Haber

Samsung Galaxy Note Serisinin Dünden Bugüne Evrimi

Samsung Galaxy Note Serisinin Dünden Bugüne Evrimi

Günümüz akıllı telefon piyasasında Samsung Galaxy Note serisi gibi ikonik olan çok eksik süratli var. Samsung’un Galaxy Note serisi, mazisi bulunan ve günümüzde hâlâ önde gelen bir süratli. daima Galaxy S paralel bir şekilde, amiral gemisi modeli olarak piyasaya sürülen Samsung Galaxy Note’ların en çok öne çıktığı kısım da zeki kalemi olan ‘S Pen’.

Samsung’un geçtiğimiz aylarda Galaxy Note 20 ve Note 20 Ultra’yı piyasaya sürmesiyle birlikte serinin geçmişten bugüne nasıl bir evrim geçirdiğini inceledik. Android piyasasının büyük ekranlı telefonlarla dolmasında kayda değer bir rol oynayan ilk Samsung Galaxy Note ile başlayarak, sorunlarla batmış ve büyük bir başarısızlık olan Samsung Galaxy Note 7’ye kadar bütün Note serisi telefonlara gelin beraber göz atalım.

Samsung Galaxy Note serisi:

Samsung Galaxy Note (2011) Samsung Galaxy Note 2 (2012) Samsung Galaxy Note 3 (2013) Samsung Galaxy Note 4 (2014) Samsung Galaxy Note Edge (2014) Samsung Galaxy Note 5 (2015) Samsung Galaxy Note 7 (2016) Samsung Galaxy Note 8 (2017) Samsung Galaxy Note 9 (2018) Samsung Galaxy Note 10 (2019) Samsung Galaxy Note 20 (2020)

Samsung Galaxy Note: Kalemi ile zeki telefon dünyasında bir devir

samsung galaxy note 1

Teknik özellikleri:

Ekran boyutu: 5,3 inç (800×1280) RAM: 1 GB Dâhili depolama alanı: 16/32 GB Arkadaki kamera: 8 MP Ön kamera: 2 MP Pil: 2.500 mAh İşletim sistemi: Android 2.3.5

Samsung Galaxy Note hakkında cazibeli bilgiler:

Orijinal Samsung Galaxy Note, 256 seviyeli zorlama hassasiyetine sahip faal bir dijitalleştirici ile tanıtılmıştı. Telefon Android 2.3 işletim sistemi ile geliyordu ve Android 4.1’e değin güncelleme almaya devam etti. Kuzey Amerika  telefonun Qualcomm Snapdragon S3’e sahip modelini alabiliyorken, öteki bölgeler telefonun Exynos 4210’e sahip modelini aldılar. Telefonun 5,3’lük HD ekranı, o zamanın en büyük ekranıydı.

2011 yılı, akıllı telefon endüstrisi için bir dönüm noktasıydı. Nokia, Symbian işletim sisteminden Windows Phone’a geçmişti, Android’in Froyo sürümü daha yepyeniydi. Daha ardından 5,3 inçlik ekranıyla Samsung Galaxy Note piyasaya sürüldü ve herkesin gözünde boyutu sebebiyle bir kuşku oluşturdu.

10 milyon bölüm satan akıllı telefon, kullanıcıların ‘zeki telefonda büyük ekran olmaz’ algısını kırmayı başardı. O zamanın en iyi donanımını kullanan Samsung Galaxy Note, dünyaya dahası akıllı kalemini tanıtmıştı. Şimdilerde ‘S Pen’ ismine sahip bu fonksiyonlu kalem ile telefon, gerçekten daha fazla meslek insanlarını hedeflemişti.

