Haber

Şehir Tabelalarındaki Nüfus ve Rakım Bilgileri Nedeni Belirsiz Bir Şekilde Kaldırılıyor

Şehir Tabelalarındaki Nüfus ve Rakım Bilgileri Nedeni Belirsiz Bir Şekilde Kaldırılıyor

Bildiğiniz üzere büyük kasaba girişlerinde ve çıkışlarında şehrin ismini, nüfusunu ve rakımını taşıyan tabelalar bulunuyor. Bu tabelalardaki nüfus bilgisi, her sene Karayolları Genel Müdürlüğü göre Türkiye İstatistik Kurumu’nun verileriyle güncelleniyor. Bir süredir büyük kasaba giriş çıkışlarındaki tabelalarda önemli bir değişikliğe gidiliyor.

81 il ve 911 ilçenin giriş ve çıkışlarındaki tabelalar, artık yeni bir düzene sahip olacak. CNN’in haberine kadar bilgilerin değişmesiyle ortaya çıkan masrafın engellemesini karşılamak için hazırlanan yeni uygulamaya tarafından hiçbir kent ve ilçe tabelasında artık nüfus ve rakım bilgilerine yer verilmeyecek, sadece şehrin ismi yer alacak.

Tabelalar bundan böyle böyle gözükecek:

şehir tabelaları

Tabelaların yeni düzene tarafından değiştiği kentlerden birisi olan Eskişehir’de Ankara, Bursa ve Kütahya güzergâhlarında yer alan üç tabela yeni düzenlemeye göre şekillendi. Tabeladan nüfus ve rakım bilgileri kaldırıldı ve yalnızca Eskişehir yazısı bırakıldı. Değişiklik, sosyal medyada da ilgi çekti.

Tabelalara gelen yeni düzenleme, bugüne dek Eskişehir’in yanı sıra birkaç şehrin antre ve çıkışlarındaki tabelalarında da belirdi. Tabelalardaki değişikliği gören pek fazla sosyal ağ kullanıcısı, yaşanan bu değişikliğin sebebini merak ettiğini dile getirdi. Bir çiftse bu değişikliğin nedenini öğrendiklerini belirtti.

Duygu Alev ve Bilal Alev çifti, gittikleri çoğu şehirde tabelalarda yaşanan değişikliği ayrım ederek bu konuyu merak etmeye başladı. Kendileri, tabelalardaki değişikliğin nedeninin Karayolları tarafından maliyetleri devirmek üzere alınan bir önlem olduğunu öğrendiklerini paylaştı.

Comments
To Top