Haber

Sesi ya da Ses Kaydını Yazıya Çevirmek İçin 6 Kullanışlı Uygulama

Sesi ya da Ses Kaydını Yazıya Çevirmek İçin 6 Kullanışlı Uygulama

İş ve eğitim alanında hayatı kolaylaştıran uygulamalardan olan “speech to text” yani “konuşmadan yazıya” uygulamaları, geçmişte sadece masaüstünde kullanılıyordu. Zamanla bu durum değişti ve her teknolojik unsurda olduğu gibi ses kaydını yazıya çevirme uygulamaları da ceplerimize sığacak duruma geldi.

Günümüzde ses kaydını yazıya çevirme işini başarıyla gerçekleştirebilen birçok dilekçe mevcut. Bu işi yapabilen uygulamalar kendi içlerinde gruplara ayrılıyor çünkü birbirlerinden ayırt etmemizi sağlayan bir takım bambaşka özellikleri mevcut.

Ses kaydını yazıya çevirme için kullanılabilecek 6 dilekçe önerisi:

Google Keyboard Just Press Record Speechnotes Transcribe Google Dokümanlar Dictation.io

Google Keyboard

Gboard

Geliştirici: Google Puanı: 4,5 Boyutu: Cihaza tarafından değişmekte İndirme Sayısı: 1.000.000.000+

Google’ın programlamış olduğu Keyboard, esasında bir klavye uygulaması olarak mobil cihazlara sunulmuş olsa da ses kaydını yazıya çevirme konusunda da gayet tatmin edici. Google Çeviri ile entegre bir şekilde çalışan Google Keyboard, bu sayede 60 ayrı dili faal olarak ses kaydından yazıya çevirebiliyor. Google Keyboard’u mobil cihazınıza indirmek için aşağıdaki bağlantıları takip edebilirsiniz:

GboardİNDİR GboardİNDİR

Just Press Record (Ücretli)

Just Press Record

Geliştirici: Open Planet Software Puanı: 4,3 Boyutu: 8,8 MB İndirme Sayısı: 

Bir ses kaydını yazıya çevirme uygulamasında olmasını isteyebileceğimiz hemen hemen her şeyi içinde barındıran Just Press Record; tek tuşla tescil, çeviri ve cihazlar arası senkronizasyon gibi özellikler sunuyor. Şimdilik sadece iOS kullanıcıları için sunulmuş olan uygulamanın App Store’daki fiyatı 46.99 TL.

Just Press RecordİNDİR

Speechnotes

Speechnotes

Geliştirici: WellSource Puanı: 4,0 Boyutu: 6,6 MB İndirme Sayısı: 1.000.000+

Uygulamanın yanı sıra bir internet sitesi üzerinden de hizmet veren Speechnotes, gücünü Google’dan alan uygulamalardan biri. Tatbik kolaylığı ile öne meydana çıkan Speechnotes, – yalnızca Android cihazlar için sunulmuş durumda. İçerisinde Google’ın ses tanınma teknolojisini barındıran uygulamanın bedava sürümüne ek olarak Premium sürümü de mevcut.

Speechnotes

SpeechnotesİNDİR

Transcribe

Transcribe

Geliştirici: DENIVIP Puanı: 4,3 Boyutu: 22,9 MB İndirme Sayısı:

Ses kayıtlarının yanı sıra videoları da metinler halinde derleyebilen Transcribe, suni akıl teknolojilerinden faydalanıyor. Öteki uygulamalarda olduğu gibi tek tuşla ses kaydını yazıya çevirmeye başlayabilen Transcribe, Google Play Store’da bulunmuyor.

TranscribeİNDİR

Google Dokümanlar

Google Docs

Geliştirici: Google Puanı: 4,3 Boyutu: Cihaza kadar değişmekte İndirme Sayısı: 1.000.000.000+

Eğitim ve meslek hayatında milyonlarca kullanıcısı yer alan Google Dokümanlar, metin hazırlamanın da ötesinde hizmet verebiliyor. Milyonlarca kullanıcının tanıdık olduğu Google Dokümanlar’ın arayüzünde “Sesli Yazma” özelliği faal etmenizle birlikte ses kaydını yazıya çevirme işlemi başarıyla gerçekleştirilebiliyor.

Google DökümanlarİNDİR Google DökümanlarİNDİR

Dictation.io

Dictation.io

Listemizdeki diğer uygulamaların aksine bir mobil uygulaması bulunmayan Dictation.io, ses kavrama konusundaki başarısıyla öne çıkıyor. Bir mobil uygulaması olmamasından nedeniyle dezavantajları bulunsa da ses kaydını yazıya çevirme konusunda istenileni verebilen Dictation.io’ya bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Comments
To Top