Samsung Galaxy Note 2: Geliştirilmiş Galaxy Note

samsung galaxy note 2

Teknik özellikleri:

Ekran boyutu: 5,5 inç (720×1280) RAM: 2 GB Dâhili depolama alanı: 16/32/64 GB Arka kamera: 8 MP Ön kamera: 1.9 MP Batarya: 3.100 mAh İşletim sistemi: Android 4.1.1

Samsung Galaxy Note 2 hakkında ilgi çekici bilgiler:

Samsung Galaxy Note 2, iki bambaşka uygulamayı benzer anda 1 ekranda bölerek kullanmanızı sağlama özelliğini tanıtmıştı. Samsung, S Pen’in baskı hassasiyetini 1024 seviyeye çıkardı ve doğruluk payını arttırdı. Telefon hem S Pen’i telefona değdirmeden gezdirerek içerikleri teftiş edebileceğiniz Air View özelliğini de tanıttı.

Orijinal Samsung Galaxy Note’un piyasada zeki kalemli bir zeki telefona gereklilik duyduğunu kanıtlamasıyla serinin 2. telefonu da çok daha gelişmiş özelliklerle piyasaya sunuldu. Geliştirmeler, kullanıcıların sahiden hoşuna gitmiş olacak ama aygıt çıkışının ilk 2 ayında 3 milyon birim satmayı başardı.

İlkine nazaran daha yumuşak köşelere sahip telefon, bununla beraber daha inceydi de. Telefonun ekran çentiklerinin de küçültülmesiyle ekran boyutu 5,5 inçe yükseldi. S Pen’in geç kalma süresi daha da düşürüldü ve hassasiyeti arttırıldı.

Samsung Galaxy Note 3: İş telefonu olma yolunda büyük adım

samsung galaxy note 3

Teknik özellikleri:

Ekran boyutu: 5,7 inç RAM: 3 GB RAM Dâhili depolama alanı: 16/32/64 GB Arka kamera: 13 MP Ön kamera: 2 MP Batarya: 3.200 mAh İşletim sistemi: Android 4.3

Samsung Galaxy Note 3 hakkında enkaz bilgiler:

Samsung Galaxy Note 3’ün tasarımı plastik deri ve yapay metal karışımından oluşuyordu. Ekranının çözünürlüğü 1080p’ye yükselmişti ve ekran boyutu arttırılmıştı. Galaxy Note 3, 3 GB RAM’e sahip birincil akıllı telefondu.

Samsung Galaxy Note 3 ile birlikte şirket, tasarımı meslek insanlarına daha uygun bir hâle getirdi. 5,7 inç’lik dev ekranıyla ve daha da gelişmiş donanımıyla kullanıcıları bir defa daha şaşırtmayı başaran Samsung Galaxy Note 3, Gorilla Glass 3 ekran, 4K video kaydı ve birçok mikro sensöre sahipti.

Çıkışının gerisinde birincil 2 ayda bütün 10 milyon birim satmayı başaran Note 3, 2013 yılının en fazla satan akıllı telefonu konumuna ulaşmıştı. S Pen ise Air Command menüsüyle işlevi arttırılmış bir iş almıştı ve bir bilgisayar faresinin sağ tıkı işlevini görüyordu. Bu özellikler günümüz akıllı telefonları arasında öyle bir şey ifade etmese de o yıllar için bu telefon bir amiral gemisiydi.

Samsung Galaxy Note 4: Dönemin en yüksek çözünürlüklü ekranına sahip telefon

Teknik özellikleri:

Ekran boyutu: 5,7 inç RAM: 3 GB RAM Dâhili depolama alanı: 32 GB Arka kamera: 16 MP Ön kamera: 3,7 MP Batarya: 3.220 mAh İşletim sistemi: Android 4.4.4

Samsung Galaxy Note 4 hakkında ilgi çekici bilgiler:

Galaxy Note 4 ile yapay metal tasarımından alüminyum tasarıma geçildi. Dokunmatik hassasiyeti 1024’ten 2048 seviyeye yükseltildi. Telefonda Ultraviyole ölçüm ışını ve yürek atışı takibi sensörü bulunuyordu.

