Haber

Samsung Galaxy S21 Ultra Hakkında Tüm Detaylar

Samsung Galaxy S21 Ultra Hakkında Tüm Detaylar

Samsung S20 ailesi ve bilhassa S20 Ultra ile yakaladığı başarıyı yeni cins Galaxy S21 ailesi ve Galaxy S21 Ultra ile devam ettirmek istiyor. Galaxy S21 Ultra’nın öncülük edeceği S21 ailesinde, büyük ihtimalle S20’de olduğu gibi S21, S21+ ve S21 FE modellerini göreceğiz.

Samsung’un çıtayı doğrusu de üstteki bir noktaya çıkardığı S20 Ultra, hemen şimdi teknolojik olarak yıpranmış ve geride kalmış bir model değil. Ama 2021 yılında çıkacak yeni model işlemciler ve bazı ek teknolojiler ile hem performans ayrıca de tasarım yönünden Galaxy S21 Ultra’nın üstün bir deneyim sunacağını söyleyebiliriz. Hazırsanız her zaman beraber Galaxy S21 Ultra ile ilgili detaylara yakından bir göz atalım.

Samsung’un yeni Galaxy S serisi telefonları hangi isimle adlandırılacak?

samsung galaxy s21 serisi

Bildiğiniz üzere Samsung, 2020 yılına dek birbirini izleyen sayıları kullanarak Galaxy S serisi modellerini en son S10 olacak şekilde isimlendirdi. 2020 yılında ise dosdoğru S10’dan S20’ye geçildi ve süratli bitmiş başlatıldı. böylece Samsung’un 2021 yılında Galaxy S ailesine S30 ismini verebileceği düşünülüyor.

Fakat yine de hâlâ geniş bir kitle telefonunun S21 olarak adlandırılacağını bahis ediyor. Hem LetsGoDigital üstünde yayınlanan bilgilere tarafından de yeni cins amiral gemisi telefonların Samsung göre S21 olarak isimlendirileceği söyleniyor. Natürel resmi bir veri açıklanana değin içten cevabı veremiyoruz.

Samsung Galaxy S21 Ultra tasarımı:

galaxy s21 ultra render

Daha büyük kamera modülü Metal şasi ve cam arka yüzey

Sızdırılan render görüntülerine baktığımızda, Samsung’un tartışmaya yol açan S20 serisinde kullandığı çıkıntılı kamera modülünü daha da büyüttüğünü görebiliyoruz. Fakat S21 Ultra’da bu modül, bir önceki seriden bambaşka olarak telefonun sol üst köşesi kadar kaplanıyor. Bu sayede kamera modülü arkada bir ada gibi kalmak yerine genelde telefonun kasasıyla daha iç içe duruyor. Ayrıca Galaxy S21 Ultra, bir önceki versiyonuna göre daha fazla kameraya sahip olacağı için kamera modülünün boyutu da bir tık büyüyor.

Telefonun ön yüzüne geçmeden; S21 Ultra’nın genel iskeletinin metal, arkadaki yüzeyinin ise sırça malzemeden yapılacağının da sızdırılan bilgiler aralarında olduğunu söyleyebiliriz. Telefonun ön yüzüne baktığımızda ise ekran karoser oranı çok yüksek bir tasarım bizleri karşılıyor. Ekranın en üzerinde ise alışılmış bir adet selfie kamerası deliği yerleştirilmiş durumda. Samsung Galaxy S21 Ultra’nın şu lahza için ortaya meydana çıkan renk seçenekleri ise gümüş ve siyah şeklinde sıralanıyor.

Galaxy S21 Ultra’nın kameraları nasıl olacak?

galaxy s21 ultra kamera

Asıl lens: 108 MP Ultra geniş açı lensi: 12 MP Telephoto lens (3x Zoom): 10 MP Telephoto lens (10x Zoom): 10 MP Ön kamera: 40 MP

Telefonun tasarım kısmında S21 Ultra’nın kamera modülünün oldukça büyük olacağından bahsetmiştik. Bunun sebebi ise S21 Ultra’da dörtlü Quad kamera sisteminin kullanılacak olması. Arkada bulunacak dört lense yakından baktığımızda Samsung’un düşünüldüğü gibi ana lenste 150 MP değerine geçmediğini görüyoruz. Bunun yerine S20’de olduğu gibi 108 MP’lik bir belli başlı lens kullanılıyor. Fakat bu lens S20 ailesinde kullanılan lensin ikinci nesil versiyonu olacak ve gerek suni akıl kullanımı gerekse piksellerin kalitesi bakımından önceki versiyonuna göre daha iyi performans gösterecek.

