Haber

Sıfırdan Başlanan ve Amazon’a Satılan Bir Girişim: Twitch Nasıl Kuruldu, Bugünlere Nasıl Geldi?

Sıfırdan Başlanan ve Amazon’a Satılan Bir Girişim: Twitch Nasıl Kuruldu, Bugünlere Nasıl Geldi?

Oyun endüstrisinde büyük bir yere sahip olan Twitch, bugün milyonlarca yayıncıya ayrıca oyun keza müzik konusunda ev sahipliği yapıyor. Site, oyuncuların bir yandan oyun oynarken bir yana da izleyicilerle etkileşim halinde olmasına olasılık sağlıyor ve bu sayede kullanıcıların dostça ve duygusal bir kaplumbağa kabuğu sahip olmasına yol açıyor. 

2011 yılında tasarlanan site, 2020 yılında jurnal 15 milyon aktif ziyaretçiye ulaştı ve sitenin faal yayıncı sayısı hemen hemen 8 milyon civarında. Twitch, sahip olduğu başarıyı elbette bir anda elde etmedi. Peki Twitch’in kısa bir sürede nasıl bu kadar başarılı olduğunu hiç merak ettiniz mi? Twitch’in kuruluş hikayesiyle birlikte siteyi başarılı bir platform yapan özelliklerini detaylarıyla birlikte inceledik. Şen okumalar dileriz. 

Twitch’in altyapısını Justin.tv oluşturdu 

justin kan ve emmet shear

Justin Kan, yani Twitch’in kurucusu, 2005 yılında Yale Üniversitesi’nde Psikoloji ve Fizik okuduğu sıralarda Emmet Shear ile birlikte Justin.tv adlı bir girişimle Twitch’in birincil temellerini atmış oldu. Justin’in o dönemlerde Kiko Software adlı bir şirketi vardı ve bu şirkette tıpatıp Google Takvim gibi tayin yapan bir yazılım geliştirdiler. 

Kiko takvim, çok fazla ilgi görmedi ve şirketin aklına yazılımı eBay üzerinden satış geldi. Kiko Yıllık açık artırmaya girdi ve bütün 258.100 dolara satıldı. Kiko Takvim ortadan kalkınca Justin Kan ve arkadaşı Emmett Shear, Justin.tv üstüne daha fazla yoğunlaşmaya başladı ve Justin, bu sitenin amacının tıpatıp Big Brother gibi jurnal yaşantıları canlı olarak aktarılması olduğunu belirtti. 

Justin.tv beklenen beğeniyi almadı

justin.tv

Sitenin konsepti her ne dek farklı olsa da insanların kafası Justin.tv konusunda biraz karışıktı. İnsanlar, canlı reality show konseptini o kadar sevmediler fakat bunun yerine kendi canlı video akışlarını oluşturmak istediklerini belirttiler. 

Justin Kan da bir yandan Swatting, yani asılsız ihbar üstüne yayıncıların evini polisler üstüne bastıran sözde şakacılarla uğraşıyordu ve 2007 yılında ilk polis baskınını da kendi evinde yemiş oldu. 

Justin.tv, kullanıcıların çevrimiçi yayınlama yapmasına olasılık sağladı ve 2011 yılında bu site yapılan yayınların türüne tarafından kategorilere ayrıldı. Bu kategorilerden birisi de oyuncular için açılan ve Justin.tv’nin bağlı ürünü olan Twitch.tv oldu. 

Twitch, gün geçtikçe güçlenmeye başladı 

twitch yıllık yayıncı tablosu

Oyun videoları konusunda yayına geçen Twitch, aniden yoğun ilgi görmeye başladı başlamasına fakat o zamanlar evden yayın yapmak şimdiki dek kolay değildi. Mikrofon, kamera ve bir takım yazılımlara gereklilik duyan yayıncılar çoğunlukla teknik aksaklıklarla karşılaşıyordu ve bu yüzden de Twitch’in işe ilk aldığı kişiler, yayıncılara yardımcı oyun yayıncısı uzmanlarıydı.  

Teknolojik eksiklikler Twitch’in büyümesini engelleyemedi ve Twitch, Wall Street’te yayınlanan bir habere kadar Amerika sınırları içerisinde Apple, Netflix ve Google’dan sonradan internet trafiğini en çok kullanan sitelerden birisi oldu. 

Yayıncıların ve izleyicilerin etkileşim kurmasına yardımcı oldu

twitch chat özelliği

Twitch’te bulunan faal chat özelliği, yayıncıların ve izleyicilerin eş zamanlı olarak birbirleriyle iletişim halinde olmasına olanak sağladı. Bu konuşmalar bazen oyun hakkında önemli bir detayla alakalı ya da oyuncunun kendi hayatıyla ilgili olabiliyordu ve her iki tarafın da sosyalleşmesinde büyük bir rol oynadı.

Old Spice adlı bir kozmetik markası, Wieden & Kennedy şirketiyle birlikte “Old Spice Nature Adventure” adını verdikleri bir ürünün reklam kampanyası için Twitch’in etkin chat özelliğinden yararlandı. Bu reklamda oynayan kişi, ormanda 3 gün her tarafında izleyicilerin chat üzerinden söylediği her şeyi yapmakla yükümlüydü. 