2014 yılıyla birlikte Samsung Galaxy Note serisi gerek büyük ekranı gerekse S Pen’iyle ikonlaşmaya başlamıştı. Plastik arka panele geri dönüş yapan Samsung, Note 4’te daha zarif ve asil bir görünüm için ön panelini yapay metalden alüminyuma geçti. Keza Note 4 ile birlikte telefonun Home tuşuna da bir parmak izi okuyucusu eklendi. Note 4 daha çok kalp atışı takibi özelliğiyle insan sağlığına karşın büyük bir adım atmıştı.

Samsung Galaxy Note Edge: Eğimli ekranların doğuşu

Teknik özellikleri:

Ekran boyutu: 5,6 inç RAM: 3 GB Dâhili depolama alanı: 32/64 GB Arka kamera: 16 MP Ön kamera: Pil: 3.000 mAh İşletim sistemi: Android 4.4.4

Samsung Galaxy Note Edge hakkında enteresan bilgiler:

CES 2013 etkinliğinde Youm adıyla bir konsept olarak tanıtılmıştı. Samsung Galaxy Note Edge, kavisli bir ekrana sahip olan ilk akıllı telefondu.

Samsung’un fazla bir geliştirme yapmadan, hatta bazı donanımını daha düşüğe çekerek piyasaya çıkardığı birincil Note serisi telefonu olan Note Edge, kavisli bir ekrana sahipti. Bu şimdilerde büyük bir durum olmasa bile Samsung Galaxy Note Edge’in ilk kavisli ekranlı zeki telefonu olduğunu göz önüne alınca büyük bir durum.

Samsung Galaxy Note 5: 

Teknik özellikleri:

Ekran boyutu: 5,7 inç RAM: 4 GB RAM Dâhili depolama alanı: 32/64/128 GB Arkadaki kamera: 16 MP Ön kamera: 5 MP Batarya: 3.000 mAh İşletim sistemi: Android 5.1.1

Samsung Galaxy Note 5 hakkında yıkıntıilginç bilgiler:

Samsung Galaxy Note 5, sırça arkadaki panel ile tanıtılmıştı. Eğer zıt takılırsa S Pen bozuluyordu. Note serisindeki birincil sökülemez pil bu telefonla gelmişti.

Samsung Galaxy Note 5 ile birlikte işlemci daha süratli bir hâl almıştı, RAM arttırılmıştı ve kameralar geliştirilmişti ancak ana olay telefonun tasarımındaydı. İlk defa cam arka panelle piyasaya sürülen bir Note serisi telefonu olan Note 5, oldukça asil görünen bir telefondu. Telefonun tasarımı en ince ayrıntısına kadar sırça ve metalden oluşuyordu.

Telefonun sökülebilir bir bataryası yoktu ve bu Note serisi için bir ilkti. Bu telefonda keza bir microSD kart haznesi de bulunmuyordu. Bu birkaç ufak tefek sorunu göz ardı eden kullanıcılar telefonun satış rekorları kırmasını sağladılar.

Samsung Galaxy Note 7: Saatli bomba

Teknik özellikleri:

Ekran boyutu: 5,7 inç RAM: 4 GB RAM Dâhili depolama alanı: 64 GB Arka kamera: 12 MP Ön kamera: 5 MP Batarya: 3.500 mAh İşletim sistemi: Android 6.0.1

Samsung Galaxy Note 7 hakkında yıkıntıilginç bilgiler:

Telefon, kızılötesi temelli olarak gözbebeği tanıma sistemini tanıtmıştı. Samsung bu telefonu aleve aleyhinde korumalı kutularda kullanıcılara göndermişti. Bir yazılım güncellemesiyle Note 7’nin zeki telefon özelliği adamakıllı devre dışı bırakılmıştı. Note 7’nin her yerde tasarlanmış hali Galaxy Note 7 Fan Edition, daha minik bir pil ve yeni emniyet önlemleriyle piyasaya sürülmüştü.

