Haber

Samsung ve OPPO, Türkiye’de Akıllı Telefon Üretecek

Samsung ve OPPO, Türkiye'de Akıllı Telefon Üretecek

Bloomberg HT’nin sektöre yakın kaynaklara dayandırdığı haberine tarafından dünyanın en popüler akıllı telefon üreticilerinden ikisi olan Samsung ve OPPO, Türkiye’de üretime başlamaya hazırlanıyor. Konuyla ilgili devlete ait direktifler demin yapılmadığından ayrıntı bilinmiyor olsa da laf konusu yatırımların ayrıca ihracat ayrıca de lokal tüketiciyi sevindireceği öngörülüyor.

Gelen bilgilere kadar Çinli zeki telefon üretici OPPO, gelecek aydan itibaren İstanbul ve Kocaeli’de kurulacak tesislerde telefon üretimine başlayacak. Hem paylaşılan bilgilere tarafından söz konusu tesislerde yalnızca kurulum değil, parça üretimi de gerçekleştirilecek.

Bir Takım OPPO akıllı telefonlar tamamen Türkiye’de üretilebilir

OPPO Samsung

Aktarılanlara göre OPPO, Türkiye’deki imal hamlesine 50 milyon dolarlık bir yatırım ile başlayacak. Şirket, bazı modellerini en ince ayrıntısına kadar Türkiye’de üretmeyi planlıyor ancak bu modellerde Avrupa öncelikle elde etmek üzere yurt dışına da ihraç edilecek.

Türkiye akıllı telefon pazarının en popüler markalarından Samsung ise Türkiye’deki üretimine daha ufak bir yatırım ile başlamayı planlıyor. Buna kadar Samsung’un Türkiye’deki üretimini ilk ilk kez bir alt yüklenici üstlenecek. Hem Samsung’un üretim faaliyetleri montaj ağırlıklı olacak.

Şirketlerin Türkiye’de üretim kararı vermesine ön bacak olan Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararında, “Yatırım teşvik belgeleri dahilinde, elemanları dizili baskılı devre kartı(PCBA) üretiminden başlayan cep telefonu üretimine karşın yatırımlar için, imal kapasitesi ile düzenli almak ve cep telefonu üretiminde kullanılmak kaydıyla yarı demonte haldeki(SKD) aksam ve parçalar 31 Ağustos 2021’e değin gümrük vergisi muafiyeti sağlanmaksızın ithal edilebilir.” ifadeleri kullanılmıştı. 

Comments
To Top