Haber

Samsun Valisi’nden Koronavirüsle Mücadele Kapsamında İlginç Uygulama

Samsun Valisi'nden Koronavirüsle Mücadele Kapsamında İlginç Uygulama

Koronavirüs salgınındaki en kötü günlerini yaşamış Samsun‘da yeni bir başvuru hayata geçirildi. Samsun Valisi Zülkif Dağlı, yakın korumaları ve fotoğrafçılardan oluşan 8 kişilik bir takım kurarak, bu ekibi Samsun sokaklarına yolladı. Gün içinde kentin yoğun noktalarında dolaşan takım üyeleri, sosyal mesafenin aşılması veya yoğunluğun yükselmesi durumunda Dağlı’ya haber veriyor. Dağlı da bu durumu kolluk kuvvetlerine bildirerek, yetkilileri derhal olay yerine gönderiyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aralık ayının başında yaptığı açıklamalarda Samsun’daki olgu artış oranının yüzde 100 olduğunu açıklama etmişti. Konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda Fahrettin Koca’nın açıklamalarından daha sonra harekete geçtiklerini söyleyen Vali Dağlı, 10 gündür de bu uygulamayı sürdürdüklerini ifade ediyor. Dağlı, kentin durumunu yoklama aşağıda tutabilmek için böyle bir uygulama başlattıklarını belirtiyor.

“Yoğunlaştırma olduğu lahza müdahale ediliyor”

Samsun'da koronavirüsle mücadele

Samsun Valisi Dağlı, şehrin en topluluk yerlerinin, pazarların ve hatta ilçelerin bile bu sayede kontrol edilebildiğini söylüyor. 8 kişilik ekibin resim çekerek bu fotoğrafları kendisine bildirdiğini açıklayan Dağlı, kendisinin de gerekli bildirimleri yaparak, yoğunluğun önlenmesini sağlamaya çalıştıklarını belirtiyor. 

Zülkif Dağlı’ya göre bu uygulama, sadece vatandaşların kurallara uyup uymadığını saptamak için yapılmıyor. Vali, bu uygulama sayesinde zaten sahada olan personelin nasıl meslek yaptığının da teftiş edildiğini, zorunlu uyarıların yapıldığını veya bölgeye takviye yapıldığını açıklama ediyor. Bu çalışmanın salgının seyrini nasıl etkileyeceğiniyse vakit gösterecek.

Comments
To Top