Samsung, 6 sayısını atladı ve mimli telefon Galaxy Note 7’yi piyasaya sürdü. Telefon, Note serisinde birincil kere USB Type-C girişe sahip olan telefon olma unvanını taşıyordu. Telefonun mimli olmasının sebebi ise bazı kullanıcıların geribildirimleri cihazın çok artı ısındığı ve hatta patladığı yönünde olmasıydı. Samsung her ne değin cihazları geri toplatıp yenisini gönderse bu patlama sorunu devam etti.

Küllerinden yeniden doğan bir Anka Kuşu gibi Note 7, onarılmış biçimiyle Samsung tarafından her tarafta piyasaya sürüldü. Bu sefer cihazın bataryası küçülmüştü ve bu sayede daha stabil bir hâl almıştı. Bu yenilenen cihaz ayrıca Samsung’un sanal asistanı Bixby’i içeren ilk Note cihazıydı.

Samsung Galaxy Note 8: Samsung’un kendini kanıtlama çabası

Teknik özellikleri:

Ekran boyutu: 6,3 inç RAM: 6 GB Dâhili depolama alanı: 64/128/256 GB Arkadaki kamera: 12 MP Ön kamera: 8 MP Pil: 3.300 mAh İşletim sistemi: Android 7.1.1

Samsung Galaxy Note 8 hakkında enkaz bilgiler:

Galaxy Note 8, serideki birincil çift lensli kamera sistemini barındıran telefondu. Telefon keza Samsung’un Bixby sanal asistanını içeriyordu. Kilitli ekrandayken bile not almanızı sağlayabilen bir nitelik birincil kere Note 8’de bulunuyordu. Yenilenen kamera uygulaması, kullanıcıların fotoğraf çekmeden önce ve çektikten daha sonra fotoğrafların arkadaki planını bulanıklaştırabilmesini sağlıyordu.

Samsung Galaxy Note 7 fiyaskosunun peşinde şirketin kendini baştan kanıtlaması gerekiyordu. Samsung bu sefer hamlesini tehlikesiz bir şekilde yaptı ve telefonları direkt olarak küçük batarya ile donattı. Note 7’den aldığı dersler ve Note 8’e yaptığı geliştirmelerle Samsung, telefonun çıkış haftasında 270.000 birim satmayı başardı.

Hem Note 8 ile birlikte Dex özelliği de Note serisine gelmiş oldu. Dex ile birlikte telefonu bir monitöre bağladığınızda, klavye ve fare ile bir bilgisayar olarak kullanabiliyorsunuz. Note 8 hem serideki biri 12 MP’lik belli başlı, diğeri de 12 MP’lik telefoto lensi edinmek üzere iki lens içeren birincil telefondu.

Samsung Galaxy Note 9: Icat eksikliği

Teknik özellikleri:

Ekran boyutu: 6,3 inç RAM: 6 GB RAM Dâhili depolama alanı: 64/128/256 GB Arka kamera: 12 MP Ön kamera: 8 MP Pil: 3.300 mAh İşletim sistemi: Android 7.1.1

Samsung Galaxy Note 9 hakkında yıkıntıilginç bilgiler:

S Pen, telefonun altından sorumluluk edilebilen bir bataryaya sahip oldu. 30 dakikalık dilekçe için 40 saniyelik yük etme süresi yetiyordu. Note 9, seride 3,5 mm’lik jak girişi taşıyan son telefondu.

Samsung Galaxy Note 9, ailenin az kalsın hiçbir yeni özelliği olmadan piyasaya sürülen bir üyesi konumunda. Yeni inovatif özelliklere sahip olmasa da Galaxy Note 9, seride 8 GB RAM ve 512 GB dahili depolama kapasitesi sunan birincil akıllı telefondu. Telefona keza daha iyi bir oyun performansı için karbon boruyla soğutma sistemi eklendi.

