Haber

Samsung, 2020’nin 3. Çeyreğinde Son 6 Yılın En Yüksek Akıllı Telefon Kar Payını Elde Etti

Samsung, 2020'nin 3. Çeyreğinde Son 6 Yılın En Yüksek Akıllı Telefon Kar Payını Elde Etti

Akıllı telefon sektörünün birincil günlerinden beri Apple ile büyük bir rekabet içinde olan Samsung, çıkardığı son Galaxy S serileriyle beklentilerin üstüne çıkmış görünüyor. Geçtiğimiz ay ABD pazarında 2017’nin ikinci çeyreğinden beri birincil kez Apple’ı geçmeyi başaran Samsung, toplam karda da önemli bir başarıya imza attı. 

Samsung’un açıkladığı 2020 üçüncü çeyrek sonuçları, şirketin son çeyrekte ne dek başarılı bir iş ortaya koyduğunu da bizlere gösteriyor. Son 6 sene içindeki en yüksek akıllı telefon karını elde eden Samsung, küresel pazarda çıkardığı çok sayıda zeki telefon modeliyle piyasayı domine etmiş gibi görünüyor. ABD pazarında Apple‘ı ve Hindistan pazarında Xiaomi‘yi geride bırakmayı başaran şirket, 2020’nin üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine kadar yüzde 18,8’den yüzde 32,6’ya yükselen bir kar oranı yakaladı. 

Samsung

2014’ten beri en yüksek kar payı

Samsung’un bu son çeyrekteki başarısı 2014 yılının ikinci çeyreğinde yakalanan yüzde 37,9’luk kar payından beri görülen en yüksek kar payı olarak uyarı çekiyor. Apple’ın aksine yalnızca amiral gemisi telefonlar çıkarmayan Samsung, her fiyat aralığına yerinde akıllı telefon modelleriyle fazla daha artı müşteriyi kendine çekiyor. Kuşkusuz bütün bu çalışmalarına rağmen Apple’ın yüzde 60,5 olan kar payını geçemediğini bildirelim. Apple, geçtiğimiz sene yüzde 66,9 olan kar payını bir miktar düşürmüş olsa da hala piyasadaki üreticiler aralarında lider konumda yer alıyor. 

Samsung

Küresel zeki telefon pazarına baktığımızda da Apple‘ın üstünlüğü bulunuyor. Samsung’un küresel zeki telefon pazarında kazanç payı yüzde 22,6 olurken Apple’ın benzer dönemde kazanç payı yüzde 29,5 oldu.

Comments
To Top