecek” dedi. “Muhtemel olduğunca katkıda bulunabilmek istiyorum.”

Vox’un açıklayıcı gazeteciliğini destekleyin

Vox’ta her gün en fazla yanıtınızı vermeyi hedefliyoruz kayda değer sorular sorar ve size ve dünyanın dört bir yandaki izleyicilerimize kavrayış aracılığıyla sizi güçlendiren bilgiler sağlar. Vox’un çalışmaları her zamankinden daha pozitif insana ulaşıyor, fakat ayırt edici açıklayıcı gazetecilik markamız kaynak gerektiriyor. Parasal katkınız bir bağış teşkil etmeyecek, ancak personelimizin ihtiyacı olan herkese ücretsiz makaleler, videolar ve podcast sunmaya devam etmelerini sağlayacaktır. Lütfen bugün Vox’a 3 $ gibi düşük bir katkı yapmayı düşünün.

.

Comments
To Top