Haber

Samsung, telefonunuzu araba anahtarına dönüştürmek için Audi, BMW, Ford ve Genesis ile ortak

Samsung, telefonunuzu araba anahtarına dönüştürmek için Audi, BMW, Ford ve Genesis ile ortak

Arabanızın kapısının kilidini başlamak için telefonunuzu kullanım gerçek dışı (etrafta şişkin bir anahtarlık taşımak yerine) bugün bir adım daha yakın olabilir: Samsung, tam da bunu yapmak için Audi, BMW, Ford ve Genesis ile ortaklıklarını duyurdu. Ve heyecanlandırıcı bir şekilde, bu dijital araba anahtarları Apple iPhone’larda ve öteki Android markalarında da çalışmalıdır.

Bunun nedeni, Samsung’un Vasıta Bağlantısı Konsorsiyumu ve dahil elde etmek üzere teknoloji üzerinde çalışan fazla sayıda standart kuruluşun parçası olmasıdır. Apple’ın da lider üyesi olduğu FiRa Konsorsiyumu. Samsung’un Kevin Chung bugün şirketin Galaxy S21 etkinliğinde “Dijital anahtarınızı akıllı telefonlarda bile paylaşabileceksiniz,” dedi.

Maalesef hangi araba üreticilerinin yapacağı az önce muhakkak değil. bu teknolojinin en havalı, en tehlikesiz sürümünü destekleyin: UWB. Epeyce uzak bir mesafeden arabanızın tutacağına kadar tam olarak nerede olduğunuzu anlayışlı olmak için, tercihen arabanızın birden çok parçasından küçük, standartlaştırılmış düşük dinç enerji darbeleri kullanır.

Samsung, yeni dijital anahtarlarla, “Arabanızın kapısına ulaştığınızda, ne dek erken ne de daha sonra kilidini açabileceksiniz” diyor, ancak eminim oysa sadece UWB’den bahsediyor. Yedek, bugün dokunarak ödemeli NFC işlemlerinde yaptığınız gibi muhtemelen telefonunuzu çıkarmanız ve arabanıza dokundurmanız gereken NFC’dir.

UWB donanımlı telefonlar ve arabalar için AR vizör. Image: Samsung

Samsung, teknolojinin arabanızı topluluk bir otoparkta bulmanızı nasıl sağlayabileceğini de gösterdi, artırılmış gerçeklik vizörüyle Samsung telefonlarına getirdiğini söylüyor – oysa ince yazılar, yalnızca UWB donanımlı ile çalıştığını söylüyor arabalar ve UWB özellikli telefonlar.

Her iPhone 11 ve iPhone 12 bundan böyle UWB ile birlikte geliyor, oysa Samsung yalnızca Galaxy Z Fold 2, yeni S21 Plus ve S21 Ultra (yani, S21 yok mi?) ve “Galaxy Note 20 + ”(Olasılıkla UWB’ye sahip olan Note 20 Ultra’ya atıfta bulunarak) AR vizörünü destekleyecektir.

Apple keza araba üreticilerinin UWB’yi benimsemesini bekliyor ve kendi dijital araba anahtarı versiyonunu piyasaya sürmek zorunda kaldı. NFC başlayacak ve yalnızca 2021 BMW 5 Serisinde. Oysa BMW bugün erken saatlerde, elektrikli BMW iX ile “Digital Key Plus” markalı UWB’yi destekleyeceğini duyurdu.

Samsung ayrıca bu yılın ilerleyen günlerinde kayıp cihazlarınızı bulmak için UWB tabanlı bir izleme etiketi de sunuyor gerçi – araba anahtarları gibi – daha az etkileyici bir Bluetooth sürümüyle başlıyor ve bu, onları bütün olarak bulmanıza izin vermiyor.

İlgili

Samsung’un Galaxy SmartTag’ı 29,99 dolar. Rakibi parçalara ayır

Comments
To Top