Haber

Samsung, Galaxy S21’i uluslararası düzeyde güçlendirmesi beklenen Exynos çipini duyurdu

Samsung, Galaxy S21'i uluslararası düzeyde güçlendirmesi beklenen Exynos çipini duyurdu

Samsung, ABD dışındaki dünyanın büyük bölümünde yaklaşmakta olan Galaxy S21 amiral gemisine şiddet vermesi beklenen mobil işlemci Exynos 2100’ü duyurdu. Geçen yıl duyurulan Exynos 1080 gibi, 5nm imal süreci kullanılarak üretildi ve keza Sub-6GHz ayrıca de mmWave ile çalışabilen entegre bir 5G modeme sahip.

Exynos 2100 işlemcisinin merkezinde bir 2,9 GHz’de saat hızına sahip bir Arm Cortex-X1 çekirdeği, üç Cortex-A78 çekirdeği ve dört şiddet verimli Cortex-A55 çekirdeği içeren sekiz çekirdekli CPU. Bu CPU, AI görevlerini yapmak için bir Arm Finansal-G78 GPU ve üç çekirdekli bir NPU (sinirsel işlem birimi) ile eşleştirilmiştir. Samsung, Exynos’un 7nm öncülünden yüzde 10 daha fazla performans ya da yüzde 20 daha düşük baskı tüketimi sunduğunu söylüyor.

Sub-6Ghz ve mmWave 5G’nin her ikisi de destekleniyor

Kamera sensörleri açısından Exynos 2100 çözünürlükleri destekliyor 200 megapiksele dek ve bir seferde altı sensöre değin bağlanabilir. bununla birlikte, Samsung’un söylediği gibi, daha iyi yakınlaştırma ya da ultra geniş fotoğraflar için kullanılabileceğini söylediği gibi, benzer anda dört kameradan gelen beslemeleri de işleyebiliyor.

Samsung’un, Galaxy S21’de Qualcomm Snapdragon 888’i kullanması bekleniyor. ABD, dünyanın geri kalanında telefonu olasılıkla güçlendirecek olan bu Exynos işlemcisidir. aynı zamanda, bu çift işlemcili yaklaşım geçmişte Exynos yongalarının Snapdragon muadilleri dek yetenekli olmadığını gösterdiğinde eleştirildi (Android Authority geçen yıl farklılıklar hakkında iyi bir özet yayınladı). Exynos 2100 ile Samsung kuşkusuz çipleri ve Qualcomm’lar arasındaki performans açığını kapatmayı umuyor.

Comments
To Top