Haber

Sherlock Dizisinin Yeni Sezonu Neden Bir Türlü Yayınlanmıyor?

Sherlock Dizisinin Yeni Sezonu Neden Bir Türlü Yayınlanmıyor?

Sanatçı yazar Sir Arthur Conan Doyle göre yaratılan, sevilen dedektif Sherlock Holmes karakterinin televizyon uyarlaması olan ve BBC One kanalında yayınlanan Sherlock dizisinin uzun yıllardır yeni sezonunun gelmesi bekleniyor. Dünya çapında büyük bir hayran kitlesine sahip olan Sherlock’un yeni sezonu niçin gelmiyor, fiilen merak konusu. Diğer Taraftan Sherlock’un yeni sezonu konusunda ekibin de heyecanlı olduğu biliniyor.

Zaten ilk yayınlandığı 2010 yılında beri aylarca hatta yıllardan beri ara vererek yeni sezonları yayınlanan dizinin yeni bir sezonu için bu kadar bekletiyor olması hayranları doğrusu üzüyor. Gerçekten Sherlock’un yeni sezonu niçin çıkmıyor sorusunun epeyce akla yatkın bir takım yanıtları var ancak bu yanıtlar hayranları o kadar memnun etme etmeyecek ve beklentiler yükselerek devam edecektir.

Fiilen dizi ekibindeki herkes yeni sezon için heyecanlı:

Mark Gatiss, Steven Moffat

Sherlock dizisinin yazarı Mark Gatiss ve dizinin keza yazarı ayrıca de yürütücü yapımcısı olan Steven Moffat, dizinin sonlanmadığını ve devam edeceğini belirtiyorlar. Hatta Moffat verdiği bir röportajda, “Ocak 2017 yılında yayınlanan son sezon, sadece birinci bölümün sonu.” demişti.

Moffat benzer röportajda, “İlk bölümde karakterlerimiz en ince ayrıntısına kadar soğuktu ve yalnızca suçla mücadele eden, insani yönleri olmayan karakterlerdi. Çekmeyi planladığımız ikinci bölüm, karakterlerimizin insani yönlerine odaklanacağımız hikayelerden oluşuyor” demişti.

Mark Gatiss ise bir röportajında, “Geri döneceğiz ancak yakın zamanlı planlar değil.” açıklamasında bulunmuştu. Yakın zamanlı planların hatta elle tutulur bir planın niçin hala olmadığını ise Steven Moffat’ın, “İkinci bölüm çekimleri, iki yıldızımıza emrindeki.” sözünden anlıyoruz. Yani ana akışta planlanan ikinci dönemin çekimleri büyük oranda başrol oyuncularına yan görünüyor.

Başroller Cumberbatch ve Freeman başka işlerle oldukça meşgul:

Benedict Cumberbatch, Martin Freeman

2010’dan 2017’ye kadar dört sezonu yayınlanan Sherlock dizisinin başrolleri Benedict Cumberbatch ve Martin Freeman’ı, sinema dünyasını peşine düşüp takip eden herkes, bu süreçte böylece fazla farklı yapımda görmüştür. Hatta hayranlar kadar, bırakın bu işleri Sherlock çekin, tepkisi bile almışlardır.

Benedict Cumberbatch ve Martin Freeman Sherlock dizisi öncesi de başarılı bir oyunculuk kariyerine sahip oyunculardı. Muhakkak dizi ile birlikte daha popüler olduklarını ve çok daha fazla yapımdan öneri aldıklarını söylemek hatalı olmaz. Onlar da bu fırsatları değerlendiriyor ve Sherlock için azami iki yılda bir süre ayırıyorlardı. Ta ama son sezona değin.