Esas lensin yanı sıra S21 Ultra’nın iki bambaşka telephoto lense sahip olacağını da görüyoruz. Bunun asıl nedeni ise yakınlaştırma performansını arttırmak olarak düşünülebilir. Başlıca lensimize destek olacak ultra geniş açısal lensimiz ise ana lensin sahip olduğu birçok özelliğe sahip olacak. Her iki lens de tescil sırasında ışık değişime göre 30 ve 60 FPS arasında geçiş yapabilecek; ikili kayıt moduna, geliştirilmiş gece moduna, ay moduna ve daha artı manuel akort seçeneğine sahip olacak.

Samsung Galaxy S21 Ultra, yeni tür işlemcilerin gücünden faydalanacak:

galaxy s21 ultra işlemcisi

Samsung Galaxy S21 Ultra’nın sunabileceği performansa baktığımızda, karşımıza çıkan en manâlı ayrıntısıyla uğraşma telefonun yeni tür işlemcilerden şiddet alacağı oluyor. Samsung’un kendi ürettiği 5 nm mimarisine sahip Exynos 2100 işlemcisi ülkemizde satılacak modellerde kullanılacak gibi duruyor. ABD dâhil bir takım öteki ülkelerde satılacak S21 Ultra’nın ve serinin 5G modellerinin ise yeni meydana çıkan Snapdragon 888 işlemcisinden güç alması bekliyor. 2021 yılında çıkacak olan amiral gemilerinin vazgeçilmezi olacak Snapdragon 888 ise sunduğu 5G temas kalitesi ile ön plana çıkacak.

Galaxy S21 Ultra’nın donanımsal yönden ortaya meydana çıkan diğer detaylarına baktığımızda, telefonun 128/256/512 GB şeklinde depolama alanına sahip seçenekleri olacağı belirtiliyor. Yine kayıtlı bilgilere tarafından her versiyonda RAM 12 GB olarak karşımıza çıkacak. Ayrıca üzülerek belirtiyoruz ancak S21 Ultra ile MicroSD desteğinin de kaldırılması bekleniyor. Son olarak bataryaya baktığımızda bizleri 5000 mAh bir pil ve 45 W çabuk sıkıntı desteği karşılıyor.

Galaxy S21 Ultra nasıl bir ekran ile gelecek?

galaxy s21 ultra ekranı

Yeni çıkacak S21 Ultra, bir önceki versiyonu 6.9 inçlik bir ekrana sahipken kendisi 6.8 inç ekran ile gelecek. Ama aradaki 0.1 inçlik ayrım kullanımda gerçekte de ayrım edilemeyecek kadar minik. S21 Ultra’nın ekranına baktığımızda 6.8 inçlik bu ekranın AMOLED olması bekleniyor. Hem S21 Ultra’nın ekranı WQHD+ kalitesinde olacak ve adaptif 120 Hz onarım hızına sahip olacak.

Bütün bunların yanı sıra S21 Ultra’yı S21 ailesinin öteki telefonlarından ayıracak ana önemli noktalar ise kavisli bir ekran tasarımına sahip olması ve S Pen desteği ile gelmesi olarak sıralanabilir. Her ne dek S21 Ultra’nın S Pen ile birlikte gelmesi beklenmese de S Pen desteğine sahip olması koskocoman bir pozitif olacak. Hem modelin S Pen desteğine sahip olması, öteki Stylus aparatları ile de uyumlu çalışacağını gösteriyor.

Galaxy S21 Ultra ne süre satışa çıkacak ve fiyatı ne olacak?

galaxy s21 ultra çıkış tarihi fiyatı

Samsung, Galaxy S serisi telefonlarını genellikle Şubat ayında duyuruyor. Fakat Hindistan’da yer alan bir Samsung mağazası, S21 ailesinin 14 Ocak tarihinde UNPACKED etkinliğinde tanıtılacağını açıkladı. Bu bilgiye takriben S21 Ultra da 14 Ocak 2021 tarihinde tanıtılacak ve büyük ihtimalle peşine düşüp takip eden 2021 Mart ayında satışa sunulacak.

Samsung S21 Ulta için düşünülen fiyat aralığı ise bir önceki yıldan daha düşük olarak 1250-1299 dolar olarak karşımıza çıkıyor. Galaxy S20 Ultra 2020 yılında 1.350 dolar fiyat etiketi ile satışa sunulmuştu. Galaxy S21 Ultra ile fiyat düşmese de Apple’ın iPhone 12 ailesinde yaptığı gibi S21 Ultra’nın S20 Ultra ile benzer fiyattan satılabileceği bekleniyor.

Samsung Galaxy S21 Ultra ile ilgili ortaya meydana çıkan detayları derlediğimiz içeriğimizin sonuna geldik. Eğer ortaya çıkan bilgiler doğruysa, fazla kısa bir vakit içerisinde S21 ailesi hakkında daha fazla ve devlete ait bilgiye ulaşabileceğiz. Sizler Galaxy S21 Ultra hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce S20 Ultra’dan gözle görülür bir farkı olacak mı? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz. 

Comments
To Top