Haber

Sanayi ve Teknoloji Bakanı, Yerli Otomobilin Yerlilik Oranını Açıkladı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı, Yerli Otomobilin Yerlilik Oranını Açıkladı

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yerli otomobilin yerlilik oranını açıkladı. TOGG’un piyasaya sürüldüğünde yüzde 51 oranında yerli olacağını söyleyen Varank, 2026 yılına gelindiğinde ise bu oranın yüzde 68’e artacağını açıklama etti. Bakan, yaptığı açıklamalarda yerlilik oranının tartışılması hususunda da dikkat çeken bir çıkış yaptı.

Mustafa Varank tarafından yapılan açıklamalarda yerli otomobilin tasarımından mühendislik çalışmalarına kadar her aşamasında Türkiye’nin karar verici olduğu ifade edildi. Yapılacak çalışmalar doğrultusunda gerektiğinde yabancı şirketlerle de çalışmaya hazırlanmış olduklarını ve bundan çekinmediklerini ifade eden Varank, dünyanın en iyi teknolojilerini getirip kendi tasarımlarına ekleyebileceklerini açıklama etti.

“Almanya’da bunları soran değil”

Yerli Otomobil

Varank göre yapılan açıklamalarda, yerli otomobilin bataryasının Çinli bir şirket kadar üretilecek olmasının tartışılmasına da değinildi. Bakan, elektrik motorlu otomobillerin tamamında motor ve pil aksamı için üretim yapan birkaç firmanın olduğu ama bunun yalnızca Türkiye’de tartışıldığını söyledi. Varank, benzer bataryaların Almanya’da da kullanıldığını ama Almanya’daki kimsenin, bataryanın niçin Çin’den geldiğini konuşmadığını ifade etti.

bu arada, yerli otomobil ile ilgili incelemeler sürat kesmeden devam ediyor gibi görünüyor. Yapılan açıklamalara tarafından bir yanlamasına üretim tesisinin inşaa süreci devam ederken öteki yana da bu otomobillerin çok miktar istasyonları için altyapılar çalışmalarına devam ediliyor. Eğer işlem planlandığı gibi devam ederse yerli otomobilin ilk çabuk üretim örneği, 2022’nin son çeyreğinde banttan inmiş olacak.

Comments
To Top