Haber

Sanayi ve Teknoloji Bakanı: Akıllı Telefon Üreticileri Ülkemize Yatırım Yapacak, İlk Üretim Şubat’ta

Sanayi ve Teknoloji Bakanı: Akıllı Telefon Üreticileri Ülkemize Yatırım Yapacak, İlk Üretim Şubat'ta

Ülkemize geçtiğimiz yıl antre yapan OPPO, yakaladığı galibiyet sonrası geçtiğimiz günlerde Türkiye’deki yatırımlarını artıracağını açıklamıştı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın son yaptığı açıklamalara tarafından ise Türkiye’de üretim yapmayı planlayan ve yatırım planları için görüşmelere sürekli tek üretici OPPO yok.

Ülkemize yatırım yapmayı planlayan yabancı yatırımcılar ile yakından ilgilendiklerini bildiren Varank, konuyla ilgili “Türkiye’de yatırım yapmayı düşünüyorlar. Dün Çinli bir firmamız duyuru etti. Türkiye’ye bir üretim tesisi kuracaklar. Bununla ilgili uzunca bir süredir görüşüyorduk. Yatırımı nerede yapacağına dair planlar hazır. 2021 içerisinde yatırımlarını yapıp Türkiye’de zeki telefon üretmek istiyorlar. Bunun gibi başka firmalarla görüşmelerimiz sürüyor. Yeniden Çin’den, Uzakdoğu’dan diğer firmalar da var. Bunların yanına yerli üreticilerin de bu alanda ilgisi arttı. Yerli firmalarımız da bize başvurup, özendirme belgesini alıp imal yapmak istiyorlar.” şeklinde konuştu. 

İlk imal Şubat ayında başlamış olacak:

Oppo

Ülkemizde üretim yapmayı planladığı bir süredir konuşulan bir diğer teknoloji devi ise Samsung ama bu konuda demin kesinleşmiş bir veri yok. Bu konuda yöneltilen soru üstüne Varank, “Firmaların isimlerini benim zikretmem doğru olmaz. Çünkü yatırım kararlarını firmalar kendileri açıklıyor. Oysa şunu söyleyebilirim; Uzakdoğu’dan başka ülkelerle de evet görüşüyoruz. Fazla yakın zamanda Türkiye’ye yatırım kararını duyuru edecek firmalar da var. 2021’de başka markaları da büyük ihtimalle duyacağız” ifadelerini kullandı.

bununla beraber yatırım kararının açıklanmasının gerisinde OPPO ile de görüştüğünü gösteren Varank, “Yatırım kararı alan firmamızla yeni görüştüm. O firma şubatta ilk ürünlerini üretmeyi planlıyor. Kapasite rakamlarını acilen afişe etmek istemiyorlar. Ancak bana aktardıkları 1.000 karakter istihdam oluşturacakları. Dolayısıyla epeyce iyi bir kapasiteye sahip olacaklar” sözleriyle, OPPO’nun 2021’in başlarından itibaren ülkemizde üretime başlayacağını bildiri etmiş oldu.

Comments
To Top