Haber

SARS-COV-2’de Sinsice Gizlenmiş Yeni Bir Gen Bulundu

SARS-COV-2'de Sinsice Gizlenmiş Yeni Bir Gen Bulundu

Genetik konusunda uzman bilim insanlarının çoğu, 2020 yılının hemen hemen tamamında SARS-COV-2 adlı dünyayı yaklaşık olarak esir alan virüsü incelediklerinden ve virüs yalnızca 15 gen dizine sahip olduğundan şu belli başlı kadar COVID-19 hastalığına neden olan SARS-COV-2 virüsüne ait tüm genlerin bulunmuş olacağını düşünebilirsiniz. Oysa eLife dergisinde yayınlanan bir çalışmada bilim insanları, virüse ait yeni bir gen bulduklarını açıkladılar.

Bilim insanlarının ORF3d olarak adlandırdığı genin anca keşfedilebilmesinin nedeni, nükleotid dizisini kısmen başka bir genle paylaşan örtüşen bir gen olması. Bu durumu daha kolay bir şekilde izah etmek gerekirse; karşımızda iki kişi olduğunu varsayalım. Bunlardan birinin soyadı, diğerinin adıyla aynı (Cem Yılmaz, Yılmaz Erdoğan gibi). Oysa iki birey olmalarına karşın aynı olan ad bir kere yazılıyor (Cem Yılmaz Erdoğan gibi). Sonuç Olarak da okuyucu, bunların iki farklı gen olduğunu saptama edemiyor.

SARS-COV-2’de keşfedilen yeni gen, salgının denetleme altına alınabilmesinde manâlı bir rol üstlenebilir

sars-cov-2

Bilim insanları, demin ORF3d’nin virüsün bulaşıcılığı ya da öldürücü etkisi ile ilgili ne dek etkiye sahip olduğunu bilmiyorlar. yine de Tayvan’daki Sinica Akademisi’nden Dr. Chase Nelson’a tarafından SARS-COV-2’de örtüşen genlerin var olduğunu anlayışlı olmak, salgının kontrol altına alınabilmesinde antiviral ilaçlardan faydalanabilmek için kayda değer bilgiler sağlayabilir.

Bilim insanları, genleri tespit yapabilmek için bilgisayar yazılımlarından faydalanıyorlar ama bu yazılımlar, ORF3d gibi örtüşen genleri saptama edemiyorlar. Zaten yeni keşfedilen genin bunca süre bulunamamasının temel nedeni de buydu. Bundan Başka, örtüşen virüsler çoğunlukla SARS-COV-2 gibi dönüşüm oranının yüksek olduğu RNA virüslerinde görülüyor ve Dr. Nelson, daha salgın ortaya çıkmadan önce örtüşen genlerin yeterince araştırılmamış olabileceğini düşünerek bu konuda bir program başlatmıştı.

koronavirüs

Dr. Nelson’a kadar SARS-COV-2, en uzun RNA virüslerinden bazılarının ait olduğu koronavirüs ailesinin bir üyesi olduğundan çeşitli genomik hilelere sahip olması mümkün. Dr. Nelson, COVID-19 salgınının ortaya çıkmasının ardından yukarıda bahsettiğimiz araştırma programına SARS-COV-2 virüsünü de dahil etmişti ve sonucunda ORF3b ile karıştırılmış olan ORF3d genini buldu. 

Daha da önemlisi ORF3d, SARS-COV-2’nin dönüşüm sürecine dair ipuçları da taşıyor olabilir. Zira Çin’in Guangxi kentinde pangolinlerde yer alan koronavirüs türlerinde de ORF3d geni saptandı. Ancak laf konusu gen, yarasalarda yer alan koronavirüs türünde bulunmuyor.

Comments
To Top