Haber

Samsung Hisseleri, Pandemi Öncesi Döneme Yükseldi

Samsung Hisseleri, Pandemi Öncesi Döneme Yükseldi

Yabancı yatırımcılar, Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung’un önümüzdeki yıl içerisinde COVID-19’un geride bıraktığı ekonomik yaraları saracağından belirlenmiş görünüyor. Dağıtılmış segmentlerde – bilhassa yarı geçirgen piyasasında – büyüme ön görebilen yatırımcılar, geride bıraktığımız hafta boyunca Samsung hisselerine yoğun alaka gösterdi.

Gelen yoğun talep sonucunda değerinde şampiyon şirket hisseleri, COVID-19 salgını öncesine benzer bir seviyeye yükseldi. The Korea Economic Daily, küresel yatırım firmaları JP Morgan’ın geçtiğimiz hafta 3,41 milyon adet Samsung hissesi satın aldığını, Merril Lynch’in ise 2,22 milyon adet hissesini aynı vakit aralığında elinde tutmaya devam ettiğini açıkladı. Şirket, diğer bireysel yatırımcıların net 2,9 trilyon won (2,6 milyar dolar) bedel hisse sattığını iddia ediyor.

Samsung hisselerindeki yükselişin uzun vadede devam etmesi bekleniyor:

samsung

Yabancı yatırımcıların yönlendirdiği hisse fiyatlarındaki enerjik hareket, sanki geçirgen endüstrisindeki meslek koşullarının iyileşmesi, temettü artışları ve gelişmekte olan piyasalara sermaye girişi beklentisinden kaynaklanıyor. Yatırımcılar, Samsung’un 2021 yılında toparlanacağına ve yarı geçirgen sektöründeki varlığını daha da güçlendireceğine inanıyor.

Yabancı yatırımcılar, yalnızca bugün içerisinde 578,5 milyar won (518 milyon dolar) layık hisse satın aldılar. Güne 61.300 won değerinden başlayan Samsung’un hisseleri, son satın alımların gerisinde COVID-19 salgını başladığından bu yanlamasına en yüksek seviyesine gelerek 63.200 won’dan (57 dolar) operasyon gördü.

Yatırımcılar bilhassa, DRAM yongalarına olan talebin artması doğru Samsung’un sözde iletken işinin 2021 yılında mükemmel performans göstermesini bekliyor. Güney Koreli şirket, 2020 yılının birincil yarısında zeki telefon pazarı için dünyanın en büyük DRAM tedarikçisiydi.

Benzeri geçirgen sektöründeki beklentilerin yanı sıra döviz kurları, faiz oranları ve gelişmekte olan pazarlara anapara girişi gibi diğer dış faktörler de yatırımcıları Samsung hisselerindeki fiyat artışının devam edeceğine inandırıyor.

Comments
To Top