Haber

Samsung, “Bu Telefonsa Bizdeki Ne?” Dedirten Bir Telefon Patenti Aldı (Video)

Samsung, "Bu Telefonsa Bizdeki Ne?" Dedirten Bir Telefon Patenti Aldı (Video)

Güney Koreli teknoloji devi Samsung şu sıralar ocak ayında tanıtılması beklenen yeni amiral gemisi akıllı telefon ailesi Galaxy S21 üstüne odaklanmış durumda. Ama görünüşe göre birtakım Samsung mühendisi, Galaxy S21’den daha heyecanlandırıcı bir akıllı telefon üstünde çalışıyor. 

Samsung’un ekim ayında almış olduğu bir patente tarafından şirket, cihazın hemen hemen tamamının ekrandan oluştuğu bir “surround display” tasarım üstünde çalışıyor. Laf konusu tasarım ilk ilk kez Xiaomi’nin Mi Mix Alpha modelini anımsatıyor olsa da temelde fazla daha kompleks bir aygıt gösteriyor.

Samsung’un ayrıca önü ayrıca arkası uçtan uca ekran olan akıllı telefon konsepti

samsung tam ekranlı telefon konsepti

LetsGoDigital’in Giuseppe “Snoreyn” Spinelli ile birlikte üç boyutlu bir konsepte dönüştürdüğü patente tarafından Samsung’un “tam ekranlı” yeni telefon konsepti, Mi Mix 3 yarı kızaklı bir yapıya sahip olacak. 

Patentte “elektronik aygıt” olarak tanımlanan söz konusu konseptte telefonun her iki yüzünde de ayrıntılarıyla çerçevesiz, üstünde herhangi bir çentik veya delik bulunmayan dört tarafı kavisli ekranlar yer alıyor.

samsung tam ekran telefon patenti

Samsung, iki yüzü de boydan boya ekran olan zeki telefonun kameralarını cihazın içine gizlemiş durumda. Kullanıcılar, kızağı kaydırarak kameraları gün yüzüne çıkarabiliyorlar. Hem cihazın her iki yüzünde de ekran bulunduğundan kameralar keza ön ayrıca de arkadaki kamera olarak kullanılabiliyor.

Samsung, laf konusu konseptte zeki telefonun bir ekranı kullanılırken öteki ekranın kapatılacağını ve hemen hemen sırça arka yüzey gibi görüneceğini belirtiyor. Hem tıpkı Galaxy Z Fold modellerinde olduğu gibi kullanıcılar, bir ekrandan diğerine geçiş yaptıklarında cihaz, görüntüyü otomatik olarak öteki ekrana taşıyacak.

samsung konsept telefon

Varsayım edebileceğini gibi bu acayip ancak heyecan verici konseptte herhangi bir maddi tuş bulunmuyor. Keza cihazın gövdesinde SIM kart takabileceğiniz bir girişe de yer almadığından yalnızca eSIM ile kullanabiliyorsunuz. Kuvvet tuşu olarak ise bir piezoelektrik dedektör kullanılıyor.

Samsung’un yeni akıllı telefon konseptinin gerçekte heyecan verici olduğunu söyleyebiliriz fakat piyasaya sürülecek nihai bir mahsul haline getirilip getirilemeyeceği hakkında açıklama yerine getirmek kuvvet. Hem şirketlerin aldıkları her patenti reel bir ürüne dönüştürmediklerini de unutmamak gerekiyor.

Samsung’un iyice ekrandan oluşan akıllı telefon patentinin konsept videosu

Comments
To Top