Bundan Böyle her iki oyuncunun da ajandası o kadar dolu ama, Sherlock çekimi için ikisine de uygun bir zaman bulmak imkansız ayla gelmiş durumda. Hatta Mark Gatiss son yayınlanan sezon için bile, “İşin tasarlama bölümü tam bir kabustu.” diyor. Ama Sherlock’un yeni sezonu niçin gelmiyor sorusunun öbür bir yanıtı da olabilir.

Sherlock’un yeni sezonu için engel gerçekte Martin Freeman mı?

Martin Freeman

Martin Freeman, Sherlock dizisinde Dr. John Watson karakterine hayat veriyor ve en az Sherlock Holmes karakterine hayat veren Benedict Cumberbatch değin da seviliyor. Fakat Freeman da karakterini hayranlar dek seviyor mu, bu konuda muhakkak olmak güç.

Martin Freeman Mart 2018 tarihinde yaptığı bir açıklamada; Sherlock çekiminin bundan böyle eğlenceli olmadığını, insanların beklentilerinin şahane yüksek olduğunu ve bunun cümbür cemaat üzerinde olumsuz bir tesir yaptığını, söylemişti. 

Kuşkusuz bu sözlerin hayranları ne dek sinirlendireceğini anlamış olacak oysa; “Bu sözleri bağlam dışı bırakalım, diziyi seviyorum, dizinin hayranıyım.” diyerek hızlı bir toparlama girişiminde bulunmuştu. Oysa o kadar fazla hayran göre yoğun tenkit almaktan da kaçamamıştı.

Benedict Cumberbatch, Sherlock’u yaşlandığında bile yenilenmek istiyor:

Benedict Cumberbatch

Sherlock dizisinde dedektif Sherlock Holmes karakterine yaşam veren oyuncu Benedict Cumberbatch, Martin Freeman’ın aksine yeni sezon konusunda oldukça hevesli. Hatta bir röportajında; “yeniden Sherlock’u oynamama fikri bile fiilen asap bozucu.” demişti.

Benedict Cumberbatch’in yaşlandığında bile Sherlock karakterini canlandırmak istediği biliniyor. Oysa o bile, artık dizinin eski düzeninde yayınlanmayacağını söylüyor. Bahsedilen düzen sıradan iki yılda bir sezon olduğu için bu yayın akışının baştan savma hali hayranları çıldırtacak türden oluyor. 

Cumberbatch’in yanı sıra dizide Molly Hooper karakterine yaşam veren oyuncu Louise Brealey ve Eurus Holmes karakterine hayat veren oyuncu Sian Brooke’un da Sherlock’un yeni sezonu için hazırlanmış ve hevesli oldukları biliniyor. James Moriarty karakterine hayat veren oyuncu Andrew Scott’ın ise yeni sezon hakkında umut kıran açıklamaları var. Scott, “Yakında yeni bir Sherlock sezonu geleceğini sanmıyorum. Birkaç yıl daha olmayacak. Cümbür Cemaat fazla meşgul.” demişti. 

Özetlersek…

sherlock

Dizinin yazarları ve oyuncuları dahil bütün ekip oldukça meşgul durumda. Dizinin yazarı ve yürütücü yapımcısı Steven Moffat, aynı zamanda Doctor Who dizisinin de yürütücü yapımcısı ve yazarı olduğu için yeni bir Sherlock sezonu için zaman bulamıyor.

Benedict Cumberbatch ve Martin Freeman, Marvel Sinematik Evreni öncelikle almak üzere pek fazla öbür projede manâlı rollere sahipler. böylece Mark Gatiss’in dediği gibi, Sherlock’un yeni sezonu için başrollerin uygun olduğu bir yıllık sıralamak epeyce kuvvet. Muhakkak, Martin Freeman’ın projeye eskisi dek sıcak bakmadığını da unutmamak gerekiyor. Belki açıklanmamış bir takım isimler de projeden soğumuşlardır. Oysa şu lahza için Sherlock’un yeni sezonu neden çıkmıyor sorusunun en geçerli yanıtı, başrol oyuncularının meşgul olması.

Comments
To Top