En büyük geliştirmeler ise telefon yerine S Pen’e geldi. Arttırılmış Bluetooth kapasitesi ve dâhili pil ile kalem bundan böyle sunumlarda da kullanabileceğiniz akıllı bir kalem haline geldi. Buna rağmen yeniliklerde frene basılması satışlara da yansıdı. Galaxy Note 9 sadece 9,6 milyon bölüm satabildi fakat bu Note 8’den daha az.

Samsung Galaxy Note 10: İki öbür Note 10

Teknik özellikleri:

Ekran boyutu: 6,3 inç RAM: 8 GB Dâhili depolama alanı: 256 GB Arka kamera: 12 MP Ön kamera: 10 MP Pil: 3.500 mAh İşletim sistemi: Android 9

Samsung Galaxy Note 10 hakkında yıkıntıilginç bilgiler:

Note 10, Infinity-O ekranlı, yani ekrana gömülü kameraya sahip birincil telefondu. Telefonun kilit tuşuna sanal asistan Bixby’i yönetebileceğiniz bir fonksiyon eklendi. Daha düşük performanslı işlemci gücü ve daha ufak ekranlı bir Note 10 modeli olan Note 10 Lite da piyasaya sürüldü ve bu modelde 3,5 mm’lik bir jak girişi de bulunuyordu.

Telefonların azar azar büyümesiyle birlikte Samsung için karar verme vaktiydi. Galaxy Note 10’da bu bağlamda iki öbür boyutta iki ayrı model olarak piyasaya sürüldü. Bu da Samsung’un öbür segmentteki telefonlarıyla öbür kitlelere de hitap edebilmesini sağladı.

Samsung Galaxy Note 10 ve Note 10+ modellerinin aralarında ayrıca ekran boyutu hem de pil kapasitesi konusunda farklılıklar bulunuyor. İki modelin de işlemcileri ve kamera sistemleri aynıydı. Her yıl olduğu gibi Note 10’la birlikte de S Pen geliştirildi ve bundan böyle telefonu tamamen uzakta denetleme edebileceğiniz bir noktaya getirildi.

Samsung Galaxy Note 20: Yeni bir görünüm

Teknik özellikleri:

Ekran boyutu: 6,7 inç RAM: 8 GB Dâhili depolama alanı: 256 GB Arkadaki kamera: 64 MP Ön kamera: 10 MP Pil: 4.300 mAh İşletim sistemi: Android 10

Samsung Galaxy Note 20 hakkında enkaz bilgiler:

Samsung, Note 20’nin çıkışıyla birlikte 3 tür güncellemenin geleceğinin garantisini verdi. Android 10 ile gelen telefon Android 13’e dek gidecek. Note 20 Ultra’daki esas kamera 108 MP’lik bir sensöre sahip ve periskop lens ile birleştiğinde 50x yakınlaştırma sağlayabiliyor. Galaxy S20 gibi Note 20’de de 8K video kaydı özelliği bulunuyor. Natürel bu çözünürlükteki bir görüntüyü oynatabilmek için önce ona uygun ekran bulmanız gerekiyor.

Her ne dek Samsung Galaxy Note 20 Ultra 120 Hz ekran, gelişmiş ön panel gibi birçok yeniliğe sahip olsa da standart Note 20 modeli birçok yönden performansı düşürülmüş bir model olarak geldi. Standart modelin sadece 60 Hz’lik bir ekran yenileme hızı bulunuyor ve kamera sistemi de 12 MP başlıca, 64 MP telefoto sensörü ve 12 MP ultra geniş açısal 3 lensten oluşuyor.

Böylelikle Samsung Galaxy Note ailesindeki bütün modelleri anlattığımız içeriğimizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Düşüncelerinizi ve önerilerinizi aşağıdaki yorumlar kısmında belirtmeyi lütfen unutmayın. Hem devlete ait Telegram kanalımıza buradan abone olabilirsiniz

Comments
To Top