Haber

Samsung, Yeni Amiral Gemisi İşlemcisi Exynos 1080 5G İçin Tanıtım Videosu Yayınladı

Samsung, Yeni Amiral Gemisi İşlemcisi Exynos 1080 5G İçin Tanıtım Videosu Yayınladı

Temas teknolojilerinin geleceğinin 5G mobil şebekelerde olduğu tartışmasız bir gerçektir. Daha geçen yıla kadar sayılı modelde bulunan bu teknoloji bundan böyle orta düzey cihazlarda da kendine yer bulmaya başlıyor. Samsung, orta seviyede bir 5G çipi olan Exynos 1080’i geçtiğimiz günlerde tanıtmıştı.

Güney Koreli üreticinin 5nm mimari kullanarak ürettiği bu EUV işleme temelli olarak işlemci bir uçtan bir uca işyeri, daha geniş bir segmente 5G teknolojisini sunacak. Samsung, yayınladığı bir video ile çipin özelliklerine dair detayları açıkladı.

5 Gbps’den hızlı i ndirme

exynos

İşlemcinin entegre modemi hem mmWave ayrıca de 6 GHz altı için desteğe sahip. Bu da indirme hızlarının 5,1 Gbps gibi yüksek bir noktaya erişebilmesini mümkün kılıyor. İşlemcinin suni zeka çekirdeği ise saniyede 5,7 trilyon işlem kapasitesine çıkabiliyor.

İşlemcinin sekiz çekirdeği, biri performans için maksimize edilmiş bir Arm CortexA78 çekirdeğine, üç dengeli Cortex-A78 çekirdeğine ve de enerji verimliliği sağlayan dört adet A55 çekirdeğe sahip. 

İşlemci, 144 Hz’e kadar Full HD+ bakış desteği de barındırıyor.  Böylece epeyce akıcı ve interaktif bir ekran deneyimini de destekliyor. Hem işlemci 200 MP’e kadar kamera desteğine sahip, toplamda da 6 kamera barındırabiliyor.

Videolu izah etme

Samsung, yaptığı video paylaşımıyla işlemcinin özelliklerini tanıttı. Oldukça neşeli bir video hazırlayan Güney Koreli teknoloji devi, Exynos’un 5G, gelişmiş ekran, performans gibi özelliklerini de ortaya çıkarıyor. 

Akıllı telefonlarda son yıllardaki büyük gelişmeler ilerlemeye devam ediyor. Bir önceki sene fazla bakımlı amiral gemisi olabilecek olan telefonlar ve işlemciler orta seviyede bulunmaya başlıyor. Samsung da bu işlemciyle birlikte aynı bir performans artışını takipçilerine sunmuş olacak. Yeni işlemcinin hangi modellerde kullanacağı konusunda ise henüz bir tanımlama bulunmuyor. Bakalım Exynos 1080 5G’li birincil modeller hangisi olacak.

Comments
To Top