Bu reklam kampanyasında yüzlerce izleyici, ormandaki kişiye “antilopa masaj yap, o garip meyvenin tadına bak” gibi dağıtılmış komutlar vererek ortaya bir eğlenceli bir macera çıkardı. Old Spice ise başarılı reklam hayalini bu kampanyayla birlikte gerçekleştirmiş oldu.  

Amazon’a satıldıktan sonradan yayıncı ve izleyici sayısı bir hayli arttı

twitch amazon

2014 yılında Twitch’in yaklaşık 45 milyon ziyaretçisi bulunuyordu. Amazon, benzer sene Twitch’i satın almaya karar verdi ve bir yıldan kısa bir süre içerisinde bu ziyaretçi sayısını ikiye katlamayı başardı. 2015 yılında Twitch, izleyicilerin jurnal 106 dakika baştan başa süre harcadığı bir siteye dönüştü. Bu zaman 2020 yılında ise 95 dakikaya düştü. 

Oyunları canlı izleyebilmek izleyicilerde güven oluşturdu

oyun yayını

Bildiğiniz gibi Twitch, canlı yayın platformu. Yayınlanan her içeriğin canlı olması, izleyicide gerçekten de büyük bir güven oluşturdu. Bunun en büyük sebeplerinden birisi de ortada bir produksiyon olmaması ve yayıncıların istese de istemese de her şeyi olduğu gibi karşısında tarafa aktarmasıydı. 

Twitch data bilimcisi Danny Hernandez, yazmış olduğu bir makalede “bir oyunun en realist önizlemesini yansıtan yer Twitch’tir, çünkü siz yeni meydana çıkan bir oyunun yayınını izlerken, kendinizi aniden yayıncının koltuğunda bulursunuz ve oyunu onun gözünden deneyimlemeye başlarsınız. Bu sayede de her şeyi dürüst bir şekilde tecrübe eder ve oyunu satın alıp almayacağınıza karar verirsiniz” sözleriyle Twitch’in güvenilir bir platform olduğunu belirtiyor. 

Yayıncı Sean Plott, Twitch’in başarısını bir topluluk oluşturmasına borçlu olduğunu söyledi 

sean plott e-spor

E-spor oyuncusu ve yayıncı Sean Plott, Business Insider adlı bir dergiye verdiği röportajda Twitch’in temelde kalabalık yaratıcı bir teknoloji sitesi olduğunu ve sitenin hem oyuncular keza de izleyiciler için bir sosyal ağ platformu olarak görüldüğünü belirtti. 

“Twitch devasa bir şovdan ya da ünlü kişilerden oluştuğu için popüler yok. Aslında Twitch’te yalnızca yayıncıları ve oyun oynayışlarını görmüyorsunuz, bununla beraber yaşam hakkında dertleşebiliyor ve arkadaşlıklar kurabiliyorsunuz. Bu sayede de sitede bulunan tüm kullanıcılar daha rahat bir şekilde sosyalleşebiliyor.”

Yalnızca oyunculara yok, müzikle ilgilenenlere de bir yuva oldu

twitch canlı konser

Twitch, 2014 yılında siteye müzik kategorisini de ekleyerek, müzikle ilgilenen yayıncıların canlı konser vermesine ihtimal sağladı. Demin yeni girdiği sektörde galibiyet elde etmek isteyen site, Steve Aoki’nin Dim Mak, Skrillex’in kurduğu OWSLA gibi başarılı plak şirketleriyle ortaklık kurmaya başladı. 

Bu teşebbüs, keza sesini bir şekilde duyurmak isteyen müzisyenlere hem de sevdiği şarkıcıları canlı yayında kulak vermek isteyen izleyicilere büyük kolaylıklar sundu. İnsanlar belirli bir yayında toplandıkları zaman bir yana canlı müzik dinleyip bir yandan da sevdikleri müzisyenler ve müzik türleri hakkında kuytu bir ortamda konuşabilmeye başladı. 

Twitch, e-spor turnuvalarının popülerleşmesinde kayda değer bir rol oynadı

twitch turnuvalar

Bir Zamanlar e-spor turnuvaları hemen olduğu gibi dünyanın dört bir yanından insanlara ulaşmakta başarısız kalıyordu. Bunun en büyük sebeplerinden birisi e-spor algısının günümüzde olduğu gibi çok yaygın olmamasıydı. Twitch, bu algının değişmesine oldukça katkı sağladı ve turnuvalara konut sahipliği yapmaya başladı. 

Twitch, turnuvalar için yayıncıların, geliştiricilerin ve markaların bir araya getirilmesinde büyük bir rol oynadı. Bütün bu kişiler benzer platformda toplanarak ortaya aslında de büyük bir meslek çıkarmaya başladı. 

Blizzard, Riot ve Ubisoft gibi büyük oyun yapımcıları, turnuvaların ardında yatan potansiyel etkiyi gördükten sonradan ödülü milyonlarca dolara ulaşan turnuvalar düzenlemeye karar verdi ve hatta bu turnuvalar için özel stüdyolar tasarlandı. Bu turnuvalara dünyanın dört bir yanından başarılı oyuncular katılım gösterdi. Büyük sponsorlar bu turnuvada galibiyet elde edebilecek oyunculara sponsor olmaya başladı ve fiilen Twitch bir nevi bu oyuncuların gelişmesine yardım etmiş oldu. 

Comments
To Top